میزان مصرف سرکه سیب در روز

0
1251

هزاران سال است که سرکه سیب در آشپزی و نسخه‌های طب سنتی استفاده می‌شود. بسیاری ادعا می‌کنند که خواص سرکه سیب می‌توانند به کاهش وزن، بهبود قند خون، تسکین سوءهاضمه و کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان کمک کنند. با این حال، اغلب افراد اطلاعات زیادی دربارۀ میزان مصرف سرکه سیب در روز ندارند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

میزان مصرف سرکه سیب

در ادامه به توصیه‌های میزان مصرف سرکه سیب برای مشکلات مختلف می‌پردازیم:

برای مدیریت قند خون

نوشیدن چهار قاشق چایخوری (20 میلی‌لیتر) سرکه سیب رقیق شده با آب، دقیقا قبل از خوردن یک وعده غذایی سرشار از کربوهیدرات، می‌تواند به کاهش جهش‌های قند خون کمک کند.

سرکه سیب همچنین حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد، که به بدن کمک می‌کند تا گلوکز بیشتری را از جریان خون خارج کرده و به سلول‌ها منتقل کند. این باعث می‌شود تا سطوح قند خون کاهش یابند.

برای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یک مشکل هورمونی است که با سیکل‌های قاعدگی غیرعادی، سطوح بالای هورمون‌های اندروژن، کیست‌های تخمدان و مقاومت انسولین در ارتباط می‌باشد.

براساس نتایج یک مطالعۀ سه ماهه، زنانی که سندرم تخمدان پلی‌کیستیک داشتند و بعد از وعدۀ شام سریعا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به همراه 100 میلی‌لیتر آب مصرف کرده بودند، بهبود سطوح هورمونی را تجربه کردند و قاعدگی‌های منظم‌تری داشتند.

بنابراین، مصرف منظم یک قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر) سرکه سیب به همراه 100 میلی‌لیتر آب، بعد از وعدۀ شام، می‌تواند به بهبود علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک کمک کند.

برای کاهش وزن

ممکن است مصرف سرکه بتواند از طریق افزایش احساس سیری و کاهش میزانِ غذای مصرفی در طول روز، به کاهش وزن کمک کند.

در یک مطالعه، مصرف 1 یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب به صورت روزانه و به مدت 3 ماه، به افرادی که اضافه وزن داشتند کمک کرد تا به طور میانگین 1.2 و 1.7 کیلوگرم لاغر شوند.

بنابراین، نوشیدن 1 تا 2 قاشق غذاخوری (15 تا 30 میلی‌لیتر) سرکه سیب به صورت روزانه و به مدت چند ماه می‌تواند به کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن دارند کمک کند.

برای بهبود هضم

بسیاری از مردم قبل از مصرف وعده‌های غذایی سرشار از پروتئین، برای بهبود هضم، سرکه سیب مصرف می‌کنند.

برخی ادعا می‌کنند که نوشیدن 1 تا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از وعده‌های غذایی می‌تواند به فرآیند هضم کمک کند. با این حال، هنوز پژوهشی وجود ندارد که از این ادعا حمایت کرده و آن را تایید کند.

برای سلامتی کلی

مطالعات حیوانی و درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که مصرف سرکه ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی، مبارزه با سرطان و کاهش سرعت رشد باکتری‌ها کمک کند. با این حال، چنین مطالعاتی بر روی انسان انجام نشده است.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند: افرادی که به طور منظم سالاد و سس‌های حاوی سرکه مصرف می‌کنند، معمولا کمتر در خطر بروز بیماری قلبی بوده و چربی شکمی کمتری دارند؛ اما این اثرات می‌توانند ناشی از عوامل دیگری بوده و به طور مشخص ناشی از مصرف سرکه نباشند.

در واقع شواهدی وجود ندارند که نشان دهند سرکه سیب می‌تواند از بدن انسان در برابر بیماری قلبی، سرطان یا عفونت‌ محافظت کند؛ بنابراین میزان مصرف سرکه سیب برای این موارد مشخص نیست.

عوارض جانبی

مصرف سرکه سیب در مقادیر کم نسبتا بی‌خطر است، اما امکان دارد که باعث ساییدگی مینای دندان شده و در برخی از مردم ناراحتی معده ایجاد کند. مصرف مقادیر زیاد سرکه سیب در درازمدت ممکن است مضر باشد.

اگر با مصرف سرکه سیب، عوارض جانبی ناخوشایندی نظیر حالت تهوع، آروغ زدن یا رفلاکس را تجربه کردید، از مصرف آن دست کشیده و دربارۀ این عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

کلام آخر

سرکه سیب می‌تواند به مدیریت قند خون، بهبود علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و تشویق کاهش وزن کمک کند.

معمولا میزان مصرف سرکه سیب به این صورت است: 1 تا 2 قاشق غذاخوری از سرکه سیب به همراه آب که قبل یا بعد از وعده‌های غذایی مصرف می‌شود.

پژوهش‌ها از فواید این سرکه برای بهبود هضم و پیشگیری از بیماری قلبی، سرطان یا عفونت حمایت نمی‌کنند.

سرکه سیب یک مکمل نسبتا بی‌خطر است و مصرف متعادل آن احتمالا مشکلی ندارد؛ اما به طور جامع مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته است.

تجربۀ شما از فواید، مضرات و میزان مصرف سرکه سیب چیست؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید