مکا

4
5017

مکا در واقع به ریشه گیاهی گفته می شود که در اتفاع سه هزار و پانصد متری از سطح دریا در کوههای پرو رشد می کند. از مکا استفاده های گوناگونی می شود. این گیاه شباهت زیادی به شلغم و تربچه دارد و از خواص دارویی بی نظیری برخوردار است و برای افزایش انرژی بسیار سودمند است، در ادامه به خواص مکا خواهیم پرداخت.

مکا

به چه منظور از مکا استفاده می شود

مـکا حدود ۲۰۰۰ سال پیش توسط کشاورزان سرخپوست که دام خود را در کوههای مرتفع می چراندند، کشف شد. آنها متوجه شدند هنگامی که حیواناتشان در هنگام چرا مکا می خورند، سالم ترو قوی تر می شوند و تمایل به جفت گیری و بچه های سالم بیشتری دارند. از آن پس آنها شروع به استفاده از مـکا برای خودشان کردند. امروزه نیز از مکـا به منظور افزایش باروری، عضله سازی، افزایش استقامت، از بین بردن علائم دوران یأسگی، افزایش انرژی، کمک به حفظ سلامت پروستات، افزایش تراکم استخوان، کاهش افسردگی، افزایش میل جنسی و متعادل سازی هورمونها برای مردان و زنان استفاده می شود.

فواید مکا چیست

مصرف مداوم و پیوسته ی مکای با کیفیت باعث بهبود شرایط هورمونی، فیزیکی و روحی افرد می شود. اینها رایج ترین فواید مکا هستند:
۱-افزایش انرژی و مقاومت
۲-افزایش استقامت
۳-کمک به بهبود سندرم خستگی مزمن
۴-افزایش عملکرد جنسی و میل جنسی در زنان و مردان
۵-کمک به باروری در انسان و حیوانات
۶-کاهش اختلال عملکرد هورمونی در دوران یائسگی
۷-متعادل کردن اختلالات هورمونی
۸-کاهش افسردگی
۹-کاهش ترس و اضطراب
۱۰-افزایش گردش خون که موجب بهبود کم خونی و بهبود سریع تر جراحت می شود
۱۱-کمک به حافظه، یادگیری و توانایی های ذهنی
۱۲-بهبود سلامت و افزایش جوانی پوست
۱۳-کمک به سلامت دندان و استخوان

همچنین مـکا

۱-به عنوان یک ضد باکتری و ضد قارچ عمل می کند
۲-یک ضد سرطان می باشد
۳-به عنوان جایگزینی برای استروئید آنابولیک، به عضله سازی کمک می کند.
آیا مکا باعث ضرر و آسیب در بدن می شود؟
مـکا غذایی است که به طور گسترده مورد استفاده ی انسانها و حیوانات قرار می گیرد. هیچ گونه موردی در مورد مضر بودن مـکا یافت نشده است. با توجه با آنچه گفته شد، باید به مـکا احترام گذاشت. مکا یک غذای فوق العاده است و به دلیل خواص بسیار آن بسیار با ارزش است .
آیا مکا موثر است؟
استفاده از مـکا به ۲۰۰۰ سال قبل باز می گردد و مطالعات علمی انجام شده بر روی آن به سالهای اخیر باز می گردد. مطالعات علمی و گفته های افراد محلی هر دو تایید می کنند که مکـا فواید بسیاری همانند آنچه پیش تر گفته شد دارد. اگر تازه با مکـا آشنا شده اید بهتر است صفحه ی ” سپاسگذاری ” از مکـا را مطالعه کنید تا متوجه شوید چقدر مشتریان از مصرف مکا راضی و خوشحال هستند.

مکا چگونه تاثیر می گذارد

از نظر مواد غذایی، مکا سر شار از اسید آمینه، فیتونوترینت، اسید چرب، ویتامین و مواد معدنی است. طبق مقالاتی که در مجله ی ” شیمی غذایی ” در سال ۱۹۹۴ و سال ۲۰۰۱ منتشر شد مکا حاوی مواد زیر است:
ترکیبات: ۵۹ درصد کربوهیدراتها، ۱۰٫۲ درصد پروتئین، ۸٫۵ فیبر، ۲٫۲ درصد لیپید
اسید آمینه های ضروری: تقریبا همه ی آنها شامل اسید آسپارتیک، اسید گلوتامیک، سرین، هیستدین، گلیسین، ترئونین، آلانین، تیروسین، فنیل آلانین، والین، متیونین، ایزولوسین، لوسین، لایسین، اچ او-پرولین، پرولین و سارکوسین
اسید چرب های آزاد: ۲۰ نوع اسید چرب یافت شد که فراوان ترین آنها، اسید لینولئیک، اسید پالمیتیک و اسید اولتیک هستند.
ویتامین ها: آ، ب ۱، ب ۲، ب ۳، ث و دی
مواد معدنی: آهن، منگنز، مس، روی، سدیم، پتاسیم و کلسیم
مکائین و مکامید: پلی اسید های غیر اشباع نادر و آمید های آن
استرول: گلوکسینولیت های آروماتیک شامل: بنزیل گلوکوسینولیت، پی-متوکسی بنزن گلوکوسینولیت
ایزوتیوسیانات ها: فراکتوز، گلوکوز، بنزیل ایزو تیوسیانات
۴ نوع آلکالوئید نادر ( ماکائین ۱،۲،۳،۴)
وجود این مواد مکا را به یک مکمل روزانه ی بسیار مغذی و پر انرژی شگفت انگیز تبدیل کرده است.

چه مکایی برای من بهتر است؟

مکای قرمز بیشترین بیشترین فروش و علاقه مندان را دارد. مکای قرمز دارای بالاترین سطح فیتونوترینت است. مکای سیاه برای موارد خاص و افراد خاصی بهتر است. مقاله ی جامعی در مورد مقایسه ی انواع مختلف مکا نوشته ایم که به شما توصیه می کنیم مطالعه فرمایید.

تفاوت مکا خام و مکا ژلاتینه شده چیست

مکای خام هیچ گاه بیشتر از دمای ۴۳ درجه ی سانتی گراد گرم نمی شود. این باعث می شود که مکا یک غذای کامل باشد و تمام مواد مغذی آن سالم و دست نخورده بماند در حالی که نوع ژلاتینه ی مکا به منظور حذف نشاسته، گرم می شود. فرآیند گرم کردن باعث از بین رفتن برخی مواد مغذی داخل آن می شود، اما این عمل باعث می شود پودر مکا راحت تر قابل هضم باشد. اگر شما مشکلات گوارشی ندارید، ما استفاده از پودر مکای خام را به شما توصیه می کنیم. ولی در صورت داشتن هر گونه مشکل گوارشی، مصرف نوع ژلاتینی آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

چقدر مکا باید مصرف کنم

بر اساس بزرگی جثه و نوع مکایی که خریداری کرده اید، پیشنهاد می کنیم، با مصرف ۱-۳ قاشق چای خوری مکا در روز شروع کنند.

چگونه باید مکا مصرف کنیم

بیشتر مردم برای راحتی کار ترجیح می دهند که مکای روزانه ی خود را صبح مصرف کنند. برخی دیگر نیز ترجیح می دهند که آن را در طول شبانه روز، در چند وعده مصرف کنند. بعضی نیز معتقدند که بهتر است مکا را ساعت ۲ ظهر که سطح هورمونها در پایین ترین حد است، مصرف کنند. همین طور به یاد داشته باشید که مکا انرژی زا است و ممکن است باعث اختلال خواب شما شود. تاثیر مکا بر خواب بر روی بعضی از مردم تاثیر دارد و بر برخی دیگر بی تاثیر است. اگر نگران این موضوع هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که مکا را پس از ساعت ۲ ظهر استفاده نکنید.

چه مدت مکا باید مصرف کنم

مردم پرو به طور معمول در زندگی شان از مکا استفاده می کنند. پیشنهاد ما این است که در هر هفته ۱ روز، یا در هر ۲ ماه یک هفته، مکا مصرف نکنید. علت این وقفه در مصرف مکا ساده است. بهتر است بدن فرصت استراحت داشته باشد. درست همان طور که بهتر است در مصرف میوه و سبزیجات نیز وقفه ایجاد شود.

ماکا از کجا آمده است

زادگاه ماکا کشور پرو است و با نام علمی «لپیدیوم میینی» شناخته می شود. این گیاه صرفاً در ارتفاعات پرو (ارتفاعات ۳ و ۵ هزار متری) می روید. اینکاها این گیاه را مقدس و استفاده ی از آن را لایق نخبه ها و افراد طراز اول می دانستند. در آن زمان سربازها نیز قبل از عزیمت به جنگ از این گیاه استفاده می کردند. بعد از اشغال امپراتوری اینکا، اسپانیایی ها از این گیاه به دلیل انرژی زا و محرک بودن آن استفاده می کردند. علاوه بر این از ماکا برای تقویت موها نیز استفاده می شد.

ماکا یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی برای افزایش قدرت باروری محسوب می شود. این گیاه خواص درمانی فوق العاده ای دارد که برای تنظیم غدد آندوکرین (غدد درون ریز) قابل استفاده است

در زمان قحطی، اینکاها به طور مرتب از این گیاه به همراه اسپرولینا استفاده کردند. چون آن ها را از مشکلاتی مانند سرمای شدید حفظ می کردند.
از آنجایی که این گیاه تقویت کننده ی بدن و افزایش دهنده ی میل و قدرت جنسی محسوب می شود به عنوان جینسینگ پرویی شهرت گرفته است. حتماً می دانید کهجینسینگ یک گیاه چینی یا کره ای است که خواصی مشابه دارد.

ترکیبات ماکا

ارزش غذایی ماکا بسیار بالا است و در واقع یک گیاه کامل و مقوی محسوب می شود. این گیاه به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد پروتئین است و ۱۶ نوع ماده ی معدنی دارد. از بین این مواد معدنی می توان به پتاسیم، فسفر، کلسیم، گوگرد، آهن، مس، منگنز، زینک (روی)، مس یا منیزیم اشاره کرد.

خواص ضدخستگی این گیاه نیز در بین ورزشکاران سرتاسر جهان شناخته شده است. در واقع این گیاه یک داروی انرژی زای طبیعی است و مربی های ورزشی آن را جایگزین طبیعی استروئیدهای آنابولیک می دانند

گیاه ماکا همچنین حاوی ۷ ویتامین مهم است که شامل ویتامین B1، B12، B2 ،D3، C، P و E است. از آنجایی که ماکا گیاهی غنی است جای تعجب ندارد که بتوان ۱۹ اسیدآمینه در آن یافت. از بین دیگر ترکیبات این گیاه می توان به تانین ها، ساپونین ها، ایزوتیوسیانات و همچنین گلوکوزینولات و غیره اشاره کرد. این ترکیبات جزو عناصر انرژی زا و محرک قوای جنسی هستند.

میزان مناسب مصرف این گیاه و عوارض جانبی

مصرف گیاه ماکا برای تمام افرادی که دچار کمبود انرژی و نشاط جنسی شده اند مناسب است. با این حال بهتر است که در مصرف آن دچار زیاده روی نشوید. اگرچه تاکنون نتیجه ی هیچ پژوهشی حاکی از سمی و آسیب رسان بودن این گیاه برای سلامتی نبوده است. متخصصان طب سنتی و عطارها بهتر می توانند در خصوص نحوه و میزان مصرف این گیاه نظر بدهند. مکمل های این گیاه در بازار موجود است. در حالت کلی میزان سفارش شده ۳۰۰ تا ۵۵۰ میلی گرم و سه مرتبه در روز است. یعنی معادل ۱ تا ۱٫۵ گرم در روز. توجه داشته باشید که مصرف طولانی مدت این گیاه توصیه نمی شود. بهتر است مصرف این گیاه به مدت ۳ هفته ادامه داشته و یک هفته قطع شود.

فوائد گیاه مکا برای مردان:
افزایش انرژی (در خستگی مزمن)
درمان اختلال عملکرد جنسی (کاهش میل جنسی)
افزایش بنیه و عملکرد ورزشی
تغذیه رسانی به سیستم غدد بدن
افزایش باروری
بهبود سلامت هیجانی و فیزیکی
افزایش سلامت روانی
تعادل هورمونی

فواید  گیاه مکا در زنان:
درمان علائم سندرم پیش از قاعدگی (نوسان خلق)
آرام کردن علائم یائسگی (گر گرفتگی)
تحریک جنسی
تغذیه رسانی به سیستم غدد بدن
جایگزینی برای درمان هورمونی شیمیایی
افزایش بنیه و عملکرد ورزشی
افزایش انرژی (خستگی مزمن)
تعادل هورمونی(برای زیبایی اندام و سایر موارد)
رفع خشکی واژن خانم ها

فواید تعادل ترشح هورمون ها با گیاه مکا:
مـکا در کمک به تعادل هورمون ها و رفع کم کاری تیروئید مشهور است.مَکا دارای خاصیت آداپتوژن اندوکرین است،به این معنی که حاوی هورمون نیست بلکه دربردارنده مواد مغذی لازم برای حمایت از تولید طبیعی هورمون ها می باشد. مکا به عنوان روشی برای افزایش باروری نیز مورد استفاده بوده است .مکا به صورت طبیعی سرشار از مواد معدنی (کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیم، فسفر و روی) ، استرول ها (۶ استرول در آن یافت شده است)، ۲۰ اسید چرب، فیبر، کربوهیدرات، پروتئین و آمینو اسیدها است. گیاه مَکا اغلب به افرادی که خستگی آدرنال دارند برای تغذیه رسانی و کاهش هورمون های استرس توصیه می شود. گیاه مَکا به خصوص برای فوایدش در تعادل هورمون ها شناخته شده است.

گیاه مکا یا ماکا چگونه در بدن تاثیر می گذارد؟ 
با افزایش سن و استرس، سیستم غدد درون ریز تولید کافی هورمون را متوقف می کند تا عملکرد شما را در بهترین حالت نگه دارد و این به این معنی است که سطح انرژی کاهش یافته و قوای فیزیکی و بنیه رو به زوال می گذارد. ممکن است شما متوجه شوید که کار و ورزش برایتان سخت تر شده است. مَکا به غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس سیگنال می فرستد که بدن مجددا راه اندازی شود به صورتی که غدد درون ریز شما (پانکراس، تیروئید، تخمدان ها و بیضه)، شروع به تولید هورمون ها در سطح جوانی و بهینه می کنند.
هورمون ها نه تنها برای عملکرد جنسی هستند بلکه هر چیزی که در بدن اتفاق می افتد از جمله خُلق و خو، سطح انرژی، حجم عضله، افزایش وزن، خواب و هر جنبه دیگر از سلامتی را تعیین می کنند. در ابتدای کلاسهای علوم، هورمون ها به عنوان پیام رسانهای شیمیایی توصیف می شوند چون برای انتقال سیگنال ها و اطلاعات بین اندامها و سیستم های اندامهای بدن مورد استفاده قرار می گیرند.
تصور کنید که بدن شما شرکت بزرگی است که از ایمیل ها (هورمون ها) برای ارتباط استفاده می کند. اگر ایمیل ها در بیشتر بخشهای شرکت از دسترس خارج شوند، برای تولید و بهره وری و بقای این شرکت چه اتفاقی می افتد؟ مـکا می تواند با راه اندازی مجدد مقایسه شود که تمامی بدن را دوباره به کار می اندازد.

مقدار مصرف گیاه مکا

میزان مناسب مصرف مکـا چقدر است؟ این یکی از رایج ترین سوالاتی است که پرسیده می شود.
دانستن چندین نکته به استفاده ی بهینه و حدا اکثر از خواص مـکا کمک می کند. در اینجا آن نکات را گفته و توصیه های لازم بر اساس ۱۵ سال تجربه در مصرف مکا را مطرح می کنیم.

هفت چیزی که در مورد مصرف مقدار مناسب گیاه مـکا باید بدانید

۱- مـکا یک غذا است: برای شروع بهتر است بدانید که پودر خالص مکا چه از نوع ژلاتینه و چه از نوع خام، در واقع یک غذا است. مـکا از دسته گیاهانی است که دارای ریشه ی شلغم مانند می باشند و در کوه های مرتفع آند در پرو رشد می کند و هزاران سال است که مردم و حیوانات بومی آن مناطق از مـکا استفاده می کنند. ولی از این جهت که مکا یک منبع خوب از مواد مغذی و همچنین یک آداپتوژن است، با دیگر غذاها متفاوت می باشد.
۲- شما نمی توانید بیش از حد مصرف کنید (over dose): بر اساس تجارب ما، امکان ندارد که شما مکا را همانند دارو بیش از حد مجاز مصرف کنید (زیرا مکا یک دارو نیست بلکه غذا می باشد). گفته می شود که مصرف بیش از حد مکا باعث تپش قلب و بی قراری می شود. به همین دلیل بهتر است که مصرف مکا را با مقدار کم شروع کنید و مقدار آن را آرام آرام زیاد کنید.
۳- باید وزن بدن تان را نیز در نظر داشته باشید: وقتی شما شروع به مصرف مکا می کنید، شما باید وزن خود را که یک معیار بسیار مهم در تعیین مقدار مصرف روزانه است را نیز در نظر داشته باشید. مقدار مصرف پیشنهادی مکا که در ادامه آورده شده است برای افرادی با وزن ۷۵ کیلو گرم می باشد. افرادی که وزن شان بیش تر است می توانند مقدار بیشتری مصرف کنند. افراد با جثه کوچک تر نیز باید با مقدار کمتری مصرف مکا را شروع کنند.
۴- وضعیت سلامت کلی و سن خود را در نظر داشته باشید: پس از در نظر گرفتن وزن باید وضعیت سلامت کلی و سن خود را نیز در نظر بگیرید. یک فرد ورزش کار ۳۰ ساله می تواند با مقدار مکای بیشتری نسبت به یک فرد بازنشسته و ۷۵ ساله مصرف کند. هرچه جوان تر و سالم تر باشید، می توانید با میزان مکای بیشتری مصرف آن را شروع کنید.
۵- مکا بر افراد مختلف تاثیرات متفاوتی دارد: حتی با در نظر گرفتن سن، سلامت کلی و وزن باز هم باید به یاد داشته باشید که مکا بر روی افراد مختلف تاثیرات مختلفی دارد. بدن هیچ دو نفری دقیقا شبیه به یکدیگر نیست، و همچنین مـکا هم یک آداپتوژن است در نتیجه مکا به طریقی عمل می کند که میزان سطح ترشح هورمون های بدن هر شخص را با توجه به نیاز های همان شخص متعادل کند.
۶- می توانید مقدار مصرفتان را با نیاز بدن تان منطبق سازید: یکی از کارهایی که می توان انجام داد این است که مقدار مصرف مکا را بسته به اینکه چقدر انرژی اضافه در روز نیاز دارید، تعیین کنید. حتی اگر احساس کردید نیاز به توقف استفاده از مکـا دارید، بهتر است آن را چند روز مصرف نکنید.
۷- مقدار مصرف مـکا برای استفاده درمانی با میزان مصرف مکا برای سلامت کلی متفاوت است: مقدار مصرف مکا که به مقاصد استفاده درمانی از آن توصیه می شود بیش تر از میزان مورد استفاده ی مـکا برای بهبود سلامت کلی بدن است. مثلا اگر شما می خواهید مکا را برای کمک به باروری مصرف کنید باید مقدار مصرف مکا روزانه تان را افزایش دهید.
میزان مصرف روزانه مکا توصیه شده (به شکل پودر و کپسول)
مقادیر پیشنهاد شده برای فردی ۴۰ ساله و ۸۲ کیلوگرمی است. اگر وزن شما بیش تر یا کم تر است، مقدار پیشنهاد شده را با وزن خود تطبیق دهید.
توجه:وزن یک قاشق چای خوری پودر مکا برابر با ۳ گرم می باشد
مکای ارگانیک قرمز: همه مکا های رنگی مثل مکای قرمز، مکای سیاه و کرم مکا
میزان مصرف روزانه ی توصیه شده: ۳-۹ گرم (۱-۳ قاشق چای خوری) یا ۴-۱۲ کپسول

اشتراک گذاری

4 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید