مواد غذایی مفید برای قلب

0
474

اگر شما واقعا می خواهید که با توجه و پیروی از یک رژیم کلی، سلامت قلب خود را به حداکثر ممکن برسانید، در این مقاله ما به شما دستورالعمل های کلیدی و مواد غذایی مفید برای قلب را پیشنهاد می دهیم.

مواد غذایی مفید برای قلب

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی از مواد غذایی مفید برای قلب بوده و سرشار از پتاسیم و آنتی اکسیدان لیکوپن (lycopene) می باشد که به دلیل خواصی که برای فشار خون دارد بسیار پیشنهاد می شود؛ همچنین مطالعات بسیاری به نقش مهم آن برای سلامت کلی قلب اشاره کرده اند. شما می توانید از گوجه فرنگی در سالاد، ساندویج و یا املت استفاده کرده و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید. همچنین می توانید گوجه را به صورت پخته شده و یا به صورت کنسرو گوجه فرنگی که البته سدیم کم تری هم دارد، میل کنید.

روغن زیتون

در رژیم مدیترانه ای، روغن زیتون به عنوان روغن پخت و پزی که برای سلامتی قلب مفید است، به مقدار زیاد استفاده می شود. تقریبا تمام چربی موجود در روغن زیتون از چربی های غیر اشباع مونو (monounsaturated) گرفته شده اند، که این نوع چربی به افزایش سطح کلسترول مفید بدن (HDL) و کاهش سطح کلسترول مضر بدن (LDL) کمک می کند. شما می توانید از روغن زیتون برای کباب کردن، سرخ کردن، به عنوان چاشنی، طعم دهنده و سس استفاده کنید.

ماهی سول (سول فیش)

ماهی سول و دیگر ماهی های سفید منبعی لذیذ و سرشار از پروتئین همه کاره می باشند. طعم ملایم این ماهی باعث می شود تا افرادی که علاقه ای به ماهی هایی –همچون ماهی سالمون ندارند، بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. برای این که ماهی سول هنگام پخت خشک نشود، یک تکه کاغذ مخصوص فر را به دور آن بپیچید و در فر بگذارید.

سیر

سیر به دلیل خواص آن برای کاهش کلسترول بسیار مورد بررسی قرار گرفته است. با این که شما می توانید از مکمل سیر نیز استفاده کنید، اما استفاده از آن در آشپزی و غذا های روزانه بسیار لذت بخش تر می باشد. شما می توانید چند عدد سیر را ریز ریز کرده، در روغن زیتون سرخ کنید و به سبزیجات مورد نظرتان اضافه و میل کنید.

تخمه کدو تنبل

تخمه ی کدو دارای فیبر و چربی های غیر اشباع مونو (monounsaturated) و پلی (polyunsaturated) می باشد که برای افزایش سطح کلسترول HLD بدن بسیار مفید هستند. شما می توانید از تخمه ی کدو در سالاد، به عنوان پایه ی سس پستو و یا به عنوان چاشنی برای تُست، حبوبات سرخ شده، ماست، سوپ و غیره استفاده کنید. همچنین می توانید از این تخمه های خوش مزه به عنوان میان وعده نیز استفاده کنید.

گردو

گردو ها منبعی سرشار از اسید آلفا لینولنیک (ALA) موجود در اسید های چرب گیاهی امگا ۳ می باشند. مصرف یک اونس گردو حاوی حدودا ۴ گرم پروتئین و ۲ گرم فیبر می باشد. شما می توانید از گردو روی سالاد، حبوبات سرخ شده، ماست، سوپ، همراه با آجیل و دیگر دانه ها و غیره استفاده کنید. همچنین از گردو نیز مانند تخمه ی کدو تنبل می توان به تنهایی و به عنوان میان وعده نیز استفاده کرد.

سینه مرغ

سینه مرغ بدون استخوان و بدون پوست از مواد غذایی مفید برای قلب بوده و سرشار از پروتئین ناب می باشد که به عنوان پروتئین حیوانی بسیار مفید است. سینه ی مرغ با این که سرشار از پروتئین است، اما کلسترول و چربی اشباع شده ای کم تر از گوشت قرمز –مانند گوشت گاو و گوسفند دارد و در غذا های مختلف کاربرد های بسیاری را نیز دارا می باشد.

لوبیا، نخود و عدس

در هر نصف فنجان حبوبات دو لپه ای، بسته به نوع حبوبات مورد نظر شما، حدودا ۴ الی ۸ گرم پروتئین و فیبر وجود دارد؛ این مسئله باعث می شود که انتخاب این حبوبات با پروتئین بسیار زیاد همراه باشد و بتوانید با افزودن آن ها در رژیم غذایی تان، فیبر زیادی را وارد بدن تان کنید. شما می توانید از این حبوبات به عنوان یک وعده ی غذایی، و یا در سالاد، سوپ و خورش استفاده کنید.

فلفل قرمز

در بررسی ها مشخص شده است که کپسای سین (Capsaicin) که ترکیبی فعال در فلفل قرمز می باشد با جلوگیری از فشار خون و التهاب و دیگر مشکلات سلامتی، سلامت قلب را افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده اند که این ترکیب می تواند بر میزان متابولیک بدن نیز تا حدودی تاثیر داشته باشد. استفاده از فلفل قرمز راه خوبی است تا بدون افزودن نمک اضافی، به غذا طعم بدهیم.

منبعmindbodygreen.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید