مواد غذایی رقیق کننده خون

0
478

معمولا داروهای رقیق کننده خون برای افرادی که فشار خون بالا یا سایر عوامل خطر سکته یا بیماری قلبی را دارند، بعنوان درمان یا پیشگیری تجویز می‌شوند. داروهای تجویزی برای این مورد معمولا پلاویکس یا کومادین (وارفارین) هستند. این داروها برای پیشگیری از وقوع ترومبوزیس ریوی یا امبولی ریوی در فرد هم استفاده می‌شوند. شرایط پزشکی ذکر شده حالاتی است که در اثر داشتن یک لختۀ خونی در رگ‌های عمقی ساق پا و حرکت آن به سمت ریه ایجاد می‌شوند که به آن ترومبوزیس عمیق وریدی هم گفته می شود. داروهای تجویز شده از تشکیل لخته‌های خونی جلوگیری می‌کنند، و در نتیجه ترومبوزیس اتفاق نخواهد افتاد. اما متاسفانه استفاده از این داروها عوارض متعددی برای فرد دارد. به همین علت برخی افراد به دنبال مواد غذایی رقیق کننده خون هستند تا دیگر مجبور به استفاده از این داروها نباشند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با بهترین مواد غذایی رقیق کننده خون آشنا کنیم.

مواد غذایی رقیق کننده خون

بهترین مواد غذایی رقیق کننده خون

گونه های غذایی متعددی وجود دارد که در بدن مانند داروی رقیق کننده ی خون عمل می کنند. اگر بتوانید این غذاها را وارد رژیم غذایی خود کنید، از تشکیل لخته های جلوگیری کرده و رگ هایتان باز خواهند ماند. اما مواظب باشید چون ممکن است خونتان زیادی رقیق شود که در این صورت بدنتان زود کبود می شود و یا وقتی بریدگی روی پوستتان ایجاد شود به راحتی خوب نخواهد شد. پس غذاهای رقیق کننده ی خون را باید با احتیاط و هوشمندانه به رژیم روزانه تان اضافه کنید. و قبل از این کار حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

سالیسیلات‌ها

غذاهایی که حاوی سالیسیلات هستند، تاثیر ویتامین کا، که نقشی مهمی در ایجاد لخته های خونی دارد را خنثی می کنند. احتمالا آسپیرین شناخته شده ترین دارویی است که چنین کاربردی دارد. اما غذاها و چاشنی هایی هستند که حاوی سالیسیلات ها می باشند و می توان آنها را به رژیم غذایی افزود و با خنثی سازی ویتامین کا خون را رقیق کرد.

برخی مواد غذایی سرشار از سالیسیلات شامل میوه ها، خصوصا از نوع خشک شده، انواع آجیل، و ادویه هایی همچون آویشن، زنجبیل، شوید، پونه، فلفل قرمز، دارچین، نعناع، شیرین بیان، پاپریکا و زردچوبه می باشند.

ویتامین A

غذاهایی که حاوی ویتامین A هستند دشمن ویتامین K می باشند. مواد غذایی زیادی ویتامین A دارند پس باید برچسب مشخصات غذایی را با دقت مطالعه کنید. مکمل ویتامین A برای افرادی که پستان فیبروکیستیک یا تعریق زیاد شبانه دارند هم توصیه می شود. اگر از مکمل های ترکیبی ویتامین A استفاده می کنید به تمام هشت منبع این ویتامین دسترسی دارید و درصورتیکه کیسه صفرای خود را خارج کرده اید قرص ها بهتر جذب خواهند  شد.

بهترین منابع ویتامین A اسفناج و بروکلی هستن اما چون این مواد ویتامین K هم دارند، نباید از آنها استفاده کنید. بهترین منابع ویتامین A که خون را رقیق می کنند تخمه ی آفتابگردان، روغن آفتابگردان، بادام، فلفل دلمه ی قرمز، کیوی و روغن جوانه ی گندم هستند.

مواد غذایی رقیق کننده خون

اسیدهای چرب امگا ۳

اخیرا مشخص شده که غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ جلوی لخته شدن خون را گرفته و سطح کلسترول را کاهش می دهند. خیلی راحت می توانید این مواد غذایی رقیق کننده خون را وارد رژیم غذایی خود کنید. امگا ۳ بصورت مکمل هم موجود است. غذاهایی که حاوی مقادیر مناسب اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، شامل انواع ماهی ها نظیر تن الباکور، ماهی سالمون، ماهی خال مخالی، شاه ماهی و قزل آلای پرورشی می باشند.

غذاهای آنتی بیوتیکی

برخی مواد غذایی آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شوند. این غذاها باکتری های داخلی که مسئول تشکیل ویتامین K هستند را تخریب می کنند. حتی مقادیر کم این غذاها نیز در افرادی که کمبود ویتامین K دارند ایجاد خونریزی می کنند. مواد غذایی اصلی که آنتی بیوتیک دارند پیاز و سیر می باشند. پس بهتر است زیاد از حد غذای ایتالیایی نخورید چون معمولا مقدار زیادی سیر دارند.

بروملین

بروملین آنزیمی است که خون را رقیق می کند. بعنوان یک ماده ی رقیق کننده ی خون، غذاهایی که حاوی بروملین هستند خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کنندگی دارند. اگر در کنار بروملین از زردچوبه و زنجبیل استفاده شود تاثیرش بیشتر خواهد شد.

منبع اصلی بروملین آناناس و آب آناناس است که می توان برای رقیق شدن خون به تنهایی یا همراه با زردچوبه و زنجبیل مورد استفاده قرار بگیرد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید