مواد غذایی حاوی پتاسیم را بشناسید

0
520

پتاسیم از مواد معدنی مهمی است که نسبت به آهن و کلسیم کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. پتاسیم برای یک زندگی سالم و عملکرد مناسب بسیاری از اندام‌های انسان مانند قلب، کلیه‌ها، مغز و بافت‌های عضلانی ضروری است. این ماده‌ی معدنی به تنظیم فشار خون کمک کرده و عملکرد قلب و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پتاسیم اثرات مخرب سدیم را در بدن دفع کرده و به افزایش کیفیت خواب، عملکرد ذهنی، عملکرد عضلات و دفع مواد زائد از بدن کمک می‌کند.

مواد غذایی حاوی پتاسیم

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰هوم رمدیز»، مقدار پیشنهادی مصرف پتاسیم در طول روز برای افرادی بالای ۱۴ سال ۵۱۰۰ میلی‌گرم است. اگر کمتر از این مقدار پتاسیم دریافت می‌کنید، ممکن است با عارضه‌ی کمبود پتاسیم مواجه باشید. کمبود پتاسیم در بدن می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. خستگی، بی خوابی، ضعف عضلانی، تپش قلب و مشکلات گوارشی تنها برخی از نشانه‌های کمبود این ماده‌ی معدنی در بدن می‌باشند. در ادامه به معرفی مواد غذایی حاوی پتاسیم می‌پردازیم.

موز

یک موز متوسط دارای ۴۲۲ میلی‌گرم پتاسیم ( ۱۲ درصد از نیاز روزانه‌ی شما ) می‌باشد که می‌توانید آن را خالی مصرف کرده و یا در اسموتی ( شیر موز ) استفاده کنید. علاوه بر پتاسیم، موز حاوی مواد مغذی دیگری مانند فیبر، ویتامین‌های B6 و C، آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم و روی می‌باشد.

آووکادو

این میوه از مواد غذایی حاوی پتاسیم است. یک آووکادوی رسیده حاوی ۹۷۵ میلی‌گرم پتاسیم بوده که ۳۷ درصد از نیاز روزانه‌ی شما به پتاسیم را تامین می‌کند. آووکادو همچنین دارای چربی‌های سالم و فیبر بوده و حاوی ویتامین‌های B، K، مس، آهن، فسفر، پروتئین و فولات می‌باشد.

اسفناج

اغلب سبزیجات تیره رنگ دارای مقادیر بالایی از پتاسیم هستند اما اسفناج غنی‌ترین آنهاست. تنها یک فنجان از اسفناج آب پز حاوی ۸۳۹ میلی‌گرم پتاسیم یا ۲۴ درصد از نیاز روزانه‌ی شما است. اسفناج را می‌توانید به سالاد، نوشیدنی سبزیجات، اسموتی، سوپ و غذاهای مختلف اضافه کنید.

اسفناج علاوه بر پتاسیم حاوی مواد معدنی گوناگونی مانند کلسیم، ویتامین‌های A و K ، فیبر، منیزیم، فسفر، روی، پروتئین، سلنیوم، مس و نیترات است. این سبزی پرخاصیت همچنین بسیار آبدار بوده و کالری کمی دارد.

مواد غذایی حاوی پتاسیم

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین سرشار از پتاسیم بوده و یک عدد متوسط آن حاوی ۹۵۲ میلی‌گرم پتاسیم ( ۲۷ درصد نیاز روزانه‌ی شما ) است. سیب زمینی شیرین را می‌توانید به صورت آب‌پز یا سرخ کرده میل کرده و یا آنها را به سوپ و سالاد خود اضافه کنید.

این سیب زمینی‌ها حاوی مقادیر خوبی از ویتامین‌های A ، C و ویتامین‌های B1، B2 و B6 میباشند. منیزیم، اسید پانتوتنیک، کلسیم، آهن و کربوهیدرات‌های پیچیده از دیگر موادی هستند که در سیب زمینی شیرین یافت می‌شوند.

لوبیا سفید

لوبیا سفید منبع خوبی از پتاسیم بوده و نصف فنجان از این لوبیاها دارای ۵۰۲ میلی‌گرم پتاسیم می‌باشد. می‌توانید لوبیاهای سفید پخته را به سالاد، سوپ و خورش اضافه کنید. همچنین می‌توانید با آنها همبرگر گیاهی و سالم تهیه کنید.

فیبر، فولات، آهن، منیزیم، منگنر، مس، فسفر، ویتامین B1 و پروتئین گیاهی از دیگر موادی هستند که در این لوبیاها یافت می‌شوند.

سیب زمینی پخته

سیب زمینی از مواد غذایی حاوی پتاسیم است. یک سیب زمینی پخته متوسط حاوی ۹۵۰ میلی‌گرم پتاسیم بوده و ۲۷ درصد از نیاز روزانه‌ی شما به این ماده را تامین می‌کند. گوشت سیب زمینی تقریبا ۶۱۰ میلی‌گرم پتاسیم و پوست نازک آن تقریبا ۳۳۰ میلی‌گرم پتاسیم دارد.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید