مواد غذایی حاوی لکتین

0
705

لکتین‌ها بخش بزرگی از خانوادۀ پروتئین‌ها هستند که در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند، اما بیشتر در غلات و حبوبات یافت می‌شوند. لکتین‌هایی که در غذا وجود دارند، به کربوهیدرات‌ها متصل شده و گلیکوپروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند. گلیکوپروتئین‌ها عملکردهای مختلف و فراوانی در بدن دارند: از تنظیم سیستم ایمنی بدن گرفته تا حفظ سطوح پروتئین در خون. در این مطلب به بررسی بیشتر لکتین‌ها و معرفی بهترین مواد غذایی حاوی لکتین می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

مواد غذایی حاوی لکتین

فراموش نکنید که مصرف بیش از حد لکتین می‌تواند اثری منفی بر روی سلامتی داشته باشد. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف زیاد لکتین‌ها می‌تواند باعث بروز علائمی نظیر استفراغ و اسهال شده و همچنین ممکن است در نشت معده و ایجاد تغییرات در عملکرد سیستم ایمنی نقش داشته باشد.

خوشبختانه می‌توانید بدون حذفِ کامل لکتین از رژیم‌تان، مصرف آن را کاهش دهید. پختن، خیساندن و تخمیر کردن غذاها می‌تواند به کاهش تراکم لکتین در آنها کمک کند.

بهترین مواد غذایی حاوی لکتین

کدام غذاها سرشار از لکتین هستند؟ همانطور که گفتیم لکتین‌ها در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند، اما حضورشان در بسیاری از انواع غلات و حبوبات رایج‌تر است.

مواد غذایی حاوی لکتین

 1. سیب زمینی
 2. بادنجان
 3. دانه‌های سویا
 4. عدس
 5. فلفل
 6. جوانه گندم
 7. لوبیا قرمز
 8. نخود فرنگی
 9. گوجه فرنگی
 10. بادام زمینی

علائم مصرف زیاد لکتین

مصرف زیاد لکتین می‌تواند اثرات منفیِ فراوانی بر روی بدن داشته باشد. شایع‌ترین علائم مصرف بیش از حد لکتین از این قرارند:

 • نفخ
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • باد
 • ناراحتی معده
 • استفراغ
 • اسهال
 • یبوست
 • تغییرات پوستی

بیماری‌های خودایمنی نیز ممکن است با مصرف زیاد لکتین در ارتباط باشند. اگر از بیماری‌هایی نظیر روماتیسم مفصلی، لوپوس یا اختلال روده ملتهب رنج می‌برید، کاهش مصرف لکتین از طریق پخت کامل غذاها می‌تواند به بهبود علائم کمک کند.

به یاد داشته باشید

اگرچه لکتین‌ها با اثرات و علائم منفی در بدن ارتباط دارند، اما معمولا در غذاهای مغذی یافت می‌شوند. این غذاها حاوی مقادیر بالایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم هستند که برای سلامتی ضروری‌اند.

به جای آنکه بر روی حذف مواد غذایی حاوی لکتین تمرکز داشته باشد، بهتر است محتوای لکتین این غذاها را از طریق پختن یا تخمیر کردن کاهش دهید. اینکار باعث می‌شود تا محتوای لکتین در این مواد غذایی کاهش یابد، اما در عین حال سایر مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی حفظ شوند.

تجربۀ شما از عوارض لکتین چیست؟ آیا پزشک‌تان توصیه کرده است که مصرف آن را کاهش دهید؟ تجربیات خود را کمی پایین‌تر با ما به اشتراک بگذارید.

منبعdraxe.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید