بهترین مواد غذایی برای کنترل قند خون بالا

0
609

کنترل قند خون بالا شاید موضوع چندان جذابی نباشد، اما باید بدانید که مدیریت سطوح قند خون حتی در افرادی که به دیابت مبتلا نیستند و یا مرحلۀ پیش‌دیابت قرار دارند، بسیار مهم است. در این مطلب بهترین مواد غذایی برای کنترل قند خون بالا را معرفی می‌کنیم.

کنترل قند خون بالا

سرکه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» یک قاشق غذاخوری از سرکه می‌تواند اثر قند خون و افزایش ناگهانی انسولین، که معمولا با خوردن یک خوراکی پُرشکر رخ می‌دهد را کاهش دهد. به نظر می‌سرد که مصرف روزانۀ سرکه می‌تواند به بهبود سطوح کلسترول و تری‌گلیسیرید نیز کمک کند.

توت‌فرنگی

توت‌فرنگی قند کمی دارد و سرشار از فیبر است. نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهند که مصرف توت‌فرنگی به همراه غذاهای نشاسته‌دار، کمک می‌کند تا قند خون به طور ناگهانی افزایش پیدا نکند. توت‌فرنگی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به تنظیم سطوح قند خون سالم کمک می‌کنند.

چربی‌های سالم

مواد غذایی گیاهی و پُرچرب نظیر آووکادو، مغزهای خوراکی و دانه‌ها گزینه‌هایی عالی برای کنترل قند خون بالا هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از غذاهایی که چربی سالم دارند، می‌تواند به بهبود سطوح قند خون کمک کند.

سبزیجات چلیپایی (کلم‌ها)

به طور کلی رژیمی که سرشار از سبزی‌هاست، می‌تواند برای کنترل قند خون مفید واقع شود. به ویژه سبزیجات چلیپایی که حاوی ترکیبات طبیعی برای تنظیم سطوح قند خون هستند.

چوب دارچین

شواهد علمی نشان می‌دهند که مصرف یک تا دو قاشق چای‌خوری از چوب دارچین می‌تواند افزایش ناگهانی قند خون را کنترل کند. نکتۀ مهم این است که دارچین انواع مختلفی داشته و باید با مشورت پزشک بهترین آن را انتخاب کنید.

خرما

خرما میوه‌ای لذیذ و البته سرشار از قند می‌باشد. البته مطالعه‌ای نشان داده است که شاخص قند خرما پایین بوده و برای بیماران دیابتی مفید است. به نظر می‌رسد مصرف کردن خرما به همراه ماست بهترین گزینه برای کنترل قند خون بالا می‌باشد.

زنجبیل

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد زنجبیل و عصارۀ آن می‌توانند برای کنترل قند خون بالا مفید باشند. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است، اما همانطور که می‌دانید زنجبیل طعم خوبی داشته و همچنین خواص فراوانی دارد و اضافه کردن آن به رژیم غذایی ضرری ندارد.

زردچوبه

زردچوبه خواص فراوانی دارد که یکی از آنها تنظیم کردن سطوح قند خون است. زردچوبه و همچنین عصارۀ آن هر دو می‌توانند مفید واقع شوند. اگر می‌خواهید همزمان از فواید زردچوبه و زنجبیل بهره‌مند شوید، می‌توانید هر دوی آنها را در تهیۀ یک لاتۀ خوشمزه استفاده کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید