مواد تشکیل دهنده پاستیل ، مفید یا مضر؟

0
875

پاستیل از خوراکی‌های بسیار پرطرفدار و خوشمزه است که کودکان علاقه‌ی زیادی به آن دارند. اما آیا با مواد تشکیل دهنده پاستیل آشنا هستید؟ آیا می‌دانید این خوراکی می‌تواند چه تاثیری بر بدن شما و یا کودکتان بگذارد؟ در این نوشتار به طور کامل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و شما را با این خوراکی شیرین و محبوب بیشتر آشنا خواهیم کرد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مواد تشکیل دهنده پاستیل

گروهی از دانشمندان پاستیل‌های مولتی ویتامین را مانند رقبای شیرین خود تهیه کرده‌اند که حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی به استثنای آهن است.

دراین محصولات از طعم دهنده‌های شیرین و نیز رنگ‌های مختلف استفاده شده و ظاهری شبیه به پاستیل‌های خوراکی معمولی دارد، اما در اصل یک فرآورده دارویی است.

به دلیل شکل و مزه خاص این نوع پاستیل‌ها، کودکان علاقه بیشتری به مصرف آن‌ها از خود نشان می‌دهند، اما مصرف این مکمل‌ها با انتقاداتی از سوی برخی کارشناسان مواجه شده است.

در وهله اول به دلیل استفاده از طعم دهنده‌های شیرین امکان چاقی و بالارفتن قند خون کودک وجود دارد، همچنین کارشناسان با بررسی برروی وضعیت دندان‌های کودکانی که از این نوع مکمل‌ها استفاده می‌کردند دریافتند میزان کرم خوردگی و خرابی دندان‌ها در آن‌ها بسیار بیشتر ازسایر کودکان است.

این محصولات به دلیل ساختار خود به دندان و لثه‌های کودکان می‌چسبند و می‌توانند باعث خرابی و آسیب دندان‌ها شوند بویژه اگر کودک خردسال باشد و مراقبت از دندان‌های خود را بلد نباشد.

مسئله دوم که بسیار جدی تراست وجود حجم بالایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی دراین نوع مکمل از جمله ویتامین A، D، نیاسین و کلسیم وجود دارد و مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث مسمومیت دارویی در کودکان شود.

برخی از مواد معدنی و ویتامین‌ها در صورت مصرف بیش ازحد باعث ایجاد سم در بدن و ابتلا به بسیاری از بیماری‌های خطرناک از جمله آلرژی، نارسایی قلبی و کلیوی و حتی سرطان می‌شوند.

شکل و ظاهر متنوع و جذاب این مکمل باعث اشتیاق کودکان به مصرف بیش از حد آن‌ها می‌شود و در این زمینه والدین باید نظارت دقیقی برفرزند خود داشته باشند تا دچار مصرف بیش از اندازه و عوارض شیمیایی ناشی از آن نشود.

کارشناسان بهترین زمان برای مصرف این نوع مکمل‌های دارویی در صورت تجویز و صلاحدید پزشک را قبل از صرف وعده غذایی می‌دانند تا میزان چسبندگی آن به دندان‌ها و لثه‌ها کمتر شود.

دور از دسترس کودک قرار دادن این مکمل‌ها هم باید تحت نظارت دقیق والدین انجام شود و تنها به میزان مجاز مصرفی در هر روز استفاده شود.

در کل دانشمندان اعتقاد دارند مصرف مواد غذایی طبیعی و سالم بهتر از هر مکمل درمانی با هر قیمت می‌تواند پاسخگوی نیاز بدن کودک به رشد و تکامل باشد.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید