منابع ویتامین C در فصل زمستان

0
603

بیایید با حقیقت روبه‌رو شویم: اغلب ما در فصل‌های سرد سال به اندازۀ کافی میوه و سبزی مصرف نمی‌کنیم. این مواد غذایی برای دریافت میزانِ مناسب ویتامین C ضروری هستند، به ویژه در فصل‌های سرد سال که بدن‌مان برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا به این ویتامین بیشتر نیاز دارد. در این مطلب بهترین منابع ویتامین C در فصل زمستان را معرفی می‌کنیم.

منابع ویتامین C

پاپایا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» اگرچه این میوه در هر میوه‌فروشی‌ای پیدا نمی‌شود، اما به طور کلی پاپایا در جهان میوه‌ای نسبتا در دسترس و ارزان‌قیمت است. یک پاپایا حاوی ۱۶۸ میلی‌گرم ویتامین C است که باعث می‌شود تا این میوه در صدر جدولِ منابع ویتامین C قرار بگیرد.

بروکلی

هر فنجان بروکلی بیش از ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین C را در خود جای داده است. حواستان باشد که این سبزی را آبپز نکنید، زیرا آبپز کردن بروکلی باعث می‌شود تا ویتامین C آن از دست برود. می‌توانید بروکلی را به آرامی بخارپز کرده و یا خام میل کنید.

کلم بروکسل

تنها یک فنجان از کلم بروکسل حاوی ۹۷ میلی‌گرم ویتامین C است. این کلم‌های کوچک گزینه‌ای عالی برای اضافه کردن به غذاهای زمستانی می‌باشند. همانند بروکلی، آبپز کردن کلم بروکسل توصیه نمی‌شود، اما کباب کردن آنها روشی عالی برای لذت بردن از این سبزی پرخاصیت است. کلم‌ها را از وسط نصف کرده و درون روغن زیتون بریزید و برای ۳۰ دقیقه آنها را سرخ کنید.

گریپ‌فروت

یک عدد گریپ‌فروت متوسط حاوی ۸۸ میلی‌گرم ویتامین C است. می‌توانید آن را در وعدۀ صبحانه میل کرده و یا آب گریپ‌فروت را به عنوان یک عصرانۀ دلچسب بنوشید. از آبمیوه‌های کارخانه‌ای و بسته‌بندی شده پرهیز کنید، زیرا این آبمیوه‌ها بیشترِ محتوای ویتامین ثِ خود را در فرآیند‌های صنعتی از دست می‌دهند.

پرتقال

تقریبا در تمام ایام سال این میوه ارزان‌قمیت بوده و یکی از بهترین منابع ویتامین C محسوب می‌شود. یک عدد پرتقال متوسط تقریبا حاوی ۷۰ میلی‌گرم ویتامین ث است.

کیوی

یک عدد کیوی با ارتفاع ۵ سانتی‌متر، حاوی ۶۴ میلی‌گرم ویتامین C است که آن را به یکی از بهترین و خوشمزه‌ترین منابع ویتامین C تبدیل می‌کند. قسمت و دسترسی به این میوه با توجه به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید متفاوت است، اما در اغلب مناطق دنیا، کیوی یک میوۀ ارزان‌قیمت محسوب می‌شود.

گل کلم

هر فنجان گل کلم حاوی ۵۴ میلی‌گرم ویتامین C است. این سبزی را نیز آبپز نکنید و به صورت کبابی آن را مصرف کنید. اگر به گل کلم علاقه‌ای ندارید، پیشنهاد ما این است که حتما گل کلم کبابی را امتحان کنید تا نظرتان دربارۀ این سبزی پرخاصیت عوض شود.

جعفری

نصف فنجان جعفری خردشده حاوی ۴۰ میلی‌گرم ویتامین C است. می‌توانید جعفری را به غذاهای مختلفی اضافه کنید و از فواید بی‌نظیر آن لذت ببرید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید