منابع مهم کربوهیدرات برای لاغری

0
795

اضافه کردن جو پرک معمولی و انواع دیگر جو به رژیم غذایی، یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها دریافت فیبر غذایی بیشتر است. مصرف جو، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و بیماری دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد و پروتئین‌های عضله‌ساز را هم به بدن می‌رساند. البته جو انتخابی شما نباید حاوی هیچ نوع قند یا عنصر طعم‌دهنده دیگری باشد. در این مطلب می خواهیم منابع مهم کربوهیدرات برای لاغری را به شما معرفی کنیم. با گیاه یاب همراه شوید.

منابع مهم کربوهیدرات برای لاغری

منابع مهم کربوهیدرات برای لاغری

برنج قهوه‌ای

برنج قهوه‌ای در حالت طبیعی اصلا نمک ندارد و حاوی مقادیر بالایی از مواد معدنی و فیبر است. به جرات می‌توان گفت که همه متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که برنج قهوه‌ای را جایگزین برنج سفید کنید و از این برنج به‌صورت روزانه استفاده کنید.
حجم مصرفی: یک فنجان پخته‌شده (۱۹۵ گرم) و حاوی ۲۱۸ کالری، ۴ گرم فیبر، ۵ گرم پروتئین، ۲ گرم چربی، ۴۶ گرم کربوهیدرات و البته تامین‌کننده ۱۰۷ درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز، ۲۱ درصد منیزیم و ۱۵ درصد ویتامین B۶.

کینوا

میزان پروتئین موجود در کینوا، تقریبا ۲ برابر بیشتر از برنج قهوه‌ای است. در ضمن، پروتئین کینوا سرشار از اسیدهای آمینه ضروری‌ای است که این منبع کربوهیدراتی را به عنصر قدرتمندی برای بافت‌سازی و عضله‌سازی تبدیل می‌کند. این ترکیبات پروتئینی و فیبری در کنار چربی‌های سالم و کربوهیدرات درون کینوا، اثرات مثبتی بر قند خون باقی می‌گذارند. به‌علاوه، کینوا ذاتا طعم و بافت سبک و نرمی دارد و خیلی هم سریع برای خوردن آماده می‌شود.
حجم مصرفی: یک فنجان پخته‌شده (۱۸۵ گرم) و حاوی ۲۲۲ کالری، ۵ گرم فیبر، ۸ گرم پروتئین، ۴ گرم چربی، ۳۹ گرم کربوهیدرات و همچنین تامین‌کننده ۴۸ درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز، ۳۰ درصد به منیزیم و ۱۹ درصد به فولات.

جو پرک معمولی

اضافه کردن جو پرک معمولی و انواع دیگر جو به رژیم غذایی، یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها دریافت فیبر غذایی بیشتر است. مصرف جو، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و بیماری دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد و پروتئین‌های عضله‌ساز را هم به بدن می‌رساند. البته جو انتخابی شما نباید حاوی هیچ نوع قند یا عنصر طعم‌دهنده دیگری باشد.
حجم مصرفی: یک فنجان پخته‌شده با آب (۲۳۴ گرم) حاوی ۱۶۶ کالری، ۴ گرم فیبر، ۶ گرم پروتئین، ۴ گرم چربی، ۳۲ گرم کربوهیدرات و همچنین تامین‌کننده ۶۸ درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز و ۱۸ درصد به سلنیوم.

جو دوسر خردشده

جو دوسر خردشده، بافت نرم‌تر و خوش‌مزه‌تری دارد، اما پختن آن کمی بیشتر از جو پرک طول می‌کشد. با این‌حال، استفاده از این نوع جو واقعا به زحمتش می‌ارزد. به‌گفته متخصصان، آنزیم‌های درون دستگاه گوارش به زمان بیشتری نیاز دارند تا بتوانند به درون ترکیبات جو دوسر خردشده نفوذ کنند. همین روند، جذب گلوکز را آهسته‌تر می‌کند و جو دوسر خردشده را به گزینه بهتری برای افرادی تبدیل می‌سازد که در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند.
حجم مصرفی: ۱ فنجان ناپخته (۸۰ گرم) حاوی ۳۰۰ کالری، ۸ گرم فیبر، ۱۰ گرم پروتئین، ۵ گرم چربی، ۵۴ گرم کربوهیدرات و همچنین تامین‌کننده ۲۷ درصد از نیاز روزانه بدن به منیزیم و ۴ درصد به پتاسیم.

جو پوست‌کنده

جو پوست‌کنده فقط برای تهیه سوپ نیست. محققان سوئدی به این نتیجه رسیده‌اند که اگر از جو پوست‌کنده در وعده صبحانه استفاده کنید، نوسان قند خون را در وعده ناهار حدود ۴۴ درصد و این نوسان در وعده شام را حدود ۱۴ درصد کاهش می‌دهید. هرچه سطح قند خون بیشتر کنترل شود، انرژی پایدارتری خواهید داشت و گرسنگی را کمتر تجربه خواهید کرد.
حجم مصرفی: یک فنجان پخته‌شده (۱۵۷ گرم) حاوی ۱۹۳ کالری، ۶ گرم فیبر، ۴ گرم پروتئین، ۱ گرم چربی، ۴۴ گرم کربوهیدرات و همچنین تامین‌کننده ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز، ۱۹ درصد به سلنیوم و ۱۶ درصد به نیاسین.

گندم سیاه

هر ۲۸ گرم از گندم سیاه حدود ۳ گرم فیبر و ۴ گرم پروتئین به بدن می‌رساند،‌ و همچنین سرشار از مواد معدنی مهم است.
حجم مصرفی: هر ۲۸ گرم حاوی ۹۶ کالری، ۳ گرم فیبر، ۴ گرم پروتئین، ۱ گرم چربی، ۲۰ گرم کربوهیدرات و تامین‌کننده ۱۸ درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز، ۱۵ درصد به مس و ۱۶ درصد به منیزیم.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید