مقایسۀ علائم سرماخوردگی با آنفلوآنزا

0
608

سرماخوردگی و آنفلوآنزا هر دو از بیماری‌های تنفسی شایع هستند، اما ویروس‌های این دو بیماری از یکدیگر متفاوت می‌باشند. از آنجایی که علائم این دو بیماری بهم شبیه هستند، تشخیص و تفکیک آنها تنها از طریق علائم دشوار است. به طور کلی می‌توان گفت که آنفلوآنزا بیماری بدتری نسبت به سرماخوردگی می‌باشد و علائم آن شایع‌تر و شدیدتر هستند. در این مطلب به بررسی گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ (CDC) پیرامونِ علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌پردازیم.

سرماخوردگی خفیف‌تر از آنفلوآنزا بوده و احتمال آبریزش بینی یا گرفتگی بینی در افرادی که به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند بیشتر است. سرماخوردگی به طور کلی منجر به بروز مشکلات سلامتی جدی مانند سینه‌پهلو، عفونت‌های باکتریایی یا بستری شدن در بیمارستان نمی‌شود. از طرفی دیگر، آنفلوآنزا می‌تواند مشکلات جدی و خطرناکی را به وجود آورد.

تفاومت میان سرماخوردگی و آنفلوآنزا

از آنجایی که علائم سرماخوردگی و آنلوآنزا شبیه به یکدیگر هستند، تفکیک این دو بیماری از طریق بررسی علائم به تنهایی کار دشواری است. آزمایشات مخصوصی که معمولا باید در روزهای اول بیماری انجام شوند می‌توانند مشخص کنند که آیا فرد به آنفلوآنزا مبتلا است یا سرماخوردگی.

علائم و نشانه‌ها

علائم آنفلوآنزا می‌توانند شامل تب، لرزه، سرفه، گلودرد، آبریزش یا گرفتگی بینی، درد بدن یا عضلات، سردرد و خستگی باشند. علائم سرماخوردگی معمولا خفیفتر هستند. احتمال آبریزش یا گرفتگی بینی در افراد مبتلا به سرماخوردگی نیز بیشتر است. سرماخوردگی به طور کلی باعث ایجاد مشکلات جدی سلامتی نمی‌شود.

علائم و نشانه‌ها آنفلوآنزا سرماخوردگی
آغاز علائم ناگهانی تدریجی
تب معمول نادر
درد معمول خفیف
لرز شایع نامتداول
خستگی و ضعف معمول گاهی اوقات
عطسه گاهی اوقات شایع
گرفتگی بینی گاهی اوقات شایع
گلودرد گاهی اوقات شایع
ناراحتی سینه و سرفه شایع خفیف تا متوسط
سردرد شایع نادر

منبعcdc.gov
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید