مقایسه خواص کلم بروکلی و کلم برگ

0
704

کلم برگ (Kale) به تازگی بسیار محبوب شده و به عنوان یک سبزی بسیار مغذی و پرخاصیت معرفی می‌شود. کلم بروکلی نیز از سبزی‌های بسیار شناخته شده و پرمصرف است که متخصصین تغذیه تاکید زیادی بر آن دارند. اما اگر بخواهید بین این دو یکی را انتخاب کنید، گزینه‌ی شما کدام است؟ در ادامه به بررسی دقیق خواص کلم بروکلی و کلم برگ می‌پردازیم و آنها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

خواص کلم بروکلی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» در این مقایسه مقدار یک فنجان از هردو سبزی مورد بررسی قرار گرفته‌اند و میزان مواد مغذی و معدنی موجود در آنها مقایسه شده است.

ترکیبات و خواص کلم بروکلی

یک فنجان کلم بروکلی پخته شده حاوی ۴گرم پروتئین و تنها ۵۴ کالری می‌باشد. همچنین این مقدار از بروکلی میتواند ۲۰درصد از نیاز روزانه‌ی شما به فیبر را تامین کند. جالب است بدانید مقدار چربی در کلم بروکلی ۰ است.

یک فنجان کلم بروکلی پخته شده حاوی این ویتامین‌ها است:

۴۸درصد از نیاز روزانه به ویتامین آ را تامین می‌کند. این درصد برای ویتامین‌ ث ۱۶۸، برای ویتامین کا ۲۷۶ و برای فولات ۴۲درصد می‌باشد.

ویتامین آ آنتی‌اکسیدانی است که برای سلامت پوست و چشمان ضروری است. همچنین ویتامین ث برای عملکردهای روزانه‌ی ما مورد نیاز است. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف ویتامین ث می‌تواند به کوتاه شدن دوران سرماخوردگی و محافظت از قلب در برابر بیماری‌های مختلف کمک کند. ویتامین کا که در کلم بروکلی به وفور یافت میشود برای سلامت قلب و استخوان‌ها ضروری است. و در نهایت فولات برای خانم‌های باردار بسیار ضروری بوده و به پیشگیری از مشکلات زایمان کمک می‌کند، همچنین فولات برای جلوگیری از سکته مغزی و برخی از بیماری‌های سرطانی مفید می‌باشد.

مواد معدنی موجود در کلم بروکلی:

یک فنجان کلم بروکلی ۶درصد از نیاز روزانه‌ی شما به کلسیم را تامین میکند. این درصد برای آهن ۶، برای منیزیم ۸، برای فسفر ۱۰ و برای پتاسیم ۱۴درصد میباشد.

ترکیبات کلم برگ

این کلم از نظر مواد مغذی چگالی بالایی دارد. یک فنجان از کلم برگ شامل این مواد مغذی و معدنی است:

تامین ۳۵۴درصد از ویتامین آ مورد نیاز در طول روز. ۸۹درصد برای ویتامین ث، ۱۳۲۸درصد برای ویتامین کا، ۴درصد فولات، ۹درصد کلسیم، ۶درصد آهن، ۶درصد منیزیم، ۴درصد فسفر و ۸درصد پتاسیم.

خواص کلم بروکلی

برنده‌ی این مقایسه کدام کلم است؟

باتوجه به مقالات و نوشته‌هایی که درباره‌ی خواص بی‌نظیر کلم برگ در چند ماه اخیر خوانده‌ایم، تصورمان این بود که بروکلی شانسی برای برنده شدن در مقابل این ابرسبزی نداشته باشد. به طور مثال کلم برگ در مواردی مانند کلسیم، ویتامین آ و کا بسیار از کلم بروکلی جلوتر است، اما در برخی موارد نیز کلم بروکلی این سبزی را شکست می‌دهد. بروکلی دوبرابر کلم برگ پروتئین داشته و همچنین حاوی فیبر و پتاسیم بیشتری است. فولات موجود در بروکلی نیز ۱۰ برابر کلم برگ میباشد.

در نهایت شما می‌توانید با توجه به نیاز بدن‌تان یکی از این سبزی‌ها را انتخاب کنید و یا رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید که از هردوی آنها بهره‌مند شوید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید