مغز استخوان چیست و چه فوایدی دارد؟

0
3796

هزاران سال است که مردم جهان از مغز استخوان به‌عنوان یک ترکیبِ غذایی لذت می‌برند. اخیراً، این مادۀ غذایی به ترکیبی محبوب در غذایِ رستوران‌های لوکس تبدیل شده است. مغز استخوان همچنین توجه افرادی که در زمینه‌های سلامتی و تندرستی فعالیت دارند را به خود جلب کرده است، زیرا این مادۀ غذایی بسیار مغذی بوده و فواید مختلفی برای بدن دارد. در این مقاله به بررسی مغز استخوان و فواید آن برای سلامتی می‌پردازیم.

مغز استخوان

مغز استخوان چیست؟

مغز استخوان نوعی بافتِ اسفنجی است که در مرکز استخوان‌ها وجود دارد. این ماده در استخوان‌های ستون فقرات، لگن و ران‌ها بیشترین تراکم را دارد.

مغز استخوان دارای سلول‌های بنیادی است که به گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون، یا پلاکت‌ها تبدیل می‌شوند. این سلول‌ها در فرآیندهای انتقال اکسیژن، عملکرد سیستم ایمنی بدن و لخته‌سازی خون نقش دارند.

استفاده از مغز استخوانِ حیوان‌هایی نظیر گاو، گوسفند، گوزن شمالی و موس (گاو کوهی) در تهیۀ بسیاری از غذاها رایج است.

این ماده طعمی قوی و نسبتاً شیرین دارد و بافت آن نرم است و معمولاً به همراه نان تست سرو شده یا به‌عنوان ترکیبِ پایه برای پخت سوپ استفاده می‌شود.

همچنین می‌توان از مغز استخوان برای تهیۀ گوشتابۀ استخوان، کره، سبزی‌های کبابی یا غذاهای گوشتی استفاده کرد.

حقایق غذایی

مغز استخوان حاوی مقادیر خوبی از کالری و چربی بوده، و همچنین مقادیر کمی از سایر مواد مغذی نظیر پروتئین و ویتامین ب۱۲ را در خود جای داده است.

به‌طور مثال، یک قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) مغز استخوانِ خامِ گوزن شمالی حاوی ترکیبات زیر است:

 • کالری: ۱۱۰
 • چربی کل: ۱۲ گرم
 • پروتئین: ۱ گرم
 • ویتامین ب۱۲: ۷ درصد میزان توصیه‌شده برای مصرف روزانه (RDI)
 • ریبوفلاوین: ۶ درصد
 • آهن: ۴ درصد
 • ویتامین ای: ۲ درصد
 • فسفر: ۱ درصد
 • تیامین: ۱ درصد
 • ویتامین آ: ۱ درصد

مغز استخوان حاوی مقادیر کمی از ویتامین‌های ب، ازجمله پانتوتنیک اسید، تیامین و بیوتین است که برای فرآیندهای مهم بدن نظیر تولید انرژی ضروری هستند.

مغز استخوان همچنین سرشار از کلاژن است؛ وافرترین پروتئین موجود در بدن انسان. تصور می‌شود که اضافه کردن کلاژن به رژیم غذایی سلامتی پوست را تشویق کرده و درد مفصل را کاهش می‌دهد.

بعلاوه، مغز استخوانی که از گاو، بُز، گوسفند و موس به‌دست می‌آید حاوی اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) است؛ نوعی چربی که می‌تواند التهاب را کاهش داده و عملکرد ایمنی بدن را تقویت کند.

اگرچه در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما تصور می‌شود که مغز استخوان سایر ترکیبات غذایی مهم نظیر گلیسین، گلوکوزامین و کندرویتین را نیز تأمین می‌کند.

فواید مغز استخوان برای سلامتی

اگرچه هیچ مطالعۀ علمی‌ای به‌طور مستقیم به ارزیابیِ اثراتِ مصرف مغز استخوان نپرداخته است، اما پژوهش‌های بسیاری به بررسی فواید ترکیباتِ آن بر روی سلامتی پرداخته‌اند.

به‌طور خاص، اثرات بالقوۀ کلاژن، گلیسین، گلوکوزامین و اسید لینولئیک کونژوگه بر روی سلامتی، به‌طور گسترده مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته‌اند.

حمایت از عملکرد مفصل

تصور می‌شود که چندین ترکیبِ موجود در مغز استخوان برای بهینه‌سازی سلامتی مفاصل مفید هستند.

به‌طور مثال، گلوکوزامین ترکیبی است که در غضروف یافت می‌شود و به دلیل توانایی‌اش در کاهش التهاب و تسکین درد مفصل، معمولاً به‌عنوان یک روش درمان طبیعی برای آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاژن می‌تواند از تولید غضروفِ مفصل حمایت کرده و درنتیجه به حفظ عملکرد مفصل نیز کمک کند.

در مطالعه‌ای ۶ ماهه که بر روی ۱۴۷ ورزشکار انجام شد، مشخص گردید که مصرف ۱۰ گرم مکمل کلاژن در روز به‌طور چشمگیری درد مفصلِ ناشی از فعالیت را کاهش می‌دهد.

کاهش التهاب

اگرچه التهاب کوتاه‌مدت بخشی حیاتی از سیستم دفاعی بدنِ انسان است، اما تصور می‌شود که التهاب مزمن با بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی، دیابت و سرطان ارتباط دارد.

گلیسین نوعی پروتئینِ موجود در مغز استخوان است. مطالعات درون‌کشتگاهی نشان داده‌اند که این پروتئین خواص ضدالتهابیِ قدرتمندی دارد و ممکن است به کاهش التهاب بدن کمک کند.

اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) ترکیبِ دیگری در مغز استخوان است که بر اساس تحقیقات، می‌تواند چندین نشانگرِ التهاب در خون را کاهش دهد.

بر اساس یافته‌های یک مطالعۀ دوهفته‌ای در ۲۳ مرد، مشخص گردید که مصرف ۵.۶ گرم CLA در روز به‌طور مؤثر باعث کاهش سطوح پروتئین‌های خاصی که در بروز التهاب نقش دارند می‌شود، ازجمله پروتئین‌های فاکتور نکروز توموری آلفا و واکنشی سی (C-reactive).

مغز استخوان همچنین حاوی آدیپونکتین است؛ نوعی هورمون پروتئین که بر اساس مطالعات، نقشی مهم در تنظیم التهاب و عملکرد ایمنی بدن ایفا می‌کند.

تقویت سلامتی پوست

کلاژن نوعی پروتئین است که در سرتاسر بدن وجود دارد و نقش مهمی را در سلامتی پوست ایفا می‌کند.

یک مطالعۀ ۸ هفته‌ای در ۶۹ زن نشان داده است که مصرف ۲.۵ تا ۵ گرم مکمل کلاژن به بهبود قابلیت ارتجاعی پوست و آب‌رسانی آن کمک می‌کند.

به‌طور مشابه، یک مطالعه در موش‌ها به مشاهدۀ درمان آن‌ها با استفاده از کلاژن در مدت ۸ هفته پرداخته است. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که در طول ۸ هفته محتوای کلاژن و فعالیتِ آنتی‌اکسیدانی پوستِ موش‌ها افزایش داشته است که این موارد می‌توانند از پوست در برابر آسیب و پیری محافظت کنند.

مطالعات دربارۀ مصرف مغز استخوان محدود هستند

توجه داشته باشید که مطالعات ذکر‌شده با استفاده از مکمل‌هایی انجام شده‌اند که مقادیر متراکمی از ترکیبات مشخصِ موجود در مغز استخوان را دارا هستند.

برای تشخیص اثرات و فواید مغز استخوان برای سلامتی، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

منابع غذایی

مغز استخوان را می‌توان از بازارها، قصابی‌ها و فروشگاه‌های غذای سالم تهیه کرد.

می‌توانید از استخوانِ تقریباً تمام حیوانات استفاده کنید، اما مغز استخوانِ گاو به دلیل اندازه و دسترسی راحت، انتخاب بسیار خوبی برای تازه‌کاران است.

برخی از منابع محبوبِ مغز استخوان عبارت‌اند از:

 • مغز استخوانِ ساق پا
 • مغز استخوانِ زانو
 • مغز استخوانِ گردن
 • دم گاو

اگر می‌خواهید از مغز استخوان به‌عنوان ترکیبِ پایه برای تهیۀ گوشتابه یا سوپ استفاده کنید، می‌توانید به‌جای استخراج کردن مغز استخوان، استخوان درسته را در غذا استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از قصاب درخواست کنید که استخوان‌ها را برایتان برش بزند. این کار در زمانتان برای تهیۀ غذا صرفه‌جویی می‌کند.

برای آماده کردن مغز استخوان، آن را در فری با دمای ۲۳۲ درجۀ سانتی‌گراد (۴۵۰ درجۀ فارنهایت) قرار دهید و بگذارید برای ۱۵ دقیقه کبابی شود. بعد از پخته شدن، می‌توانید مغز استخوان را با قاشق از درون استخوان خارج کنید.

مغز استخوان معمولاً به همراه نان تست و مارمالاد سرو می‌شود. همچنین می‌توانید آن را همانند کره بر روی غذاهای موردعلاقه‌تان بمالید، ازجمله گوشت، نان، سبزی‌های کبابی و سایر غذاها.

مصرف گوشتابۀ استخوان نیز رایج است. برای تهیۀ آن باید بگذارید استخوان‌ها به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت آب‌پز شوند تا ترکیبات غذاییِ مفید آن‌ها استخراج گردد.

مکمل‌های گوشتابۀ استخوان به شکل مایع، پودر و کپسول عرضه می‌شوند و می‌توانید برای مصرفِ راحتِ مغز استخوان از آن‌ها استفاده کنید.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید