معنی اختصارات آزمایش خون

0
536

آزمایش خون برای تشخیص بسیاری از مشکلات پزشکی استفاده می‌شود. از این آزمایش می‌توان برای بررسی وجود مواد مخدر در بدن، اثرگذاری‌ها داروها بر بیماری، برهم خوردگی تعادل مواد معدنی در بدن و بررسی عملکرد مناسب اندام‌ها بهره برد. اما خواندن نتایج آزمایش خون شاید کار ساده‌ای نباشد، زیرا مملو از اختصارات است. در این مطلب به توضیح دربارۀ برخی از رایج‌ترین اختصارات آزمایش خون می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

اختصارات آزمایش خون

اختصارات آزمایش خون توضیحات
HDL & LDL اشاره به میزان کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) در خون دارد.
CPR بالا بودن سطوح CPR نشانگر وجود التهاب در بدن است.
CBC

شمارش کامل خون که از طریق آن پزشک وضعیت کلی سلامت فرد را بررسی می‌کند. این تست موارد مختلف مربوط به خون را بررسی می‌کند، مانند میزانِ گلبول‌های قرمز و سفید خون.

TSH

به معنای هورمون تحریک‌کنندۀ تیروئید است که به تنظیم کردن تیروئید برای داشتن عملکردی مطلوب کمک می‌کند. پایین بودن TSH می‌تواند منجر به کاهش وزن و اضطراب و بالا بودن آن می‌تواند سبب افزایش وزن، افسردگی و خستگی گردد.

Vitamin D

اگرچه این مورد در تمام آزمایشات خون وجود ندارد، اما بررسی میزان ویتامین دی موجود در خون بسیار مهم است. بالا بودن آن می‌تواند سمی بوده و کم بودن‌اش می‌تواند باعث بروز خستگی و درد گردد.

ESR

سرعت ته‌نشینی گویچه سرخ، این تست مشخص می‌کند که چقدر طول می‌کشد تا گلبول‌های قرمز خون در لولۀ آزمایش پایین رفته و ته‌نشین شوند. هرچه ته‌نشین شدن سریع‌تر باشد، احتمال بروز التهاب در بدن بیشتر بوده است.

INR

نسبت عادی بین‌المللی، آزمایشی است که لخته شدن خون به طور طبیعی را بررسی می‌کند. این آزمایش همچنین برای بررسی اثرگذاری داروی وارفارین استفاده می‌شود.

LFT

آزمایش عملکرد کبد، پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و مواد زائد فرآوری شده یا ساخته شده توسط کبد را بررسی می‌کند. این آزمایش به تشخیص بسیاری از مشکلات مرتبط با کبد کمک می‌کند.

Urate

محصولی است که در اثر تجزیۀ RNA و DNA به وجود آمده و معمولا از طریق ادرار دفع می‌شود. اگر سطح urate در خون بالا باشد، می‌تواند به شکل کریستال درآمده و منجر به بروز نقرس یا التهاب در مفاصل گردد.

CMP

پانل متابولیک جامع، تصویر مشخصی از وضعیت سوخت‌وساز بدن و تعادل شیمیایی آن به پزشک ارائه می‌دهد. این آزمایش وجود مواد مختلفی نظیر بیلیروبین، آلبومین، کلسیم، سدیم، پتاسیم و کلراید را بررسی می‌کند.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید