معرفی بهترین روش های ترک سیگار

0
530

اگر فکر میکنید که هیچ وقت قادر به ترک کردن سیگار نیستید، کاملا در اشتباهید! حتی اگر اعتیادتان به نیکوتین و مصرف سیگار شدید باشد، بازهم میتوانید با یک برنامه صحیح و رعایت اصول لازم از شر سیگار خلاص شوید. روش های ترک سیگار فراوانی وجود دارند که میتوانند به شما در این مسیر کمک کنند. در ادامه بهترین ترفندها و نکات را برای ترک سیگار معرفی میکنیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

روش های ترک سیگار

هدف داشته باشید

چرا می‌خواهید سیگار را ترک کنید؟ از دود کردن پول‌هایتان پشیمانید و می‌خواهید صرفه‌جویی کنید؟ دخترتان از سیگار به دست بودن شما عذاب می‌کشد؟ دکتر تاکید کرده که با این سبک زندگی عمر درازی نمی‌کنید؟ دلیلتان برای پیدا کردن روش های ترک سیگار چیست؟ قبل از هر چیز آن را پیدا کنید. سیگار برای سلامتی ضرر دارد! همه این را می‌دانند. اما دلیل شخصی شما برای کنار گذاشتن آن چیست؟

روز مناسب را انتخاب کنید

وقتی که تصمیمتان را گرفته‌اید، باید بدون هیچ وقفه‌ای برنامه را شروع کنید. اما حواستان باشد که ترک سیگار را در روزهای حساسی که احتمال وسوسه شدنتان هست شروع نکنید. برای مثال وقتی از قبل برنامه سفر چیده‌اید و می‌خواهید تعطیلاتتان را شروع کنید، نمی‌توانید با ترک سیگار لذت آرام بودن در روزهای تعطیل را از خودتان سلب کنید و مشکل را دو برابر کنید. واقعیت این است که ترک سیگار سخت است. پس با شروع کردن این کار در روزهای حساسی مثل بستری بودن عزیزانتان در بیمارستان، آغاز تعطیلات، اسباب‌کشی و تغییر خانه و… آن را دشوارتر نکنید.

با خود روراست باشید

از یک سیگاری ترک‌کرده شنیده‌اید که باید یکدفعه این کار را انجام داد؟ کسی به شما گفته که باید آرام‌آرام نیکوتین را از بدنتان بیرون کنید؟ این حرف‌ها را از گوشتان بیرون کنید. بدون رودربایستی با خودتان و طفره رفتن از انجام کار، روش ترکتان را مشخص کنید. آیا ترک تدریجی با وضعیت روانی شما سازگارتر است یا کنار گذاشتن یکباره؟ اگر قرار است تدریجی این کار را انجام دهید، برای خودتان یک جدول برنامه‌ریزی درست کنید. مثلا قرار است در سه روز اول، هرروز دو نخ کمتر سیگار بکشید. اگر موفق شدید در خانه‌های مربوط به آن روز با خودکار سبز تیک بزنید و اگر نتوانستید، در خانه مربوط به آن روزها با خودکار قرمز ضربدر بزنید. در صورتی که تعداد تخلفات شما در هفته از دو مورد بیشتر شد برای خودتان تنبیهی مشخص کنید و اگر همه روزها به قولتان وفادار ماندید، یک جایزه به خودتان بدهید. البته مطمئنا این جایزه کشیدن یک پاکت سیگار نیست!

گذشته از این، وقتی تصمیمتان را گرفتید، با یک متخصص ترک سیگار در یکی از کلینیک‌ها صحبت کنید. آیا با برچسب نیکوتین یا مصرف داروی خاصی این کار برای شما ساده‌تر می‌شود یا خیر؟ جواب این سوال را از متخصصان بگیرید.

روش های ترک سیگار

عادت جایگزین

برای آرام‌تر سپری کردن این روزها، یک عادت جایگزین پیدا کنید. ترکاندن پلاستیک‌های حباب‌دار، جویدن آدامس، خط‌خطی کردن کاغذ، ذکر گفتن با شمارش دانه‌های تسبیح و… هریک می‌تواند راهی جایگزین باشد. در لحظاتی که بی‌تابانه دنبال پاکت سیگارتان می‌گردید، این عادات تازه را انجام دهید. شاید حالتان با این کار بهتر شد.

با شکست خوردن ناامید نشوید

اغلب سیگاری‌ها در کارنامه‌شان چند شکست ثبت‌شده دارند. اگر شما هم درگذشته بارها ترک کرده‌اید و دوباره سیگار کشیدن را شروع کرده‌اید، شکست‌های قدیمی را به امروز تعمیم ندهید. از نو شروع کنید. از گذشته درس بگیرید اما اجازه ندهید دوباره تکرار شوند. چه چیزی باعث شد دفعه قبل ترکتان را بشکنید؟ ممکن است دوباره آن دلیل به زندگی‌تان برگردد؟ پس برای حل کردن آن مشکل تلاش کنید. گذشته از توجه به این نکته، تا آنجا که می‌توانید بعد از چند روز موفقیت در ترک سراغ سیگار نروید. اگر در لحظاتی که به‌شدت عصبی هستید، وقت‌هایی که دور دوستانتان جمع شده‌اید و شاهد سیگار کشیدنشان هستید یا زمان‌هایی که دلتان برای بو و دودش تنگ شده، با گفتن «فقط یک نخ!» سیگار را روشن کنید، بعید نیست بار دیگر شکست بخورید.

غذاهای شادی‌آور

ترک سیگار ممکن است شما را غمزده و عصبی کند، اما نگران نباشید. محققان می‌گویند در طبیعت خوراکی‌های ضدافسردگی و اضطراب فراوانی وجود دارد که می‌توانید روی کمکشان حساب کنید. هویج و خوراکی‌های نارنجی مثل کدوتنبل ازجمله آنها هستند. البته محققان تاثیر اسفناج را هم در بهبود خلق‌وخو اثبات کرده‌اند. از نظر آنها خوراکی‌های حاوی ویتامین B مثل برنج هم حال شما را بهتر می‌کند و اگر سراغ مواد غذایی حاوی ویتامین D مثل شیر و ماهی بروید روحیه‌تان بهتر می‌شود. در صورتی که مصرف این مواد غذایی حال شما را بهتر نکرد، با آزمایش خون کامل وضعیت سلامتتان را بررسی کنید. شاید بدن شما به دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی با کمک مکمل‌های خوراکی و تزریقی نیاز داشته باشد.

هفته‌نامه آتیه‌نو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید