مضرترین غذاهای حاوی نمک

0
560

سدیم در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد. علاوه بر نمک آشپزخانه، سدیم به وفور در گوشت‌های فرآوری‌شده، سس‌های آماده و غذاهای فرآوری‌شده یافت می‌شود. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، بیش از 40 درصد سدیم مصرفی مردم از تنها 10 نوع غذا تامین می‌شود. شاید از دیدن غذای مورد علاقه‌تان در این لیست تعجب کنید، زیرا بسیاری از این غذاها طعم شور و نمکداری ندارند. با گیاه یاب همراه باشید تا مضرترین غذاهای حاوی نمک را بررسی کنیم.

غذاهای حاوی نمک

مضرترین غذاهای حاوی نمک

 • نان‌ها و رول‌ها
 • پیتزا
 • ساندویچ‌ها
 • کالباس و گوشت پرورده
 • سوپ‌ها
 • بوریتو و تاکو
 • خوراکی‌های شور نظیر چیپس، پاپ‌کورن، پرتزل، کرکر
 • مرغ
 • پنیر
 • تخم‌مرغ و املت

تازه‌ترین توصیه‌ها نشان می‌دهند که مصرف سدیم در بزرگسالان باید در روز کمتر از 2300 میلی‌گرم باشد تا از اثرات مخرب سدیم بر سلامتی جلوگیری شود. کاهش مصرف سدیم به کمتر از 1500 میلی‌گرم به کاهش فشارخون بالا کمک می‌کند. شاید فکر کنید این کار دشواری است، اما کافیست چند مورد از غذاهای حاوی نمک را با غذاهایی که نمک کمتری دارند جایگزین کنید.

در ادامه به بررسی خطرات مصرف زیاد سدیم و غذاهای حاوی نمک می‌پردازیم:

فشار خون بالا

فشار خون بالا قلب را مجبور می‌کند تا سخت‌تر کار کرده و فشار بیشتری به ماهیچۀ قلب وارد می‌کند. علاوه بر این، فشار خون بالا به شریان‌ها نیز آسیب می‌رساند و می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

سدیم در تنظیم کردن فشار خون نقش دارد و کاهش مصرف آن می‌تواند به کنترل فشارخون کمک کند.

از دست رفتن استخوان

یک رژیم سرشار از سدیم می‌تواند باعث افزایش دفع کلسیم از طریق ادرار بشود. این می‌تواند به از دست رفتن استخوان منجر شده و زمینه‌ساز بروز بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان گردد.

بیماری کلیه

فشار خون بالا که معمولا ناشی از مصرف نمک زیاد است، می‌تواند به آسیب دیدن رگ‌های خونی کوچک و ظریف در کلیه‌ها منجر شود. اگر کلیه‌ها عملکرد مطلوبی نداشته باشند، نمی‌توانند سدیم را دفع کنند و این خود می‌تواند به افزایش فشار خون و آسیب کلیوی ختم شود.

سرطان معده

اگرچه اغلب مردم از پیوندِ میان مصرف زیاد سدیم و افزایش فشار خون آگاه هستند، اما بسیاری نمی‌دانند که میانِ نمک و سرطان معده نیز ارتباطی وجود دارد.

این باور وجود دارد که نمک رشد باکتری H. pylori را افزایش می‌دهد. ممکن است میان این باکتری و خطر ابتلا به سرطان معده ارتباطی وجود داشته باشد.

خطرات مصرف کم سدیم

اگرچه توصیه می‌شود تا غذاهای حاوی نمک که بالاتر به آنها اشاره شد را از رژیم‌تان حذف کنید، اما این بدین معنا نیست که به هیچ‌وجه سدیم مصرف نکنید. مصرف کم نمک نیز می‌تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد:

 1. افزایش خطر بیماری قلب
 2. علائم افسردگی
 3. بالا رفتن مقاومت به انسولین
 4. افزایش خطر مرگ در افراد دیابتی
 5. افزایش خطر زمین خوردن در سالمندان
منبعdraxe.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید