مضرات چای‌ میوه‌ای برای دندان‌

0
460

استفاده از چای‌ میوه‌ای اسیدی، نوشیدنی‌های شیرین و آب‌های طعم‌دار، خصوصا در بین وعده‌های غذایی و تداوم در مصرف آن‌ها برای مدت‌زمان طولانی، خطر فرسایش ناشی از اسید را در دندان‌ها افزایش می‌دهد.

مضرات چای‌ میوه‌ای برای دندان‌

یکی از انواع نوشیدنی‌هایی که امروزه محبوبیت زیاده پیدا کرده و توانسته است که جایگزین مناسبی برای چای‌ها و قهوه‌های کلاسیک باشد، چای‌ میوه‌ای اسیدی است. با این‌حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که چای‌های میوه‌ای اسیدی و حتی آب‌های طعم‌دار می‌توانند برای دندان‌ها مضر باشند. گزارشی از این مطالعه در British Dental Journal به انتشار رسیده است.
محققان انگلیسی در مطالعات اخیرشان متوجه شده‌اند که استفاده از چای‌های میوه‌ای اسیدی، نوشیدنی‌های شیرین و آب‌های طعم‌دار، خصوصا در بین وعده‌های غذایی و تداوم در مصرف آن‌ها برای مدت‌زمان طولانی، خطر فرسایش ناشی از اسید را در دندان‌ها افزایش می‌دهد.
طبق یافته‌های حاصل‌شده، مصرف خوراکی‌های مختلف بین وعده‌های غذایی اصلی نیز بر بهداشت دهان و دندان تاثیر منفی می‌گذارد. دکتر اوتول (مسئول مطالعه) می‌گوید: «اگر شما از یک نوشیدنی برای زمان زیادی استفاده کنید، مثلا بیشتر از ۵ دقیقه، یا اگر با نوشیدنی‌ها در دهان‌تان بازی کنید، یا حتی اگر به‌جای مصرف میوه‌های کامل از آن‌ها به‌صورت کاملا ریز و قطعه‌قطعه استفاده کنید، قطعا دندان‌های خودتان را در معرض خطر قرار می‌دهید».
این یافته‌ها نشان می‌دهند افرادی که بین وعده‌های غذایی اصلی از نوشیدنی‌های اسیدی به اندازه ۲ بار در روز استفاده می‌کنند، ۱۱ برابر بیشتر از دیگران با احتمال مبتلا شدن به مشکلات دهان و دندان مواجه هستند. با این‌حال، اگر این نوشیدنی‌های همراه با وعده‌های غذایی اصلی مصرف شوند، این احتمال ۱۱ درصدی نیز نصف می‌شود.
دکتر راس لادوا (رییس British Dental Association) می‌گوید: «مصرف نوشیدنی‌های اسیدی همراه با وعده‌های غذایی، آسیب‌دیدگی دندان‌ها را به حداقل می‌رساند، چون جویدن لقمه‌های غذا با افزایش بزاق دهان همراه می‌شود. بزاق نیز حالت قلیایی دارد و درنتیجه مواد غذایی یا نوشیدنی‌های اسیدی را رقیق می‌کند. بنابراین، توصیه ما این است نوشیدنی‌های مختلف را سریع‌تر مصرف کنید، به‌طوری که این نوشیدنی‌ها مدت‌زمان کمتری در دهان قرار بگیرند. به‌علاوه، استفاده از نوشیدنی‌های اسیدی را نیز به زمان وعده‌های غذایی منتقل کنید».

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید