مضرات شکر سفید ، سم شیرین

0
272

شکر سفید این روزها برای خودش بروبیایی دارد. دست روی هر چیزی بگذارید، میتواند حاوی این محصول تصفیه شده باشد اما همین که وارد بدن شود، کارهایی میکند که تمام شیرینی اش را از بین میبرد. تصور کنید یک جعبه شکلات از سوت خود دریافت کرده اید. قطعا این جعبه برای نشان دادن محبت بوده است. مطمئنا خیلی خوشحال شده اید و برای خوردن شکلات ها نقشه کشیده اید. در جعبه را باز میکنید و… خب! همین جا دست نگه دارید! باز کردن یواشکی جعبه شکلات و جشن یکنفره گرفتن کار را خراب میکند. میخواهم از اصطلاح فاجعه استفاده کنم. فاجعه ای که اگر همین الان هم سر خود را کمی به اطراف بچرخانید در اطرافتان دیده میشود. شکر سفید و محصولاتی که با آن تهیه شده اند. قدیمی ها حق دارند که میگویند: قدیم ها آدم ها سالمتر بودند.

شکر سفید

پژوهش های محققان مرکز پیشگیری و درمان چاقی بیمارستان کودکان بوستون نشان میدهد که شکر در مغر عملکردی همانند مواد مخدر دارد. اسکن مغزی نشان میدهد که پس از صرف غذای پر شیرینی ، همان مناطقی در مغز تحریک میشوند که پس از مصرف کوکایین و هرویین فعال میشوند.

متهم اصلی پوسیدگی دندان

از بین تمام محصولاتی که این سال ها تولید میشوند، محصولاتی که حاوی شکر تصفیه شده اند از همه مضرتر هستند. فروش محصولات غذایی شامل شکر برای جامعه ی ایالات متحده سالانه معادل ۵۴ بیلیون دلار هزینه ی دندانپزشکی دارد. همین مسئله باعث شده دندانپزشک ها دوران خوشی را تجربه کنند. آدم هایی که باید زود به زود به آنها مراجعه کنند وگرنه دندان هایشان را از دست خواهند داد. آدم های که نمیدانند چرا با وجود مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باز هم دچار پوسیدگی دندان میشوند.

بدن ما تحمل این همه شکر را ندارد

این روزها علاوه بر انواع اعتیاد ، شاهد نوع جدیدی از اعتیاد هستیم که به شیرینی هستیم که همان اعتیاد به شکر است. در سال ۱۹۱۵ متوسط میزان شکری که هر فرد آمریکایی در یک سال مصرف میکرد ۱۵ تا ۲۰ پوند بود اما در سال های اخیر این عدد برای بدن انشان ها نجومی شده است. حاد بودن این مسئله زمانی خودش را نشان میدهد که متوجه میشویم طبق تحقیقات ، عده ای هستند که میزان مصرف شکرشان خیلی کم است یا اصلا استفاده نمیکنند. این نکته ی ساده یک فاجعه ی بزرگ را نشان میدهد: خیلی ها به میزان وحشتناکی شکر استفاده میکنند و اطلاع ندارند بدن اسنان تحمل این میزان از کربوهیدرات را ندارد. ارگان های حیاتی بدن با مصرف این همه شکر دچار تخریب خواهند شد.

خطر ابتلا به پوکی استخوان

شکر تصفیه شده هیچگونه فیبر ، چربی ، آنزیم ، پروتئین یا مواد معدنی ندارد. فقط کالری خالص است. وقتی بی رویه از این شکر استفاده میکنید بدنتان مجبور میشود مواد حیاتی ضروری را از سلول های سالم خودش قرض بگیرد تا بتواند مقدار شکر مصرف شده را متابولیز کند. بعد از مصرف شکر ، بدن کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم و سایر مواد غذایی مفید را از تعداد زیادی از ارگان های بدن قرض میگیرد تا شکر وارد شده به سیستم بدن را قابل استفاده کند. خیلی مواقع مقدار زیادی کلسیم از استخوان ها گرفته میشود تا تاثیرات شکر مصرف شده خنثی گردد. همین موضوع ممکن است منجر به پوکی استخوان گردد. از طرف دیگر میدانیم دندان ها هم به کلسیم نیاز دارند. عجیب نیست پوسیدگی دندان ها زیاد شود و در نهایت از دست بروند.

*یک بطری نوشابه حدودا معادل ۳۲ حبه قند یا ۱۶۰ گرم شکر دارد. به همین دلیل  بعد از خوردن نوشابه بلافاصله احساس انرژی زیاد میکنید. البته این انرژی زمان کوتاهی دوام می آورد و جایش را به خستگی میدهد. این میزان شکر موجود در نوشابه میتواند ذخایر کلسیم بدنتان را نابود کند. برای همین است که میگویند نوشابه باعث پوکی استخوان میشود.

بدن بدون ذخیر میماند

همانطور که گفتیم با مصرف شکر سفید ، بدن مجبور میشود از مواد غذایی ذخیره شده خودش استفاده کند. اگر مصرف شکر بیش از قبل ادامه پیدا کند، نتیجه ای جز تولید اسید بسیار زیاد نخواهد داشت که باعث میشود مواد مغذی بیشتری از تمامی بدن گرفته شود تا عدم تعادل ایجاد شده را از بین ببرد. حالا تصور کنید ذخیره های بدن کم باشد و به دادش نرسد، آن وقت است که بدن نمیتواند از شر باقیمانده های این سم سفید خلاص شود. به همین دلیل مرگ سلولی اتفاق می افتد و جریان خون هم مسموم به نظر می آید چون با انواع و اقسام نشانه های مواد مغذی از دست رفته پر شده است.

لثه ها در معرض خطر هستند

یکی دیگر از عوارض مصرف زیاد شکر غلیظ شدن خون است. این خون قطعا وارد مویرگ های تغذیه کننده لثه و دندان ها نیز میشود. وارد شدن همانا و خراب شدن دندان ها همان. دیگر مسواک زدن کافی نیست و کار از ریشه خراب است.

شکر سفید

شکر سفید عامل دیابت

همانطور که استفاده از مواد غذایی چرب میتواند باعث دیابت شود، استفاده از شکر زیاد هم نتیجه ای مشابه خواهد داشت. دیابت بدلیل نقص پانکراس در تولید انسولین کافی ایجاد میشود، آن هم درست زمانی که مقدار شکر مصرف شده زیاد میشود. وقتی مواد غذایی شامل شکر مصرف شده زیاد میشوند، به سیستم بدن شوک وارد میگردد. در نتیجه پانکراس هم از کار زیاد خسته میشود و دیابت چهره ی خود را نشان میدهد. افت قند خون در شرایطی ایجاد میشود که پانکراس بیش از حد کار کرده و بیش از حد انسولین ترشح کرده باشد.

سنگ کیسه صفرا

یکی از جدیدترین تحقیقات در مجله پزشکی انگلستان خبری تکان دهنده را منتشر کرده است: از مهمترین و اصلی ترین عوامل ابتلا به سنگ کیسه صفرا ، شکر است. سنگ کیسه صفرا از چربی و کلسیم تشکیل میشود. حالا کلسیم چه ربطی به شکر دارد؟ شکر سفید میتواند تمام مواد معدنی مورد نیاز را از رده خارج کند. یکی از این مواد معدنی کلسیم است. شکر ، کلسیم را تبدیل به یک ماده سمی و بدون استفاده میکند که خودش را در هر جایی از بدن قرار میدهد، یکی از این نقاط کیسه صفرا است. از هر ۱۰ نفر که در آمریکا زندگی میکنند، یک نفر سنگ کیسه صفرا دارد. سنگ کیسه صفرا میتواند بدون علامت باشد و یا اینکه علائم دردناکی داشته باشد. علائمی مثل پف کردن، دفع باد از راه گلو و تحمل نداشتن نسبت به غذاها.

اختلال در عملکرد مغز

مضرات شکر تمامی ندارد! یکی دیگر از فجایعی که شکر به ما هدیه میدهد و ما به آسانی آن را قبول میکنیم، مشکلاتی است که برای مغز پیش می آورد. مغز انسان بسیار حساس است و به خصوص نسبت به تغییرات شیمیایی سریعی که در بدن اتفاق می افتد واکنش نشان میدهد. با استفاده از شکر انگار از سلول هایملن دزدی کرده ایم، اما چه چیزی دزدیده ایم؟ پاسخ ویتامینB  است. نبود این ویتامین باعث از بین رفتن سلول ها میشود. از طرف دیگر این مسئله  مانع تولید انسولین میشود. هرقدر مقدار انسولین کمتر باشد، مقدار شکر (گلوکز) موجود در جریان خون بیشتر خواهد بود. که باعث اختلال  مشاعر میشود. جالب است بدانید بعضی از رفتارهای مجرمانه نوجوانان را به همین نکته نسبت میدهند.

شکر هم اعتیادآور است

شکر سفید دست کمی از مواد مخدر ندارد. باور کردنش سخت است اما حقیقت دارد. شکر تصفیه شده غذا نیست، بلکه یک محصول شیمیایی خالص بدست آمده از تغییرات صنعتی است. در حقیقت شکر از کوکائین هم خالص تر است. برای تهیه شکر سفید از حرارت زیاد و فعل و انفعالات  شیمیایی استفاده میشود که همین موجب از دست رفتن تمام مواد مغذی موجود در آن میشود. بعد از آنکه نیشکرها و چغندرها درو میشوند به تکه های کوچک تقسیم شده و تحت فشار زیادی قرار میگیرند تا عصاره ی آنها بدست آید. این عصاره با آب ترکیب میشود و حرارت میبیند. ماده ای  که از این مراحل خارج میشود با اهک ترکیب خواهد شد و رطوبتش را از دست میدهد. ماده باقی مانده وکیوم شده و شروع میکند به بلوری شدن. تا این مرحله تقریبا ۶۴ درصد از خواص شکر از دست رفته است. در مراحل بعدی تصفیه شدن، شکر بقیه خواصش را هم از دست میدهد. ماده ی حاصله همان چیزی است که به آن « سم سفید » میگوییم. کافی است تنها برای ۲ هفته شکر سفید را از برنامه ی غذایی خود حذف کنید تا متوجه تغییرات مثبت زیادی شوید.


گردآوری و ویرایش توسط گیاه یاب

منبع : سیب سبز

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید