مصرف خودسرانه این داروها ممنوع

0
337

یکی از عادات غلط و خطرناکی که بسیاری از مردم به آن دچار هستند مصرف خودسرانه داروها می‌باشد. مصرف برخی از داورها به صورت خودسرانه می‌تواند باعث بروز مشکلات و اختلالات خطرناکی شود. در این نوشتار به همراه یک کارشناس دارویی به بررسی این موضوع و داروهایی که به هیچ وجه نباید خودسرانه مصرف شوند می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

داروها

پریسا اعتصام کارشناس دارویی گفت: عوارض و عواقب مصرف خودسرانه داروهای گوارشی با توجه به افزایش مصرف خودسرانه داروهای گوارشی و اهمیت توجه زود هنگام به علائم گوارشی باید از مصرف خودسرانه این داروها و بدون تجویز پزشک خودداری شود.

وی ادامه داد: گاهی اوقات توجه نکردن به علایم به ظاهر ساده مانند اسهال، یبوست، تهوع، استفراغ، خون در ادرار و مدفوع سبب تشخیص دیر هنگام بیماری و بروز عواقب ناگوار می‌شود.

وی افزود: داروهای گوارشی باید برای بیماری های خاص گوارشی با توجه به نوع بیماری، برای مدت زمان مشخص و با دوز مشخص استفاده شوند. از جمله شایع‌ترین داروهای گوارشی پر مصرف در ایران می‌توان بهرانیتیدین، فاموتیدین، سایمتیدین، امپرازول، پنتوپرازول، لانسوپرازول، رابپرازول، اس امپرازول و فرآورده های آنتی اسید (حاوی آلومینیوم ، منیزیوم، سایمتیکون) اشاره کرد.که در مصرف خودسرانه به مدت محدود باید مصرف شوند. برای مثال امپرازول بیشتر از ۱۴ روز خودسرانه نباید مصرف شود.

این کارشناس دارویی عنوان کرد: استفاده خودسرانه و طولانی مدت داروهای کاهنده اسیدیته گوارشی می تواند سبب مشکلات و عوارضی مانند افزایش احتمال شکستگی های استخوان لگن،ستون فقرات، مچ خصوصا در استفاده از دوزهای بالا یا مدت های طولانی شود. بنابراین این داروها باید در کمترین دوز موثر و با کوتاهترین زمان موثر درمانی مصرف شوند.و باید در بیماران با احتمال خطر شکستگی مکمل کلسیم و ویتامین دی مصرف شود.

اعتصام در خصوص عوارض استفاده خودسرانه از داروهای کاهند اسیدیته ادامه‌داد: مصرف بعضی از این داروها (خصوصا مصرف طولانی مدت) با افزایش احتمال بروز وقوع اسهال کلستریدیوم خصوصا در بیماران بستری همراه است. ۳. استفاده طولانی مدت بیشتر از ۳ سال بعضی آنها مانند پنتوپرازول و رانیتیدین می تواند سبب سو جذب  و کاهش سطح ویتامین B12 شود.

وی افزود: به ندرت با استفاده طولانی مدت بیشتر از ۳ ماه (اکثر موارد بالای ۱ سال درمان) کاهش منیزیوم خون گزارش شده است. کاهش منیزیوم در موارد شدید حتی ممکن است باعث تشنج یا آریتمی قلبی شود) بسیاری از مشکلات گوارشی که عمده بیماران را به سمت مصرف خودسرانه این داروها می‌کشاند، با انجام تغییر در سبک زندگی روزانه فرد تا حد زیادی برطرف می شوند.

این کارشناس دارویی عنوان کرد: تغییرات سبک زندگی که کمک به بهبود بیماری های گوارشی می‌کنند شامل توقف سیگار کشیدن، کاهش وزن (اگر لازم باشد)، افزایش دفعات وعده های غذایی و کاهش حجم هر وعده، اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ، دراز نکشیدن تا سه ساعت بعد از غذا خوردن، پرهیز از از مصرف نوشیدنی ها و غذاهایی که علایم را تشدید می کنند می‌توانند باعث کاهش شدت علایم شوند.

وی در پایان با بیان اینکه برخی غذاها ممکن است سبب تشدید علائم ریفلاکس شوند، گفت: غذاهای حاوی فرآورده های گوجه (مانند پیتزا و ماکارونی)، فرآورده‌های کافئین‌دار، بعضی آب میوه ها و آب مرکبات، غذاهای چرب یا سرخ شده، نوشیدنی های الکل، غذاهای تند و طعم دهنده و نعنا باعث تشدید علائم ریفلاکس می‌شوند.

فارس
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید