مصرف آب برای رفع این مشکلات

0
166

آب یک ماده حیاتی می باشد که مقدار مورد نیاز مصرف آن در روز را نباید پشت گوش بیندازیم، زیرا زمانی که بدنمان با کم آبی مواجه می شود، پیش زمینه ای برای بروز بسیاری از مشکلات فراهم می سازد و گریبانگیر بسیاری از بیماری ها خواهیم شد، در ادامه می خواهیم به مشکلاتی بپردازیم که مصرف مناسب آب میتواند آنها را از بین ببرد. با گیاه یاب همراه باشید.

مصرف آب

مصرف آب ؛ خشکی دهان

خشکی دهان همراه با احساس تشنگی یکی از نخستین علائم هشداردهنده کمبود آب بدن است. البته برای نوشیدن کافی آب نباید منتظر احساس تشنگی شد. اگر به طور مداوم از خشکی دهان رنج می‌برید باید مقدار بیشتری آب بنوشید.

مصرف آب ؛ سردرد

سردرد را نیز باید یکی دیگر از نشانه‌های کاهش آب بدن دانست. در واقع، هوای گرم و خشک و کاهش آب بدن می‌تواند سبب بروز سردرد شود. برای کاهش این ناراحتی می‌توانید یک لیوان بزرگ آب خنک بنوشید.

مصرف آب ؛ تیره شدن رنگ ادرار

در شرایط سلامت عمومی بدن رنگ ادرار روشن و با بوی خیلی کمی همراه است که در صورت کمبود آب بدن تیره‌تر می‌شود. اگر با نوشیدن مایعات کافی این مشکل برطرف نشد حتما لازم است با پزشک مشورت شود.

مصرف آب ؛ یبوست

در صورت عدم مصرف کافی مایعات، یبوست ایجاد می‌شود. نوشیدن آب به تسهیل عملکرد دستگاه گوارش و عمل دفع کمک می‌کند. عدم مصرف کافی آب موجب خشکی روده‌ها و سفت شدن مدفوع می‌شود. در صورت ابتلا به یبوست مزمن حتما مایعات بیشتری بنوشید.

مصرف آب ؛ خستگی

عدم تامین آب مورد نیاز بدن باعث می‌شود احساس خستگی زودتر بروز کند. همچنین ممکن است فرد از خستگی مزمن نیز رنج ببرد. توصیه می‌شود همیشه یک بطری کوچک آب همراه خود داشته باشید تا باطری بدن را مرتب شارژ کنید.

مصرف آب ؛ گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات به انقباضات ماهیچه‌ای غیر ارادی، ناگهانی، موقتی و کم و بیش دردناک اطلاق می‌شود که معمولا خطرناک و جدی نیستند. این حالت ممکن است در شرایط مختلف مانند استراحت و خواب یا انجام فعالیت جسمانی شدید روی دهد که کمبود آب بدن آن را تشدید می‌کند. در صورت گرفتگی‌های مکرر عضلات توصیه می‌شود به اندازه کافی خصوصا قبل و بعد از ورزش و فعالیت‌های جسمانی آب نوشیده شود.

مصرف آب ؛ سرگیجه

سرگیجه حالتی است که با احساس چرخش محیط پیرامون همراه خواهد بود. احساس گرمای بدن همراه با سرگیجه معمولا نشانه‌ای از کمبود آب بدن است. در این شرایط حتما یک لیوان بزرگ آب بنوشید.

مصرف آب ؛ تندخویی و تحریک‌پذیری

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ روی گروهی از زنان و مردان با شرایط جسمانی یکسان صورت گرفت نشان می‌دهد کسانی که در زمان انجام تمرینات ورزشی به اندازه کافی آب نمی‌نوشند خیلی سریع‌تر دچار خستگی، تندخویی، حالات عصبی و افسردگی می‌شوند. درو اقع، کمبود آب بدن معمولا احساس بداخلاقی و تحریک‌پذیری را در پی دارد.

مصرف آب ؛ خشکی پوست

اگر به رغم استفاده منظم از کرم‌های مرطوب کننده باز هم پوستی خشک دارید باید کمبود آب بدن را جدی بگیرید. پوست سالم پوستی است که به اندازه کافی رطوبت داشته باشد. در صورت خشکی پوست حتما آب کافی بنوشید و نیز به متخصص مراجعه نمایید.

مصرف آب ؛ چروک‌های پوستی

قسمتی از پوست مانند پشت دست یا ساعد را با انگشتان کمی فشار دهید. اگر چین خوردگی‌هایی بین انگشتان ظاهر شد نشان دهنده این است که به خاطر کمبود آب بدن حالت کشسانی پوست کم شده است.

روزنامه سپید

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید