مشکلات تنفسی که خبر از آسم می‌دهند

0
391

آسم نوعی بیماری تنفسی و رایج است که افرادی زیادی در دنیا با آن دست و پنجه نرم میکنند. از نشانه‌های رایج این بیماری می‌توان به سرفه، تنگ شدن نفس و خس خس اشاره کرد. اما این موارد تنها علائم این بیماری نیستند و مشکلات تنفسی مختلفی وجود دارند که ممکن است با بیماری آسم در ارتباط بوده و از وجود آن در بدن شخص خبر دهند. در این نوشتار قصد داریم برخی از این نشانه‌ها و مشکلات تنفسی را مورد بررسی قرار داده و نگاهی به ارتباط آنها با بیماری آسم را داشته باشیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مشکلات تنفسی

سرفه کردن هنگام خندیدن

اگر هنگام لبخند زدن، انجام ورزش یا شب هنگام سرفه می کنید، این نوع از سرفه با آسم پیوند خورده است. البته این به معنای منتفی شدن بیماری های تنفسی دیگر نیست، اما اگر نشانه های دیگری مانند تنگی نفس را نیز تجربه می کنید، به احتمال زیاد آسم مقصر اصلی محسوب می شود.

مشکلات تنفسی و حساسیت‌ها

بسیاری از مواد حساسیت‌زا محرک آسم نیز هستند. اگر پس از قرار گرفتن در کنار گربه یا حیوانات دیگر و یا گرده گیاهان دچار آلرژی می شوید، به ویژه اگر نشانه های دیگر مانند عطسه یا خارش چشم را نیز تجربه می کنید، این یک نشانه خوب از مواجهه با آسم است.

محرک‌ها

در کنار مواد حساسیت‌زایی که در بالا به آنها اشاره شد، دود تنباکو و آب و هوای سرد و خشک نیز از محرک های شایع آسم هستند. همچنین، اگر مشکلات تنفسی شما زمانی که سر کار می روید، یا وارد مکانی مشخص می شوید، تشدید می شوند، این نشانه ای هشدار دهنده از ابتلا به آسم مرتبط با محرک های محیطی است.

آسم در دوران کودکی

در میان بزرگسالانی که از آسم رنج می برند، این که در دوران کودکی نیز آسم داشته اند، شایع است. در بسیاری از موارد، این افراد یاد می گیرند که از محرک ها یا رفتارهایی مشخص پرهیز کنند و از این رو، برای مدتی توقف نشانه ها را تجربه می کنند. اما زمانی که تصور می کنند آسم از بین رفته و به عنوان مثال یک رژیم ورزشی سنگین را آغاز کرده یا با افراد سیگاری همراه می شوند، نشانه ها بار دیگر پدیدار می شوند. در نتیجه، اگر در کودکی به آسم مبتلا بوده اید و اکنون بار دیگر نشانه های مشخصه آن را تجربه می کنید، احتمال این که مشکلات تنفسی شما با آسم مرتبط باشد زیاد است.

بازدم و خس خس

خس خس مرتبط با آسم بیشتر صدایی است که در زمان انجام بازدم مشخص است.

داروی استنشاقی

اگر از داروی استنشاقی استفاده می کنید و به تسکین مشکلات تنفسی کمک می کند، احتمال این که با آسم مواجه باشید زیاد است. در مقابل، برخی بیماران متوجه می شوند که واکنشی به داروی استنشاقی ندارند. بسیاری از بیماری ها دارای نشانه های تنفسی هستند. اگر داروی استنشاقی کمکی به برطرف شدن مشکلات تنفسی شما نمی کند، نشانه ای خوب از این است که با آسم سر و کار ندارید.

مراجعه به پزشک

تشخیص و جداسازی آسم از دیگر بیماری های تنفسی آسان نیست. اگر مشکلات تنفسی را تجربه می کنید، نباید این شرایط را نادیده بگیرید. به عنوان مثال، احساس تنگی یا فشار در قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی قریب الوقوع باشد. به دکتر مراجعه کنید تا علت دقیق مشکل مشخص شود.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید