رابطه‌ بین مسمومیت کودکان و گیاهان آپارتمانی

0
301

گیاهان آپارتمانی یک از بهترین راه‌ها برای تزیین منزل و محیط خانه میباشند و حتی برخی گیاهان به پاکسازی فضای منزل کمک کرده و مواد مضر موجود در هوا و آلاینده‌ها را به خود جذب میکنند. اما اگر در خانه کودک دارید بهتر است حواستان به حساسیت و مسمومیت کودکان باشد. نگهداری برخی از گیاهان آپارتمانی ممکن است باعث بروز آسیب‌های پوستی و مسمومیت کودکان شوند. در ادامه به همراه یک متخصص به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مسمومیت کودکان

یسنا بهمنش دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: با فرا رسیدن ایام نوروز، خانم‌های زیادی قصد تهیه گل و گیاه دارند و حتی بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند در دید و بازدیدها چنین هدایایی به یکدیگر دهند که در این بین توجه به نکاتی خاص ضروری به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: کودکان به دلیل تازگی محیط پیرامون همواره به دنبال کشف و شهود هستند و علاقه وافری به لمس و چشیدن اشیا دارند که در صورت عدم نظارت والدین ممکن است این میل طبیعی به فاجعه ختم شود. از جمله موارد مشاهده شده در این مسئله، بروز مسمومیت کودکان به‌ وسیله گیاهان آپارتمانی است.

یسنا بهمنش دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در این خصوص گفت: برخی از این گیاهان مثل خرزهره و دیفن باخیا به دلیل سمی که در خود دارند در صورت تماس پوستی موجبات آسیب‌های پوستی و در صورت لمس دهانی مسمومیت انسان را در بر داشته و بدیهی است که این مسمومیت کودکان شدیدتر خواهد بود.

بهمنش تاکید کرد: التهاب پوست، چشم، دست و صورت از اولین علائم آلرژیک با گیاهان آپارتمانی است که در صورت مسمومیت نیز تخریب و سوزش مخاط درونی، سوزش های گلو به آن اضافه شده و حتی در مواردی که کودک به حساسیت های مادر زادی دچار باشد، ممکن است به مرگ کودک ختم شود.

وی بیان کرد: نگهداری گل های گرده افشان مثل شمعدانی‌ها که در گروه گیاهان گرده افشان طبقه بندی می‌شوند، در داخل آپارتمان ها رایج شده که از این اقدامِ به ظاهر معمولی به هیچ وجه نباید راحت عبور کرد چرا که در این صورت برای کودکان و نوزادان به‌ویژه نوزادانی که دارای اگزمای پوستی یا حساسیت آلرژیک هستند، بسیار مضر بوده و در آنها عوارض شدیدی ایجاد می‌کند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در پایان گفت: توصیه عمومی ما این است که اولاً خانواده ها آگاه باشند که تمام گیاهان آپارتمانی به‌صورت بالقوه برای کودکان خطرناک هستند و باید دور از دسترس آنها نگهداری شوند؛ ثانیاً خود را موظف به تحقیق حداقلی درباره گیاهانی کنند که قصد تهیه آنها را دارند که این تحقیق با ابزارهای موجود اطلاع رسانی در زمانی کمتر از دو یا سه دقیقه امکان‌پذیر است.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید