مسمومیت غذایی با مرغ

0
476

اگر چه مسمومیت غذایی مشکلی رایج است، اما گاهی اوقات زندگی میلیون ها نفر در نقاط مختلف جهان را تهدید می کند. ارگانیزم منتقل شده از غذا ممکن است علائمی نداشته باشد یا علائم خفیفی چون ناراحتی روده ایجاد کند. گاهی نیز ممکن است باعث علائم شدیدی از جمله اسهال خونی و کم آبی بدن شود. مسمومیت غذایی بسته به نوع عفونت می تواند مرگبار باشد. در این مطلب به بررسی علل و علائم مسمومیت غذایی با مرغ میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

مسمومیت غذایی با مرغ

علل مسمومیت غذایی با مرغ

باکتری سالمونلا و کامپیلوپاکتر علل اصلی مسمومیت غذایی با مرغ هستند. منابع شامل این باکتری ها محصولات مرغی چون تخم مرغ، مرغ، گوشت و شیر پاستوریزه نشده اند. باکتری ها در روده حیوانات و مرغ ها زندگی می کنند. سالمونلا و کامپیلوباکتر میتوانند از طریق مدفوع میزبان خود به زنجیره غذایی انسان وارد شوند. انسان ها همچنین ممکن است پس از ذبح حیوانات و پرندگان باکتری ها را دریافت کنند.

مسمومیت غذایی به علت ضعف های بهداشتی یا روش های نامرغوب در تهیه غذا به وجود می آید. برخی از روش های نامرغوب تهیه غذا:

  • اجازه مخلوط شدن آب مرغ نپخته با مرغ پخته و دیگر غذاها
  • تهیه مرغ در دمای نامناسب
  • پختن مرغ قبل از آب شدن یخ
  • تهیه مرغ پخته شده و خام در یک تخته آشپزخانه
  • تهیه مرغ در مدت زمان کمتر نسبت به زمان مورد نیاز

شست و شوی مرغ قبل از پختن آن ممکن است مسمومیت غذایی از مرغ را ایجاد کند. بسیاری از مردم تصور می کنند شست و شوی مرغ میکروب ها و باکتری های آن را از بین می برد. اما این در حالی است که عمل شستن، باکتری ها و میکروب ها را به تمام قسمت های مرغ منتقل می کند که خطر ابتلا به مسمومیت غذایی را افزایش می دهند.

علائم

دوره نهفتگی مربوط به زمانی است که فرد غذای آلوده را مصرف کرده و علائم مسموم کننده آن ظاهر نشده باشند. اکثر افراد علائم مسمومیت غذایی را ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از خوردن غذای آلوده تجربه می کنند.

علائم مسمومیت غذایی با سالمونلا

علائم مسمومیت غذایی به سالمونلا بین ۸ الی ۷۲ ساعت پس از مصرف آب و غذای آلوده ظاهر می شوند. علائم شدید ۴۸ ساعت دوام دارند و شامل حالت تهوع، لرز، تب، درد عضلانی، استفراغ و مدفوع خونی می شوند. علائم دیگر عبارتند از درد شکم، حساسیت یا گرفتگی و کم آبی بدن مانند خشک شدن دهان و کاهش ادرار.

علائم مسمومیت غذایی با کامپیلوباکتر

باکتری کامپیلوباکتر باعث اسهال حاد میشود و راه انتقال آن مصرف غذای آلوده، شیر یا آب پاستوریزه نشده است. همچنین از طریق تماس با حیوانات وحشی و  حیوانات خانگی نیز منتقل می شود.

علائم کامپیلوباکتر عبارتند از تهوع، تب، اسهال (گاهی خونی)، استفراغ، اختلال یا ناراحتی و درد شکم یا گرفتگی. عفونت کامپیلوباکتر میتواند به خصوص در بیماران با سیستم ایمنی ضعیف، شدیدتر باشد. در برخی از موارد نادر عوارض جانبی چون مشکلات عصبی، آرتریت راکتیو و مشکلات مغزی ایجاد می شود. عوارض بیشتر نیز پس از اسهال رخ می دهند.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید