مزایای نور خورشید برای سلامت جسم و روان

0
734

نور خورشید یک اشعۀ الکترومغناطیسی است که از خورشید ساطع می‌شود. نور خورشید درخشان و پر حرارت است و ما آن را تحت عنوان تابش آفتاب می‌شناسیم. همانطور که همۀ ما میدانیم، یکی از اصول تداوم زندگی، طلوع خورشید و تابش گرما به سطح زمین است. اهمیت زیاد تابش نور خورشید نمی‌تواند اغراق محسوب شود، چرا که این تابش آفتاب است که جریان زندگی را بر روی زمین زنده نگه می‌دارد. نور خورشید یکی از عناصر حیاتی برای سلامت انسان است. بدن برای تولید بعضی از ترکیبات به نور خورشید نیاز دارد. علاوه بر این  نور خورشید بر روی بسیاری از سیستم‌های وابسته به جسم و روان نیز تاثیرگذار است. در این مطلب به بررسی مزایای نور خورشید برای سلامتی میپردازیم.

مزایای نور خورشید

مزایای نور خورشید

بهبود سلامت استخوان ها

یکی از مزایای نور خورشید این است که تولید ویتامین D را از طریق پوست افزایش می دهد. وجود ویتامین D برای پیشگیری از پوکی استخوان و از بین رفتن تراکم مواد معدنی استخوان در سنین پیری بسیار ضروری است.

تقویت عملکرد مغز

تغییرات منظم در میزان هورمون ها و داشتن ذهنی آرام و راحت، به بهبود سلامت مغز و پیشگیری از برخی بیماری های انحطاط عصبی کمک می کند.

تنظیم خواب

نور خورشید به بدن کمک می کند تا هورمون سروتونین ترشح کند. این در حالی است که تاریکی منجر به ترشح هورمون ملاتونین در بدن می شود که به خوابیدن انسان کمک می کند. عدم وجود این چرخه، موجب تاخیر در ترشح هورمون های بدن و عوارض جانبی ناخوشایندی مانند بیماری بی خوابی می شود.

پیشگیری از عفونت

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تحریک سیستم ایمنی و در نتیجه پیشگیری از انواع مختلف عفونت و عوامل بیماری زا می شود.

پیشگیری از سرطان

مرتب قرار گرفتن در معرض نور خورشید به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ، پانکراس، سینه و پروستات کمک می کند. اگرچه قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خوشید خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد.

مراقبت از پوست

اگرچه بیش از اندازه قرار گرفتن در معرض نور خورشید مضر است اما گاهی قرار گرفتن در معرض آن به پوست کمک می کند تا در مقابل انواع مختلف التهاب و عفونت هایی مانند پسوریازیس و اگزما از خود محافظت می کند.

مضرات نور خورشید

همان طور که بیشتر افراد می دانند، قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید در حد متعادل باشد.

-مقدار بیش از اندازه ی نور خورشید می تواند موجب آفتاب سوختگی و مشکلات دراز مدت بسیاری که ناشی از اشعه ی فرابنفش خورشید هستند، شود.

-قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طولانی مدت می تواند باعث افرایش خطر ابتلا به سرطان پوست و همچنین سایر مشکلات مربوط به سلامت شما شود.

-همچنین نور خورشید می تواند تاثیرات منفی بر ظاهر و بافت پوست، به ویژه با افزایش سن داشته باشد. بنابراین بهره گیری از هرآنچه که برای سلامت عمومی حائز اهمیت باشد باید متعادل باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید