مزایای طب گیاهی

0
494

برای آشنایی شما با طب گیاهی ، در این مطلب به برخی از موارد مهمی که باید دربارۀ این طب و گیاهان دارویی بدانید، اشاره می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

طب گیاهی

نقش و عملکرد طب گیاهی

کافی است از شرکت هایی داروسازی که درآمدهای میلیاردی دارند بپرسید تا مطمئن شوید که آنها نیز برای ساخت دارو، از گیاهان دارویی استفاده میکنند. بسیاری از داروهای پزشکی، حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در کارخانه‌های داروسازی هستند. در سراسر جهان هزاران مطالعه در زمینه ی درمان بیماری های مهم و جدی توسط گیاهان دارویی انجام شده است.

گیاهان دارویی عوارض کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند

بسیاری از داروهای شیمیایی منشأ گیاهی دارند. اما باید توجه داشت، اگر گیاهان دارویی به همان شکل طبیعی خود مصرف شوند، فواید و اثربخشی بیشتری خواهند داشت.

داروهای گیاهی مقرون به صرفه تر هستند

اعتمادی که مردم نسبت به گیاهان دارویی دارند، به دلیل در دسترس بودن، مناسب تر بودن هزینه ها و کارآیی آن ها نسبت به داروهای شیمیایی بیشتر است.

دسترسی به گیاهان دارویی آسان تر است

دسترسی به گیاهان دارویی برای مردم سراسر جهان راحت تر است. اما اخیرا متأسفانه گرایش مردم به داروهای شیمیایی بیشتر شده است.

اکثر گیاهان باعث پیشرفت روند بهبودی می شوند

ترکیبات گیاهی تأثیر بیشتر و عوارض کمتری دارند. درنتیجه توصیه می شود همیشه برای مصرف دارو، گیاهان دارویی را در اولویت قرار دهید.

ممکن است هدف داروهای گیاهی و شیمیایی در یک راستا باشد

گذشته از همه ی مزایا و معایب، هر دو دارو هستند. بنابراین حتما قبل از مصرف هرکدام، با پزشک یا متخصص طب گیاهی مشورت کنید.

گیاهانی که در آشپزی استفاده می شوند، فوایدشان حفظ می شود

بسیاری از مردم گیاهان را در مصارف آشپزی و دارویی استفاده می کنند. به عبارت دیگر بسیاری از گیاهانی که در آشپزی استفاده می شوند ، خواص دارویی نیز دارند.

گیاهان دارویی و شیمیایی نباید باهم تداخل دارویی داشته باشند

داروهای شیمیایی معمولا مشخص شده، که هرکدام برای درمان چه موردی کاربرد دارند .اما درمان داروهای گیاهی جامع تر بوده و برای سلامتی جسمی و روحی تأثیرگذارند. بنابراین ممکن است روند بهبودی کمی طولانی تر باشد، چرا که از ابتدای روند درمان بجای درمان موقتی، علت اصلی بیماری را پیدا می کنند و در پی معالجه آن هستند.

اطمینان حاصل کنید که گیاه مناسبی را برای درمان انتخاب کرده اید

به عنوان مثال انواع مختلفی از گیاهان با نام پونه کوهی وجود دارند، بنابراین همیشه برای استفاده ی دارویی از این گیاه، نام علمی گیاه را در ذهن داشته باشید تا به دلیل تشابه ظاهر، دچار مشکل نشوید.

اطمینان حاصل کنید که از قسمت مناسب گیاه استفاده می کنید

برخی از گیاهان ممکن است سمی باشند. اگر نیاز به مصرف خوراکی گیاه  دارید، دقت بیشتری داشته باشید. در برخی موارد، ریشه ی گیاهان مصرف دارویی دارد، در حالی که ممکن است در موارد دیگر برگ، گل یا دانه ی سایر گیاهان استفاده ی دارویی داشته باشد. بهتر است قبل از مصرف به یک کتاب راهنما یا سایت های علمی مراجعه کنید تا بخش صحیح گیاه را برای استفاده دارویی مصرف کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید