مزایای خنده برای سلامتی

0
453

خنده نوعی واکنش طبیعی است که ما انسان‌ها با توجه به شخصیت‌های فردی‌مان، به موقعیت‌های خنده‌دار نشان می‌دهیم. این موقعیت‌ها می‌توانند به شکل تصویر، صدا، احساسات فیزیکی یا حتی خاطرات ما باشند. در این مطلب با ما همراه باشید تا مزایای خنده برای سلامتی را بررسی کنیم.

مزایای خنده

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» واکنش فیزیکیِ خنده بسیار سریع اتفاق می‌افتد. بعد از اینکه حواسِ ما در معرض یک چیز خنده‌دار قرار می‌گیرند، یک جریان الکتریکی میان سیستم عصبی و غشاء مغزی به وجود می‌آید. سپس مغز ما در فرآیندی پیچیده تصویری از آن چیزِ خنده‌دار را در ذهن ما به وجود می‌آورد، در همین حال سیستم احساسی ما شروع به آزاد کردن مواد شیمیایی خاصی می‌کند که باعث بهبود خلق‌وخو یا افزایش خوشحالی می‌شوند. در نهایت این فرآیند باعث می‌شود تا ما بخندیم یا لبخند بزنیم.

به طور کلی می‌توان گفت که خنده نوعی مُسَکن برای درد است و استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. خندیدن همچنین یک مکانیسم اجتماعی می‌باشد که می‌توان از طریق آن دوستیابی و یا با دیگران ارتباط برقرار کرد.

در ادامه به بررسی مزایای خنده برای سلامتی می‌پردازیم، البته در انتها به برخی از عوارض جانبی خندیدن هم نگاهی خواهیم داشت.

کاهش هورمون‌های استرس

مطالعات نشان داده‌اند که خنده به کاهش سطوح هورمون‌های استرس خاص در بدن کمک می‌کند. اگرچه برخی از این هورمون‌ها در شرایط خاص برای بدن ضروری هستند، اما سطوح بالا و بدون کاربرد آنها در بدن می‌تواند باعث برهم‌ریختگی تعادل هم‌ایستایی (هومئوستازی) شده و می‌تواند تاثیر رفتاری داشته باشد.

افزایش هورمون‌های تقویت‌کنندۀ قلب

یکی از مزایای خنده این است که می‌تواند تعداد هورمون‌های مفید نظیر اندورفین‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی را در بدن افزایش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که با افزایش سطوح اندورفین در بدن، آستانۀ تحمل درد بیشتر می‌شود. همین باعث می‌شود تا«خنده» بعنوان یک ضد درد یا مسکن شناخته شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

این موضوع به طور گسترده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته است، که خنده می‌تواند سلول‌های آنتی‌بادی را برای توسعه یافتن با سرعت بیشتری تحریک کند، خنده اینکار را از طریق ایجاد تغییر در شیمی بدن و بوسیلۀ تغییرات هورمونی انجام می‌دهد. افزایش میزان آنتی‌بادی‌ها بدین معناست که قدرت بدن برای مقابله با بیماری‌ها و عفونت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

ورزش طبیعی

یکی دیگر از مزایای خنده مربوط به ورزش دادن گروه‌های عضلانی مختلف در سراسر بدن است. وقتی شروع به خندیدن می‌کنید –چه خنده‌ای کوچک و یا قاه‌قاه خندیدن باشد – بدن از عضلات برای ایجاد حرکات خنده استفاده می‌کند. در واقع خنده از طریق منبسط و منقبض کردن مکررِ دیافراگم بدن و عضلات شکم، آنها را در طول زمان خندیدن درگیر می‌کند.

پیشگیری از سرطان

مطالعات نشان داده‌اند که خندیدن از طریق افزایش سطوح IFN (اینترفرون گاما) در بدن، به مبارزه با سرطان کمک می‌کند. IFN باعث تحریک شدن سلول‌های B، سلول‌های T، سلول‌های NK و ایمونوگلوبولین می‌شود و در تنظیم کردن رشد سلولی موثر است.

افزایش خلاقیت

خنده اثرات فراوانی بر روی فرآیند‌های شیمیایی درون بدن می‌گذارد و ترکیبِ کاهش هورمون‌های استرس، افزایش اندروفین‌ها و افزایش اکسیژن‌رسانی به خون و مغز باعث بالا رفتن سطح خلاقیت در افرادی می‌شود که اغلب در حال خندیدن هستند.

عوارض جانبی خنده

درد عضلات: خنده شدید برای مدت‌های طولانی می‌تواند باعث بروز درد در عضلات شکمی شود. این عارضه دائمی نیست و در واقع در اغلب مواقع می‌تواند یک تمرین خوب برای عضلات باشد.

بیماری قلبی و ریکاوری بعد از جراحی: هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که به اثرات منفی خنده اشاره داشته باشد، مگر آنکه خندیدن با برخی مشکلات سلامتی جدی نظیر بیماری قلبی شدید همراه شود. در این وضعیت محرکِ خنده و افزایش موقت فشارخون در این بیماران می‌تواند خطرناک باشد. همچنین باید از خندیدن در دوره‌های بهبودی بعد از جراحی (ریکاوری) خودداری کرد.

به غیر از این موارد خاصی که ذکر شد، خنده هیچگونه عوارض جانبی نداشته و پیشنهاد می‌کنیم در طول روز حتما بخندید و شاد باشید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید