مراقب این نوشیدنی های سرطان زا باشید

0
366

سرطان نوعی بیماری است که در آن سلول‌ها به طور غیرقابل کنترلی در بدن تولید و تکثیر می‌شوند و این سلول‌ها با پیشرفت بیماری باعث از کار افتادن اندام‌های بدن شده و در بسیاری از موارد بیمار را به کام مرگ می‌کشانند. عوامل مختلفی وجود دارند که در بروز و گسترش سرطان تاثیرگذار هستند، تغذیه نامناسب، عوامل و آلودگی‌های محیطی، عادت‌های ناسالم و… همگی می‌توانند در گسترش سلول‌های سرطانی در بدن انسان موثر باشند. برخی از نوشیدنی‌هایی که به صورت روزانه آنها را مصرف می‌کنیم نیز می‌توانند از عوامل سرطان زا باشند. در این نوشتار به بررسی نوشیدنی های سرطان زا خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

نوشیدنی های سرطان زا

نوشیدنی های داغ

فقط کافی است به اطرافتان دقت کنید تا متوجه شوید افراد زیادی هستند که چای را داغِ داغ سر می کشند. اگر خودتان هم جزو این افراد هستید بیشتر دقت کنید. مرکز بین المللی مطالعات سرطان (وابسته به سازمان بهداشت جهانی) اعلام کرده است که ارتباط زیادی بین دمای بسیار بالای نوشیدنی ها و خطر ابتلا به سرطان مری وجود دارد. به عقیده متخصصان سرطان شناس، افرادی که چایشان را با دمای بالای ۶۵ درجه سانتی گراد مصرف می کنند و این کار را سال‌ها به طور مکرر انجام می دهند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار دارند. این عادت باعث ایجاد آسیب ها و زخم های مکرر ناحیه مری شده و به مرور تبدیل به سرطان می شود. توصیه می کنیم در مصرف چایتان عجله نکنید. اجازه دهید نوشیدنی تان کمی خنک شود.

مصرف زیاد قهوه

در خصوص مصرف قهوه باید گفت نتایج پژوهش هایی که همه ساله انجام می شود نشان داده است که برخلاف باورهای رایج این مسئله صحیح نیست ولی باید به میزان مصرف دقت داشت. گرچه نتایج پژوهش انستیتوی ملی سرطان که به مدت ۱۴ سال روی ۴۰۰ هزار آمریکایی انجام شده بود نشان داد که مصرف روزانه کافئین به میزان ۶ فنجان خطری برای ابتلا به سرطان ندارد اما محققان بر این عقیده هستند که بیش از این میزان خطر سرطان هایی مانند پانکراس و مثانه را افزایش می دهد. متخصصان سرطان شناس بر این عقیده هستند که نیاز به بررسی های بیشتر در این خصوص وجود دارد و نمی توان با قطعیت به این سؤال جواب داد. بهترین کار رعایت احتیاط و دوری از افراط و تفریط است.

نوشیدنی های سرطان زا

نوشیدنی های تهیه شده با آسپارتام

سال‌ها است که بحث و جدل زیادی در خصوص آسپارتام وجود دارد. از سال ۱۹۶۵ که این ترکیب تولید شد، پژوهش های زیادی در این خصوص انجام شده است و مخالفت های زیادی در خصوص این شیرین کننده مصنوعی شکل گرفته است. آخرین پژوهش مربوط به مطالعات محققان ایتالیایی در سال ۲۰۰۵ است.

نتایج این بررسی ها نشان داده است که ارتباط زیادی بین مصرف این شیرین کننده و افزایش تومور در مغز موش های آزمایشگاهی وجود دارد. به عقیده متخصصان سرطان شناس تأثیر آسپارتام در ابتلا به برخی سرطان ها به طور مشخص به اثبات نرسیده است. به عقیده این متخصصان نیاز به بررسی های زیادی در خصوص اثبات سرطان زایی آسپارتام وجود دارد اما با این حال بهترین کار این است که از مصرف نوشیدنی های حاوی این شیرین کننده پرهیز شود. توصیه می شود به جای این نوشیدنی های سرطان زا مصرف آب میوه ها و آب سبزیجات طبیعی و خانگی در الویت قرار گیرد.

مشروبات الکلی

نوشیدنی های الکلی نیز در دسته نوشیدنی های سرطان زا قرار میگیرند و به طور گسترده ای سلامت بدن را به خطر می اندازند. مصرف الکل بر حسب میزان و مدت زمان مصرف ارتباط زیادی با افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان ها دارد. هر چه میزان مصرف این قبیل نوشیدنی ها بالاتر باشد احتمال ابتلا نیز افزایش می یابد. به عقیده محققان مصرف الکل به خصوص در ابتلا به سرطان دهان و حنجره نقش دارد. به گفته متخصصان هر چه این نوشیدنی ها قوی تر باشد خطر نیز بیشتر می شود. البته تعداد دفعات مصرف نیز بی تأثیر نیست. نتایج بررسی ها نشان می دهد که مصرف روزانه این قبیل نوشیدنی ها خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد و مصرف همزمان آن‌ها با دخانیات این خطر را چندین برابر می کند.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید