مراقب شکستگی کمر باشید!

0
216

کمر درد از مشکلاتی است که همه‌ی ما در شرایط مختلف با آن روبه‌رو شده‌ایم، گاهی در اثر بلند کردن اجسام سنگین و گاهی هم در اثر فشار کار و وضعیت نشستن یا ایستادن. در اغلب موارد کمر درد بعد از مدتی خود به خود بر طرف شده و تسکین پیدا می‌کند. اما همیشه قضیه اینقدر آسان نیست و ممکن است درد شما ناشی از یک مشکل جدی‌تر باشد که حتی ممکن است در نهایت منجر به شکستگی کمر گردد. پس باید بسیار مراقبت کنید و حواستان به درد کمر باشد تا از عارضه‌های خطرناک‌تر و جدی‌تر پیشگیری کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

شکستگی کمر

مشکل در کنترل مثانه و روده

کمر درد به همراه از دست دادن کنترل روده یا مثانه می تواند در نتیجه سندرم دم اسبی شکل گرفته باشد، که یک اختلال نادر است و در آن ریشه های عصبی در مهره های کمر فشرده شده و تمام احساس و حرکت را قطع می کنند. در صورتی که به این شرایط رسیدگی نشود می تواند به فلج، از دست دادن کامل کنترل بر مثانه و روده و اختلال در عملکرد جنسی منجر شود.

کمر درد شبانه

بیشتر افرادی که از کمر درد رنج می برند می توانند وضعیت خوابیدن خود را برای تسکین درد هنگام خواب تنظیم کنند. اما اگر یافتن وضعیت راحت برای شما غیر ممکن به نظر می رسد باید به پزشک مراجعه کنید. این شرایط می تواند نشانه ای از وجود یک تومور نخاعی باشد. امکان عفونت استخوان ستون فقرات یکی دیگر از دلایل شکل گیری این شرایط است. در هر صورت، شما به دریافت کمک پزشکی نیاز خواهید داشت.

دشواری در تشخیص علت

درد در قسمت بالایی یا پایینی کمر که به نظر نمی رسد با عضله یا مفصلی مشخص پیوند خورده باشد، ممکن است نشانه ای از یک حمله قلبی باشد، به ویژه اگر درد در قسمت سینه آغاز شده و سپس به سمت پشت پخش می شود. اگر با کمر درد شدید که به ناگاه شکل می گیرد، مواجه هستید، مراجعه به پزشک بهترین گزینه است، اما اگر نشانه های دیگری مانند درد آرواره، تهوع، خستگی ناتوان کننده یا تنگی نفس را نیز تجربه می کنید، مستقیم به بخش اورژانس مراجعه کنید.

مشکلات صبحگاهی

پس از این که از خواب بیدار می شوید، مقداری درد و گرفتگی در بدن عادی است، اما اگر این شرایط بیش از ۳۰ دقیقه ادامه دارد و هنگامی که حرکت نمی کنید، بدتر می شود، ممکن است با شکلی از آرتریت التهابی، مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان، مواجه باشد. اگر این شرایط درمان نشود، مهره های شما ممکن است به یکدیگر جوش خورده و توانایی حرکت را کاهش دهند. در صورتی که اسپوندیلیت آنکیلوزان نادیده گرفته شود، خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را نیز افزایش می دهد. درمان این شرایط به طور معمول شامل استفاده از داروهای بی نیاز از نسخه پزشک و داروهای تجویزی مانند اینفیلیکسیماب یا اتانرسپت می شود، که به مهار التهاب کمک می کنند.

خطر شکستگی کمر

اگر به تازگی تصادفی داشته اید، داروهای خوراکی استروئیدی مصرف می کنید (که می تواند استخوان ها را تضعیف کند)، یا پوکی استخوان در شما تشخیص داده شده است، هر گونه کمر درد باید جدی گرفته شده و به پزشک مراجعه کنید. شما ممکن است شکستگی کمر و ستون فقرات داشته باشید که می تواند به کاهش قد، وضع اندامی خمیده و حتی مشکلات تنفسی و گوارشی منجر شود.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید