مراقب بطری آب معدنی باشید!

142

آب معدنی به آبی گفته میشود که از چشمه‌های طبیعی گرفته میشود و مواد معدنی آن با آب معمولی و شیر متفاوت است. این آب‌ها در بسته بندی و بطری‌های پلاستیکی توسط کارخانه های مختلفی تولید شده و در دکه‌ها و مغازه‌های سراسر شهرها عرضه میشوند. نکته‌ی حائز اهمیت این است که این بطری های پلاستیکی باید در دمای مناسبی قرار بگیرند، در غیر این صورت میتوانند به عواملی سرطان زا تبدیل شوند. در ادامه نظر نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی را در این باره خواهیم خواند. با گیاه یاب همراه باشید.

آب معدنی

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی با تاکید بر اینکه آب‌های معدنی که در بطری‌های پلاستیکی عرضه می‌شوند باید در دمای مناسب نگهداری شود، گفت: این بسته بندی آب‌های معدنی بر اثر یخ زدن و تابش نور خورشید سرطانزا می‌شوند.

 دکتر سید ضیاء الدین مظهری افزود: آب‌های معدنی اغلب در طول سفر که دسترسی به آب‌های آشامیدنی وجود ندارد، مصرف می‌شود و افراد برای خنک نگهداشتن آن‌ها در طول سفر، این آب‌ها را در فریزر قرار می‌دهند و به صورت یخ زده حمل می‌کنند.

وی تصریح کرد: بطری‌های آب‌های معدنی از پلیمرهایی ساخته شده است که فریز کردن آن‌ها سبب آزاد شدن مونومرهای آن‌ها و تولید ماده‌ای به نام «دی اکسین» می‌شود که سرطان زا است و بهتر است از کلمن‌هایی که در داخل آن قالب‌های یخ قرار داده می‌شود برای خنک نگهداشتن این آب‌ها استفاده شود. البته خنک کردن آب‌های معدنی مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌توان آن‌ها را به صورت خنک مصرف کرد.

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در باره تاثیر تابش نور خورشید به آب‌های معدنی نیز اظهار کرد: گرم شدن آب معدنی در مقابل نور آفتاب سبب ورود ترکیباتی از بطری به داخل آب می‌شود. بنابراین نباید آب‌های معدنی که در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند، خریداری و مصرف شوند.

همچنین بخوانید :  روش استفاده از نمک حمام

وی افزود: مواد سرطان زایی که از طریق آلودگی‌های ثانویه وارد بدن می‌شود در بلند مدت تغییراتی را در سیستم سلول‌ها یا جهشی را در سلول‌های DNA ایجاد می‌کند که سبب سرطانی شدن سلول‌ها می‌شود. افراد باید در هنگام خرید توجه داشته باشند از فروشگاه‌هایی خرید کنند که آب‌های معدنی را در مقابل نور خورشید قرار ندهند.

او گفت: صاحبان حرف و اتحادیه‌های مربوطه نیز باید اصول حمل و نقل صحیح آب‌های معدنی و نگهداری آن‌ها در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها را به صنوف مربوطه آموزش دهند. همچنین لازم است سازمان استاندارد ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز برای حفظ سلامت و پیشگیری از بروز بیماری‌ها و حمایت از مصرف کنندگان نظارت کافی بر مواد اولیه تولید مواد غذایی، مواد دارویی و آرایشی داشته باشند.

مظهری در مورد جوشاندن آب معدنی و استفاده از آن برای پخت و پز یا دم کردن چای گفت: جوشاندن آب معدنی لطمه‌ای به ترکیبات آن وارد نمی‌کند و حتی طعم غذا و چای را بهتر می‌کند.

وی در مورد حد مجاز نیترات موجود در آب‌های معدنی اظهار کرد: میزان مواد معدنی موجود در این آب‌ها به منبع و مسیر عبور آب بستگی دارد، بنابراین مواد معدنی به ویژه نیترات موجود در آن‌ها متفاوت است. البته هرچه میزان نیترات کمتر باشد، آب کیفیت بهتری دارد.

به گفته مظهری، مصرف آب معدنی در صورتی که ترکیبات مندرج شده بر روی بطری‌های آن‌ها صحیح باشد، می‌تواند بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند کلسیم را به ویژه برای کودکان تامین کند.

مراقب بطری آب معدنی باشید!
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید