مراقب اسیدهای چرب اشباع شده باشید

0
608

اسیدهای چرب به دو دسته اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع تقسیم میشوند. اسیدهای چرب اشباع شده در واقع در مواد غذایی مانند شیر پرچرب، کره، شکلات و… یافت میشوند، در صورتی که اسیدهای غیراشباع در غلات کامل و برخی گیاهان وجود دارند. در این نوشتار به بررسی مضرات اسیدهای چرب اشباع و تاثیر آنها در ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

اسیدهای چرب

یک تحقیق جدید نشان می دهد مصرف مداوم اسیدهای چرب اشباع شده موجود در پنیر چرب، شیر پرچرب، کره، گوشت گوساله و شکلات می تواند ریسک بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد.

محققان دانشگاه هاروارد توصیه می کنند باید مصرف چربی های غیراشباع، کربوهیدرات های غلات کامل یا پروتئین های گیاهی جایگزین چربی های اشباع شوند.

یافته ها نشان می دهد جایگزینی ۱ درصد از مصرف انرژی روزانه از تلفیق گروه این اسیـدهای چرب اشباع شده اصلی با میزان انرژی یکسان از چربی های پلی اشباع نشده، چربی های مونواشباع نشده، کربوهیدرات های غلات کامل یا پروتئین های گیاهی موجب کاهش ریسک بیماری قلبی تا ۸-۶ درصد می شود.

گنگ ژانگ، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «شیوه موثر پیشگیری از بیماری قلبی-عروقی، جایگزینی چربی های اشباع شده با چربی های اشباع نشده یا کربوهیدرات غلات کامل است.»

در این مطالعه، محققان داده های دو مطالعه طولی که شامل ۷۳,۱۴۷ زن بین سال های ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۲ و ۴۲,۶۳۵ مرد بین سال های ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۰ بود را بررسی کردند.

نتایج آشکار ساخت متداول ترین اسیـدهای چرب اشباع شده مصرفی شامل اسید لوریک، اسید میریستیک، اسید پالمیتیک و اسید ستریک بود و ۱۰-۹ درصد کل انرژی شرکت کنندگان را دربرمی گرفت.

هر یک از این اسیدهای چرب با افزایش ریسک بیماری عروق کرونر قلب مرتبط هستند.

مهر
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید