مراقبت های پس از جراحی بینی

0
384

برای افرادی که زیر تیغ جراحی می‌روند، یکی از مهم‌ترین سوال‌ها این است که مدت زمان ریکاوری یا بهبود پس از جراحی چقدر است؟ جراحی بینی معمولا به منظور زیبایی انجام می‌شود و هدف از آن بهتر کردن جلوۀ بینی است. در برخی از موارد، یک مشکل پزشکی می‌تواند باعث اختلال در تنفس فرد شود که جراحی بینی را برای برطرف کردن این مشکل ضروری می‌کند. اگر به انجام جراحی بینی فکر می‌کنید و یا به تازگی آن را انجام داده‌اید، حتما این مطلب را دنبال کنید تا با مراقبت های پس از جراحی بینی آشنا شوید.

مراقبت های پس از جراحی بینی

ریکاوری پس از جراحی بینی

به طور کلی، بهبود یا ریکاوری پس از جراحی بینی و از بین رفتن تورم آن، بین ۶ تا ۱۲ ماه به طول می‌انجامد. معمولا به افراد توصیه می‌شود که تا چند هفته بعد از جراحی، فعالیت زیادی نداشته باشند تا از بروز انسداد سینوس و خونریزی زخم بینی جلوگیری شود. همچنین به بیماران توصیه می‌شود تا حداقل ۲ هفته پس از جراحی، هیچگونه سفر هوایی نداشته باشند.

روز اول

اولین روز پس از جراحی باید از یک کمپرس خنک بر روی بینی استفاده کنید. احتمالا ناراحتی، کبودی و تورم را در اولین روز پس از جراحی تجربه خواهید کرد. ممکن است نیاز داشته باشید تا پانسمان را چند مرتبه عوض کنید.

روز دوم تا هفتم

در روزهای دوم و سوم، بیشترین تورم و کبودی را تجربه خواهید کرد. بعد از گذشت ۷ روز از جراحی، بخیه‌ها یا جذب می‌شوند یا باید توسط پزشک خارج شوند. همچنین کبودی به تدریج ناپدید شده و پانسمان‌های داخلی و خارجی برداشته می‌شوند. بعد از برداشتن پانسمان و نگهدارنده، می‌توانید برای اولین بار شکلِ جدید بینی‌تان را مشاهده کنید.

هفته دوم تا چهارم

بعد از هفتۀ دوم می‌توانید به سرکار بازگردید و نیاز به مراقبت‌های بینی ندارید. اگرچه قسمت زیادی از تورم در این زمان از بین رفته است، اما باز هم باید از انجام ورزش‌‌های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

ماه اول تا سوم

تورمِ پُلِ بینی تقریبا از بین می‌رود، اما همچنان ممکن است مقدار کمی تورم بر روی نوکِ بینی باقی بماند. در این دوره کمی بی‌حسی را تجربه خواهید کرد و زخم بینی به تدریج محو خواهد شد.

مراقبت های پس از جراحی بینی

۱.باید کسی را به همراه خود داشته باشید که شما را به بیمارستان برده و بعد از جراحی برای ویزیت‌های اولیه همراه‌تان باشد.

۲.همچنین به بیماران توصیه می‌شود که حداقل به مدت یک هفته پس از جراحی مرخصی گرفته و در خانه استراحت کنند. در این دورۀ ریکاوری ابتدایی، باید از دمیدن، خم شدن و تمرینات شدید خودداری گردد.

۳.افراد باید از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کنند؛ زیرا مصرف این مواد ممکن است سرعتِ روند بهبودی را کاهش داده و باعث باقی ماندن تورم برای مدت زمان بیشتری شود.

۴.باید تا زمانی که هرگونه ناراحتی و تورم در اطراف چشم و پُل بینی از بین نرفته است، از استفادۀ عینک خودداری گردد.

۵.از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و دود باید به طور کلی خودداری شود. افراد باید از برنزه کردن صورت‌شان خودداری کنند، اگرچه استفاده از لوازم آرایشی بر روی صورت مشکلی ندارد.

۶.پیشنهاد می‌شود با وازلین سوراخ‌های بینی را چرب کنید تا از پوسته‌پوسته شدن آنها جلوگیری کنید.

*همچنین مراقبت های پس از جراحی بینی که توسط پزشکتان توصیه میشوند را رعایت کنید.

توجه داشته باشید

در صورت بروز چنین مواردی، حتما باید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

-افزایش خونریزی که با بالا گرفتن سر، فشار دادن و یخ گذاشتن قابل کنترل نیست.

-تب بالای ۳۸ درجه دارید و با افزایش مصرف مایعات و داروهای مربوطه، تب پایین نمی‌آید.

-افزایش قرمزی یا تورم اطراف بینی و چشم‌ها، یا سردردی که با مصرف داروهای ضد درد برطرف نمی‌شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید