مراقبت های ویژه پس از عمل بینی

142

عمل بینی همانند سایر عمل های دیگر نیاز به مراقبت های ویژه مخصوص به خود را دارد از این رو دکتر متخصص زیبایی به شما مواردی بسیار مهمی را برای روز های پس از عمل تشریح می کند که باید آنها را با دقت کامل انجام دهید و از انجام یک سری از موارد خودداری کنید. در ادامه مطلب به توصیه ها و نکات مهم دوران پس از عمل بینی خواهیم پرداخت.

عمل بینی

چند روز بعد از عمل ترشحات خونابه‌ای ممکن است از پشت حلق فرد یا بینی‌اش خارج شود که جای نگرانی نیست. البته باید بگویم که اگر این خونابه تبدیل به خونریز واضح شود باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

بعد از عمل گازی روی بینی فرد قرار داده می‌شود که فردای آن روز می‌توان گاز را برداشت.

توصیه اکید می‌شود که مصرف مرکبات و آب مرکبات تازه بیشتر شود. البته آبمیوه‌های مصنوعی بهتر است مورد استفاده قرار نگیرند چون ممکن است مواد نگه‌دارنده آب‌میوه‌ها مشکلات مخاط تنفسی یا آلرژی برای بیمار به همراه داشته باشد.

باید بسته‌های یخ را که به بیمار بعد از عمل داده می‌شود حدود ۷۲‌ساعت بعد از عمل روی بینی قرار بدهند. ۴۸‌ساعت اول قرار دادن بسته‌های یخ بسیار ضروری است.

 زاویه‌ای که دراز می‌کشند با تخت حداقل باید ۴۵‌درجه باشد و نباید به طور کامل بخوابند.

داروهای تجویز شده بعد از عمل باید به موقع و سرساعت میل شوند.

روزهای مهم بعد از عمل روز پنجم تا هفتم است که اسپلینت از روی بینی بیمار برداشته می‌شود. همچنین تا قبل از برداشتن اسپلینت نباید استحمام کنند به این دلیل که  این وسیله نباید خیس شود، چراکه شل شدن اسپلینت باعث می‌شود فرم کلی بینی تغییر پیدا کند. 

توصیه می‌شود تا روزی که  اسپلینت را از روی بینی برنداشته‌اید، بدن را جداگانه بشویید و موها را طوری  شست‌و‌شو دهید که در آرایشگاه‌ها مو را می‌شویند و صورت خیس نمی‌شود. صورت را می‌توانید با دستمال مرطوب تمیز کنید.

برای اینکه بعد از برداشتن اسپلینت فرم بینی حفظ شود، چسب مخصوص بینی زده می‌‌شود که باید در این مرحله هم نکات لازم رعایت شود.  

قرار دادن یخ در جلسات اول تا چه اندازه روی بهبودی بینی تاثیر دارد

تا ۴۸‌ ساعت اول قرار دادن بسته یخ اهمیت بسیار بالایی دارد. به این دلیل که باعث می‌شود فرایند خروج آب میان سلولی از بافت‌هایی که تحت عمل جراحی خارج شده‌اند، بازگردند، به‌همین دلیل ورمی که ممکن است بعد از عمل به‌وجود بیاید کاهش پیدا می‌‌کند.

دو تا سه روز اول چطور بخوابیم

توصیه اکید می‌شود که در روزهای اول به‌خصوص دو تا سه روز اول، خوابیدن به صورت طاق باز باشد و افراد برای محافظت دو بالش نرم اطراف‌شان قرار دهند. همچنین اگر عطسه‌شان گرفت حتما پزشک را مطلع کنند که در صورت نیاز داروی مناسب تجویز شود. همچنین حین عطسه کردن دهان‌شان باز باشد تا به بینی فشار وارد نشود.  

اینها نکاتی بود پساز عمل بینی

همچنین بخوانید :  موارد منع مصرف آدامس

الودکتر

مراقبت های ویژه پس از عمل بینی
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید