مراقبت های قبل از زایمان

0
437

اگر قصد دارید بچه دار شوید و یا تست بارداری خانگی تان علامت مثبت را نشان می دهد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که نزد پزشک بروید. مراقبت های لازم قبل از زایمان هم برای سلامت خود و هم فرزندتان اهمیت بسیاری دارند. زمان ایده آل برای شروع مراقبت های قبل از زایمان ، حداقل سه ماه پیش از باردار شدن است. زمانی که باردار شدید این مراقبت ها باید بیشتر جدی گرفته شوند. این مراقبت ها شامل رفتار ها و آموزش هایی هستند که به شما اطمینان می دهند، دوره ی بارداری و زایمان خوب و سلامتی را طی خواهید کرد.

قبل از زایمان

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰هوم رمدیز» این آموزش ها و مراقبت های قبل از زایمان ریسک حوادث و اتفاقات خطرناک دوران بارداری را کاهش می دهند. شرکت کردن مداوم در جلسات آموزشی این مراقبت ها، باعث می شود تا پزشک شما در صورت وجود مشکلی خاص، پیش از جدی شدن اوضاع آن را تشخیص دهد. در حقیقت عدم رعایت این مراقبت ها باعث می شود تا فرزند شما هنگام تولد وزن کمی داشته باشد که خطر سقط جنین را نیز افزایش می دهد.

در ادامه به بررسی مهمترین مراقبت های قبل از زایمان میپردازیم:

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید

در زمان بارداری هیچ گاه جلسات پزشک را نادیده نگیرید. پیش از تاریخ زایمان، چندین بار باید نزد پزشک بروید. معمولا باید در شش ماه اول بارداری هر ماه، در ماه هفتم و هشتم هر دو هفته و در ماه نهم هر هفته به پزشک مراجعه کنید. در این ملاقات ها، پزشک شما از طریق کنترل فشار خون، بررسی میزان افزایش وزن تان، رشد کودک و ضربان قلبش، وضعیت سلامت شما و کودک تان را چک می کند. پزشک معمولا با انجام آزمایشاتی مانند آزمایش خون و غربال گری وضعیت آنمی (کم خونی) را بررسی می کند. وقتی نزد پزشک می روید به راحتی در مورد وضعیت سلامتی، مشکلات احتمالی و نگرانی هایتان و هر چیز دیگری که می خواهید در مورد بارداری و تولد فرزند تان بدانید، از پزشک سوال بپرسید.

مکمل های دارویی مصرف کنید

در طول دورۀ آموزش های مراقبتی، ممکن است پزشک برخی مکمل ها را برای شما تجویز کند. این مکمل ها برای شما ضروری می باشند و باید طبق دستور پزشک مصرف شوند. در طول دوران بارداری، فرزند شما به مواد مغذی بسیاری نیاز دارد که تنها یک رژیم غذایی سالم نمی تواند مواد لازم را به جنین برساند. از این رو باید از مکمل های خاصی استفاده کنید. معمولا مکمل های داروییِ آهن و فولیک اسید به همراه ویتامین های مورد نیاز دوران مراقبتی تجویز می شوند. فولیک اسید برای جلوگیری از نقص لوله های عصبی ، و آهن برای رشد کلی کودک ضروری است. سطح آهن مناسب باعث وزن مناسب و کاهش خطر کمبود وزن کودک می شود.

قبل از زایمان

از رژیم غذایی سالمی پیروی کنید

غذایی که در دوران بارداری می خورید و حتی نوع تغذیه ی شما از دهه های قبل، بر روی سلامت کودک اثر دارند. تمرکز روی برنامه ی رژیم غذایی تان می تواند به شما اطمینان دهد که مراحل رشد کودک تان به خوبی انجام می شوند. این برنامه هم می تواند تمام نیاز های شما و هم نیاز ها تغذیه ای جنین شما را برآورده کند.

یک رژیم غذایی سالم می تواند باعث وزن نرمال کودک، رشد مغز کودک و کاهش بسیاری از مشکلات زمان تولد شود. در زمان یادگیری نکات مراقبتی، باید رژیم غذایی سالمی برای شما تجویز شود که حاوی میزان مناسبی از سبزیجات برگ سبز، میوه ها، حبوبات، فرآورده های لبنی و همچنین گوشت و ماهی است؛ این رژیم غذایی باعث جذب پروتئین، ویتامین C، کلسیم، آهن و چربی کافی و مورد نیاز بدن شما می شود. اما باید به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری نیازی نیست که به اندازه ی دو نفر غذا بخورید و بهتر است از رژیمی که پزشک تجویز کرده پیروی کنید.

در کنار یک رژیم غذایی مناسب، باید میزان آب مصرفی تان را هم کنترل کنید. پسابش (خشک شدن آب بدن) در دوران بارداری بسیار رایج است و ممکن است باعث عفونت ادراری و حتی آسیب به جنین شود. در کنار آب، باید شیر نارگیل، ماءالشعیر، آب میوه و دمنوش هم مصرف شود.

استعمال دخانیات را قبل از زایمان کنار بگذارید

دقیقا زمانی که تصمیم می گیرید باردار شوید و یا لحظه ای که متوجه شدید باردار هستید، دیگر زمان آن رسیده که دخانیات را کنار بگذارید. حتی اگر خودتان مصرف نمی کنید، سعی کنید از دود آن نیز فاصله بگیرید. وقتی شما سیگار می کشید، در حقیقت سم نیکوتین، ارسنیک و کربن مونوکسید را وارد ریه ی خود می کنید. این سموم وارد بافت جفت شده و در نهایت باعث آسیب رساندن به جنین شما می شوند. استعمال دخانیات در طول بارداری باعث سقط جنین، رشد ناقص، جدا شدن جفت و زایمان پیش از موعد می شود. همچنین خطر مرگ جنین و یا مرده به دنیا آمدن کودک نیز افزایش می یابد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید