مراقبت از مو با طب سنتی

0
613

از دیدگاه طب سنتی اسلامی، مو روی بدن، مشابه گیاه روی زمین است. همان طور که از حالات گیاه به خاصیت آب و خاک آن پی می بریم، مو نیز نشان دهنده‌ی بخشی از کارکرد های بدن است. پس وقتی موهایمان می ریزد یا بیمار می شود، یعنی درون بدن مشکلی مانند کثیفی خون، کم کاری کبد و … وجود دارد. در اینجا به طور خلاصه به دلایل ریزش مو و راه های مراقبت از مو پرداخته‌ایم. با گیاه یاب همراه باشید.

مراقبت از مو

آناتومی مو

مو جسمی توخالی (مجوف) است و از این مجرا هوا وارد بدن می شود. بخشی از مو که خارج پوست قرار دارد، ساقه و بخش داخلی که داخل پوست قرار گرفته را ریشه می نامند. تغذیه و رشد مو فقط از داخل و زیر پوست و از طریق خون رسانی به فوکول آن انجام می شود. در حالت طبیعی موی سالم، روزانه ۵/۰ میلی متر رشد دارد.

مزاج شناسی مو

مزاج مو سرد و خشک ترین عضو بدن است و میزان رشد و حالت آن با توجه به مزاج عضو (ناحیه) زیرین آن تعریف می شود.

* هرچه تری بستر مو بیشتر باشد، لختی آن بیشتر است. (بلغمی ها)

* هرچه خشکی بستر مو زیاد باشد، حالت مجعد آن زیاد می شود. (صفراوی ها)

* هرچه گرمی بستر مو بیشتر باشد، رنگ آن مشکی تر و هرچه  بستر کو سردتر باشد، رنگ مو بورتر (مایل به سفیدی) خواهد بود.

عوامل ریزش مو

از عوامل مهم و شایع ریزش مو می توان به کم کاری یا پرکاری تیروئید، یبوست، سوءتغذیه (پرخوری، کم خوری و بدخوری)، استفاده از مواد شیمیایی (رنگ ها و ژل ها) و … اشاره کرد.

درمان ریزش و مراقبت از مو

* در مرحله‌ی اول باید علت ریزش مو را برطرف کنید. به عنوان مثال اگر ریزش مو از یبوست است باید این بیماری درمان شود. از مواد ملینی مثل انجیر (انجیر خشک را ۱۲ ساعت قبل از مصرف در آب سرد و داخل یخچال قرار دهید و صبح ناشتا میل کنید) و آلو بخارا استفاده کنید. اگر علت آن مشکلات روحی و روانی است، مصرف گل گاو زبان و به‌لیمو توصیه می شود.

* در مرحله‌ی دوم باید رژیم غذایی‌تان را اصلاح کنید و از مصرف یک سری ادویه های تند و گرم، غذاهای چرب و سرخ کردنی ها بپرهیزید.

* در مرحله‌ی سوم باید غذاها و نوشیدنی هایی متناسب با مزاج خود را مصرف کنید. مواد غذایی مانند سبوس با چلتوک برنج، جوانه ها (گندم، جو، یونجه) سیر و انجیر در تقویت موها مفید هستند.

* ماساژ موها با روغن های گیاهی مفید است. بر اساس طبع هر فرد، نوع روغن گیاهی مورد استفاده نیز متفاوت است. می توان از روغن هایی همچون بادام تلخ، زیتون و کنجد استفاده کرد.

* تقویت مو و مراقبت از مو با رعایت برخی نکات مانند رفع شوره‌ی سر، محو چربی اضافه، باز شدن منافذ پوست سر، رفع بسیاری از سردردها و … موثر است. شستن موها با سرکه‌ی خانگی، ماساژ کف سر با روغن زیتون قبل از حمام (به خصوص برای طبایع سرد) و شانه نکردن موها بلافاصله بعد از حمام در این زمینه موثر است.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید