مراقبتهای بعد از جراحی آپاندیس

0
605

جراحی آپاندیس زمانی انجام می‌شود که آپاندیس عفونت کرده و آلوده شده باشد. عفونت آپاندیس با نام آپاندیسیت شناخته می‌شود که این عفونت به تورم آپاندیس منجر شده و ممکن است چرک در این عضو از بدن تجمع پیدا کند. جراحی آپاندیس برای درمان این مشکلات انجام می‌شود و بسیار مهم است که بعد از جراحی، دستورالعمل‌های ارائه شده توسط جراح را دربارۀ غذاهای مصرفی رعایت کنید.

جراحی آپاندیس

با مایعات و غذاهای سبک شروع کنید

بعد از هرگونه جراحی، به ویژه جراحی‌های شکمی، بهترین کار این است که با غذاهای سبک شروع کرده و با گذشت زمان و به صورت تدریجی غذاهای جامد را نیز مصرف کنید. غذاهای سبک و مایعات فشاری بر دستگاه گوارش وارد نمی‌کنند و احتمال حالت تهوع و استفراغ را کاهش می‌دهند.

مصرف تمام گروه‌های غذایی

بعد از گذشت چند روز از جراحی آپاندیس ، می‌توانید مصرف غذاهای جامد را شروع کنید. درد شکم، حالت تهوع و استفراغ معمولا بعد از گذشت چند روز بهتر شده و بدن می‌تواند غذاهای جامد را تحمل کند. می‌توانید به مرور به رژیم‌غذایی معمولِ خود بازگردید، اما ضروری است که رژیم‌تان حاوی مواد مغذی مختلف باشد. بدن ما برای بازیابی و بهبود یافتن زخم‌ها به بسیاری از مواد مغذی و مواد معدنی احتیاج دارد.

مصرف غذاهای التیام‌دهنده

اگر به تازگی جراحی آپاندیس را تجربه کرده‌اید و به این فکر می‌کنید که بعد از جراحی چه غذاهایی مصرف کنید، به دنبال غذاهایی باشید که سرعت التیام و ترمیم بدن را افزایش می‌دهند. پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها همگی نقش مهمی را در روند بهبودی ایفا می‌کنند و برای بازیابی قدرت بدن مورد نیاز هستند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند. غذاهای مناسب می‌توانند میزان کافی از این ویتامین‌ها و مواد معدنی را تامین کرده و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. داشتن یک سیستم ایمنی قوی  بدین معناست که احتمال عفونت بعد از جراحی کاهش پیدا کرده و سرعت بهبودی افزایش می‌یابد.

بهترین ویتامین‌ها و مواد معدنی برای تقویت سیستم ایمنی:

  • زینک (روی)
  • ویتامین آ
  • ویتامین ث
  • ویتامین ای (E)

غذاهای ممنوعه

بعد از جراحی آپاندیس مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها ممنوع است و باید تا زمانِ بهبودی کامل از مصرف آنها خودداری کنید. این مواد غذایی عبارتند از:

  • الکل
  • غذاهای پرچرب – موادی که حاوی چربی‌های مفید هستند نظیر روغن زیتون را به طور متعادل مصرف کنید. اما از مصرف غذاهای پرچرب نظیر غذاهای سرخ‌شده، پنیر پرچرب، کیک‌ها، شکلات‌ها و… خودداری کنید.
  • قند و شکر
منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید