محصولات تراریخته ، مفید یا مضر؟

0
575

محصولات تراریخته به محصولاتی گفته می‌شود که ساختار ژنتیکی آن تغییر کرده باشد. اکثر این تغییرات با هدف اضافه کردن یک یا چند ژن خاص به محصول انجام می شود که در صورت موفقیت یک ویژگی جدید به آن اضافه می کند. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید تا ببینیم مصرف محصولات تراریخته مفید است یا مضر.

محصولات تراریخته

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران در کارگاه آموزشی محصولات تراریخته که در پارک علم و فناوری استان البرز برگزار شد، گفت: مردم محصولات تراریخته را با اطمینان مصرف کنند.

«بهزاد قره یاضی» رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران روز پنجشنه در گارگاه آموزشی محصولات تراریخته اظهار کرد: درحالی که سالهاست در مورد سلامت یا مضر بودن محصولات اصلاح ژنتیکی شده «تراریخته» اختلاف نظر وجود دارد، یک مطالعه ۲ ساله که بر اساس بررسی مقالات ۳۰ سال گذشته است نشان می‌دهد این محصولات هیچ ضرری برای بدن ندارند و به محیط زیست هم آسیب نمی زند.

وی افزود: مطالعات حاصل از ۹۰۰ مقاله چاپ شده در ۳۰ سال گذشته که به همت ۲۰ دانشمند گردآوری شده نشان می‌دهد که محصولات تراریخته هیچ ضرری برای سلامتی و محیط زیست ندارد.

قره یاضی بیان کرد: اصلاح ژنتیکی محصولات در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی برای بهبود طعم، کیفیت، ظاهر و افزایش ویتامین‌ها و مواد معدنی محصولات آغاز شد.

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران ادامه داد: محصولات تراریخته علاوه بر اینکه برای سلامتی مضر نیستند؛ بلکه با کاهش مسمومیت ناشی از انواع حشره کش و افزایش سطح ویتامین، در حفظ سلامتی نقش دارند.

قره یاضی با اشاره به اینکه برخی از محصولات تراریخته خاصیت ضد حشرات دارند، خاطرنشان شد: این خاصیت نه تنها تنوع گیاهان و حشرات را کاهش نمی‌دهد بلکه سبب افزایش تنوع زیستی می‌شود و از طرفی این محصولات هیچ اثر مخربی روی حیوانات دیگر ندارند.

وی تصریح کرد: این محصولات به نفع کشاورزان است و آنان را متحمل ضرر نمی کند.

وی با اشاره به برخی از شائبه ها در جامعه در خصوص محصولات کشاورزی گفت: نباتات اصلاح شده و گیاهان تراریخته ۲ مقوله جدا و در ۲ چارچوب متفاوت کشاورزی سنتی و مدرن هستند.

قره یاضی یاد آور شد: گیاه تراریخته به گیاهی اطلاق می‌شود که ساختار ژنتیکی آن برای افزایش مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماری‌های گیاهی و برای بهبود عملکرد گیاه و بهره‌وری کشاورز، از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته باشد.

وی گفت: هدف ازمهندسی ژنتیک درگیاهان انتقال یک یا چند ژن به گیاه است که در صورت موفقیت، یک ویژگی جدید به گیاه می‌بخشند، این ویژگی جدید معمولاً در گیاهان هم خانواده یافت نمی‌شود، به همین دلیل انتقال ژن یا ژن های عامل این ویژگی از طریق روش های متداول اصلاح نباتات محقق نخواهد شد.

وی بیان کرد: نمونه‌های استفاده از گیاهان تراریخته با صفتی چون مقاومت به یک آفت، بیماری یا خشکی را می‌توان در کشاورزی مدرن یافت.

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران افزود: در زمان حاضر نوع محصولات تراریخته ای که در دنیا هستند و به لحاظ تجاری وجود دارند، بسیار محدود است، سویا، پنبه، کلزا و ذرت چهار گیاه تراریخته تجاری سازی شده در دنیا هستند.

قره یاضی با بیان اینکه در واردات روغن‌های گیاهی امکان ورود روغن این ۴ گیاه وجود دارد، گفت: به غیر از این چهار گیاه که در دنیا به طور عمده تولید می شود، تا به حال گزارش مستندی مبنی بر تولید برنج و فلفل تراریخته یا حتی گوجه فرنگی تراریخته وجود ندارد، این گیاهان نه در کشور تولید و نه به بازار ما وارد می شود.

وی همچنین با اشاره به وجود فلفل دلمه ای رنگی، انواع برنج هندی و گوجه فرنگی دگمه ای در بازار تاکید کرد: صرف نظر از درستی یا نادرستی صحبت هایی که درباره تراریخته ها می شود، ما باید بین این قبیل فرآورده ها با محصولاتی که در چارچوب کشاورزی سنتی اصلاح شده اند، فرق بگذاریم.

به گفته وی، برنج های هندی، ذرت های رنگی و فلفل دلمه ای رنگی تراریخته نیستند، بلکه گیاهان اصلاح شده ای هستند که به روش اصلاح گیاه در کشاورزی سنتی حاصل شده اند.

قره یاضی اضافه کرد: عرضه توت فرنگی سفید، هندوانه زرد و برخی از گیاهان با رنگ های متفاوت در کشور به دلیل تلاقی رقم های مختلف گیاهان با هم در کشت یا آوردن رقم های متفاوت از مناطق خاص و کشت آنها در کشور است؛ اینها به هیچ وجه تغییر ژنتیکی پیدا نکرده اند و از طریق بیوتکنولوژی مدرن یا انتقال ژن، دست ورزی نشده اند؛ بلکه تنها از طریق روش اصلاحی، اصلاح شده اند.

وی با اشاره به اینکه رنگ این گیاهان نیز به خاطر یک ماده غذایی خاص یا ماده رنگی خاص، تغییرکرده است و به دلیل تغییرات ژنتیکی یا انتقال ژن نیست، گفت: در خصوص تراریخته ها، تنها ۴گیاه سویا، ذرت، کلزا و پنبه به تجاری سازی رسیده و در سبد واردات کشورها قرار دارد.

وی افزود: فلفل دلمه‌ای رنگی، توت فرنگی سفید، هندوانه زرد و برخی از میوه ها و سبزیجات که در رنگ ها و شکل های متفاوت به بازارعرضه می شوند، از نظر فواید وسلامت غذایی مشکلی ندارند.

وی افزود: این گیاهان به لحاظ فواید و سلامت غذایی ضرری ندارند و چه بسا بعضی از آنها خاصیت غذایی بیشتری در مقایسه با گیاهان مشابه خود داشته باشند، در این زمینه اداره کل غذا و دارو کاملا روی عرضه این محصولات در بازار نظارت دارد و می داند که چه چیزی در بازار توزیع می شود.

برنا

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید