محافظت از بدن در مقابل مضرات آلودگی هوا

0
433

مضرات آلودگی هوا بسیار خطرناک هستند و میتوانند اثرات مخبری بر مواد ژنتیکی بدن داشته باشند. با توجه به نتایج مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده، برخی از ویتامین‌ها می‌توانند از بدن شما و DNA در برابر مضرات آلودگی هوا محافظت کنند.

مضرات آلودگی هوا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» محققین در سراسر جهان با انجام پژوهش‌هایی دریافتند که ویتامین‌های ب کمپلکس می‌توانند از DNA در برابر آلودگی هوا محافظت کنند. به شرکت‌کنندگان این پژوهش ها مکمل ویتامین ب کمپلس که شامل ۲.۵میلی‌گرم فولیک اسید، ۵۰میلی‌گرم ویتامین ب۶ و ۱میلی‌گرم ویتامین ب۱۲ بود داده شد. آلاینده‌های هوا از یک منطقه‌ی پرُترافیک جمع شده بودند و داوطلبان در معرض این آلاینده‌ها قرار گرفتند. نتیجه‌ی این مطالعه این بود که مکمل ویتامین ب کمپلکس توانست به محافظت از DNA در برابر مضرات آلودگی هوا کمک کند.

با توجه به اینکه عارضه‌ها و بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا رو به رشد هستند، نتایج این مطالعه میتواند بسیار ارزشمند باشد. مشکلات و عارضه‌هایی که میتوانند با آلودگی هوا مرتبط باشند عبارتند از: بیماری‌های تنفسی (آسم، COPD، آمفیزم)، بیماری‌های قلبی و حتی بیماری‌های مغزی مانند زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون. اگرچه بهترین کار برای جلوگیری از این بیماری‌ها این است که آلودگی هوا کاهش یابد، ولی تا زمان رسیدن به این هدف بهتر است از مواد طبیعی که اثرات آلودگی هوا در بدن را کاهش میدهند استفاده کنید.

بهترین منابع ویتامین‌های گروه ب

ویتامین ب۶: موز، آووکادو، طالبی، سویا، گردو، سبزیجات برگدار، فلفل سبز، هویج.

فولیک اسید: قارچ، مغزهای خوراکی، بروکلی، مارچوبه، لوبیا، کاهو، اسفناج، برگ چغندر، سیب‌زمینی شیرین، سبزیجات برگدار.

ویتامین ب۱۲: غذاهای غنی شده با این ویتامین، قارچ و غذاهای تخمیر شده، شیر بادام، شیر برنج، شیر سویا، شیر شاهدانه، غلات صبحانه غنی شده.

مکمل‌های ب کمپلکس

اغلب مکمل‌های ویتامین ب در دوزهای ۵۰ یا ۱۰۰ میلی‌گرم عرضه میشوند. این مکمل‌ها شامل ویتامین‌های ب۶، ب۱، ب۲، ب۳ (نیاسین)، فولیک اسید و ویتامین ب۱۲ هستند. با توجه به مقداری که روی برچسب مکمل درج شده است آن را استفاده کنید که معمولا روزی یک یا دو کپسول/قرص میباشد.

در حالت ایده‌آل ویتامین‌های ب کمپلکس برای تولید انرژی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین زمان برای مصرف آنها صبحگاه یا بعد از ظهر است، برای جلوگیری از کم خوابی آنها را شب مصرف نکنید. برای اغلب افراد افزایش انرژی که با مصرف این مکمل‌ها همراه است لذتبخش میباشد. با مصرف ویتامین‌های ب ممکن است متوجه تیره‌تر شدن رنگ ادرارتان شوید که کاملا طبیعی بوده و نشان‌دهنده‌ی این است که بدنتان دارد از طریق این ویتامین‌ها با عفونت‌ها و مشکلات دستگاه ادراری مقابله می‌کند.

مترجم: حسین حیدری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید