ماساژ درمانی در بارداری

0
436

ماساژ درمانی در بارداری برای ماهیچه‌های سفتی که دچار اسپاسم جزئی می‌شوند و درد خفیف و یا گاهی هم درد شدید ایجاد می‌کنند بسیار مناسب است. گاهی اوقات هنگام بارداری فرد احساس می‌کند که دچار کوفتگی عضلات و خستگی شدید شده است. آنچه زن باردار در این زمان احساس نمی‌کند چیست؟ ماهیچه‌ها به دلیل انجام کار بیشتر حین حمل وزن بیشتر در وضعیتی که روزبه‌روز سخت‌تر می‌گردد، خسته می‌شوند. چنانچه سابقه‌ی درد عضلانی – اسکلتی قبل از بارداری داشته‌اید، به احتمال زیاد در طول ۹ ماه بارداری نیز این درد همراه‌تان خواهد بود. اکنون اولین چیزی که از آن بی‌اطلاع هستید این است که ماساژ درمانی نیز ممکن است تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد. برخی شرکت‌های بیمه آن را تحت پوشش قرار می‌دهند و برخی نیز اینگونه نیستند. این امر بستگی دارد به این که آیا تحت پوشش قرار دادن آن مزیتی در پی دارد یا خیر؟ این کار باید در مطب مراقبین بهداشتی انجام گیرد که یکی از اعضای تامین کننده‌ی شرکت بیمه است.

ماساژ درمانی در بارداری بیشتر در وضعیتی که فرد به یک سمت دراز کشیده و از یک متکا به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند، انجام می‌پذیرد.

ماساژ درمانی در بارداری

آیا ارزش دارد که برای ماساژ درمانی حین بارداری خود را به دردسر انداخته و برای آن وقت صرف کنیم؟

قطعا همین‌طور است. ماساژ موجب تسکین درد و گرفتگی عضلات می‌شود. ماساژ روش طبیعی برای حفظ سلامتی است که موجب از بین رفتن تاثیرات سوء استرس و آرامش فرد می‌شود و همچنین موجب آسان‌تر شدن زندگی حین فعالیت‌های روزانه می‌‌گردد همچنین:

  1. موجب آماده شدن لگن خاصره برای زایمان راحت‌تر همراه با کشیدگی بهتر عضله می‌شود.
  2. موجب کاهش کشش‌های غیرطبیعی ماهیچه‌های محافظ زهدان می‌شود که ممکن است مشکلاتی از قبیل وضعیت غیرطبیعی جنین حین تولد را ایجاد کند. این مساله زمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که هنگام کشیدگی ناحیه‌ی شکم احساس کشش یا فشار کنید.
  3. موجب کاهش احتمال استفاده از دارو یا عمل جراحی حین بارداری می‌شود.

طبابت مفصلی با استفاده از روش فعال کننده (اکتیویتور) بهترین مکمل ماساژ قبل از تولد نوزاد است. هیچ چیز بهتر از روش فعال کننده به همراه ماساژ درمانی موجب از بین رفتن کشش عضلانی نمی‌شود.

با روش فعال کننده هیچ‌گونه شکستگی، در رفتگی و یا پیچ خوردگی که در روش‌های سنتی طبابت مفصلی مشاهده می‌شد، وجود نخواهد داشت. در این روش از نوعی وسیله‌ی دستی به نام فعال کننده به منظور وارد آوردن فشار کنترل شده و ناگهانی به منظور آسایش و راحتی بیمار استفاده می‌شود.

طبابت مفصلی حین بارداری روشی ایمن است. نتایج به دست آمده از تحقیق بر روی صدها زن باردار که تحت طبابت مفصلی قرار داشتند نشان داده است که هیچ‌گونه تاثیر منفی‌ای نداشته است. تنها مشکلی که وجود داشت درد خفیفی بود که پس از نخستین مرحله‌ی درمان در تعداد اندکی از بیماران بود که در مرحله‌ی بعدی این مشکل نیز برطرف شده بود. این نتایج ابتدا توسط دکتر جین اهم، محقق و مشاور طب مفصلی در همایش سالانه‌ی دانشگاه میدوایوز در ماه مه ۲۰۰۸ در بوستون ارائه شد. ماساژ حین بارداری برای اغلب زنان سودمند است. هنگامی که روش فعال‌سازی طب مفصلی با ماساژ درمانی ترکیب می‌شود بارداری راحت‌تری را سپری خواهید کرد و زایمان مطمئن‌تری خواهید داشت.

ماساژ برای خانم‌های باردار

یومی‌هوتراپی و بیماری‌های زنان و زایمان

یومی‌هو با توجه و تمرکز به نقش لگن خاصره در بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های زنان و زایمان بر این باور است که جابه‌جایی لگن خاصره (که متاسفانه بسیار شایع بوده و افراد خود به این مهم توجه ندارند) در بروز بیماری‌های زنان و زایمان از جمله دردهای قاعدگی، اختلالات قاعدگی (آمنوره و دیسمنوره) و نیز زایمان‌های سخت نقشی جدی ایفا می‌کند. هر قدر شدت این جابه‌جایی بیشتر باشد (به‌ویژه در سمت چپ لگن، تیپ سمپاتیک)، این دردها و اختلالات بیشتر خواهد بود. لذا، چنانچه خانم‌ها قبل از بارداری یا در ماه‌های آغازین بارداری اقدام به اصلاح لگن خاصره‌ی خود، به کمک روش یومی‌هوتراپی کنند و سپس با تداوم آن در دوره‌های معین زمانی، قطعا می‌توانند مشکلات دوران بارداری را کاهش داده، زایمان کم‌دردی را پشت سر بگذارند و بدون نیاز به سزارین نوزاد سالم‌تر و شاداب‌تری را به دنیا بیاورند.

پس از تولد کودک نیز می‌توان به کمک ماساژ، آرامش و سلامتی را به او هدیه داد و سیستم ایمنی او را تقویت کرده با ایجاد گردش خون و سیستم لنفاتیک مناسب به رشد بهتر و سریع‌تر او کمک شایانی کرد. سیستم عصبی او نیز در این میان بی‌نصیب نمانده و عملکرد آن بهبود خواهد یافت. آرامش، شادابی و نشاط کودک ثمره‌ی این تلاش خواهد بود.

ماساژ برای مادران باردار

برای مادری که در انتظار تولد کودک خود به سر می‌برد ماساژ تاثیر شگفت‌انگیز دارد و می‌تواند او را با تغییرات آرام بدنش بیشتر همراه کند. دست نوازشگر ماساژور، هم به او احساس راحتی و خوشایندی منتقل می‌کند و هم به جنینی که در رحم او در حال رشد است حس آرامش می‌دهد.

ماساژ نه تنها برطرف کننده‌ی انقباضات، تنش‌ها، احساس خستگی و فرسودگی خواهد بود بلکه احساس امنیت و آرامش را برای او به ارمغان می‌آورد. با انجام حرکات پیشنهادی بر روی کل بدن، سیستم گردش خون، سیستم لنفاتیک، سیستم عصبی، جریان انرژی حیاتی و هوشمندی بدن، به خوبی به گردش در آمده و هرگونه گرفتگی و انسدادی در مسیر حرکت آن‌ها برطرف خواهد شد. در صورت مشاهده‌ی انقباضی در یک ناحیه‌ی بدن، با حرکات چرخشی و مداوم نوک انگشتان، ابتدا این انقباضات را برطرف کرده و سپس به سمت نقاط دیگر پیش می‌رویم. در طول بارداری شما می‌توانید حرکات زیر را انجام دهید.

  1. آماده‌سازی

ماساژ گیرنده و ماساژ دهنده هر دو باید لباس‌های راحت و راحت از جنس پنبه (نخی) به تن داشته باشند تا بتوانند هم به راحتی در تمام جهات حرکت داشته باشند و هم جریان تنفس پیوسته به آسودگی انجام گیرد. دمای محیط نیز باید حدود ۲۵ درجه یا کمی بیشتر باشد.

بهتر است کار بر روی تشک و روی زمین انجام گیرد. هر گونه زیورآلات فلزی و لباس زیر را نیز باید از خود دور کرد. در ماه‌های اول بدون استفاده از روغن و با بهره‌گیری از تکنیک‌های یومی‌هو می‌توان بیمار را ماساژ داد. اما در ماه‌های پایانی بهتر است از روغن استفاده شود تا حرکت دست‌ها به آسودگی صورت پذیرد. در شماره‌های آینده درباره‌ی نحوه‌ی ماساژ اندام‌های مختلف به طور تخصصی سخن خواهیم گفت.

منبعنیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید