ماءالشعیر ، نوشیدنی درمانگر

0
428

یکی از نوشیدنی‌های محبوب و مورد علاقه‌ی مردم در سراسر دنیا ماءالشعیر میباشد که در زبان انگلیسی به آن non alcohol beer می‌گویند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ماءالشعیر سرشار از ویتامین‌های مختلف است که آن را به یک نوشیدنی پرخاصیت تبدیل کرده است و میتوانید آن را جایگزین نوشابه های گازدار کنید. در این نوشتار به طور مفصل به فواید گوناگون ماءالشعیر میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

ماءالشعیر

دکتر مینا محبی، دستیار طب سنتی صحت و سقم شایعات مربوط به ماء الشعیر را از دیدگاه طب سنتی بررسی می کند.معمولا در رژیم های لاغری، خوردن جو توصیه می شود. جو به طور کلی خاصیت لاغر کنندگی دارد. در اصطلاح طب سنتی می گویند «جو موروث لاغری بدن است.» ولی از آن جایی که نوشیدن ماء الشعیر رطوبت و خون صالح به بدن می رساند، می تواند باعث چاقی هم بشود؛ به همین دلیل برای نوشیدن ماء الشعیر حتما توصیه می شود مصلح آن را فراموش نکنید. شیر، مصلح ماءالشعیراست.

آیا ماءالشعیر به کاهش وزن کمک میکند؟

بعضی می گویند ماء الشعیر را باید ناشتا نوشید تا باعث لاغری شود. این موضوع هنوز اثبات نشده و لازم نیست خود را برای ناشتا نوشیدن اش به دردسر بیندازید.

درمان سنگ کلیه

به افرادی که سنگ کلیه دارند، توصیه می شود ماء الشعیر فراوان بنوشند؛ چون خاصیت ادرار آور بودن دارد و به تعبیری کلیه ها را شست وشو می دهد. طی این شست وشو و انجام عمل ادرار، در اغلب موارد سنگ از کلیه دفع می شود. اما در کنار این خاصیت نوشیدن بیش از حد ماء الشعیر برای مثانه خوب نیست. در طب سنتی گفته می شود ماء الشعیر برای مثانه مضر است و برای اصلاح و بر طرف کردن این مشکل باید ماء الشعیر را با مصلحش میل کنید. انواع روغن ها مثل روغن بابونه، روغن بادام شیرین و روغن زیتون می توانند از آسیب رسیدن به مثانه جلوگیری کنند. انیسون هم یک مصلح دیگر برای ماء الشعیر به حساب می آید.

موهایتان را براق کنید

در اصطلاح طب سنتی می گویند ماء الشعیر «جالی» است؛ یعنی خاصیت جلابخشی و پاک کنندگی دارد. به همین دلیل می توانید برای تمیز و براق شدن موها آن را با ماءالشعیرشست وشو دهید. بعضی تصور می کنند ماءالشعیر همزمان با خاصیت براق کنندگی به مو حالت هم می دهد. درحالی که این طور نیست و اگر دنبال حالت دادن به موهای تان هستید، سراغ ماء الشعیر نروید؛ چون اتفاقا باعث لخت شدن موها می شود و نباید در شستن مو با آن مبالغه کنید. یک بار در هفته می توانید از این روش برای براق شدن مو استفاده کنید.

از بین بردن لک صورت

گفته می شود با نوشیدن ماء الشعیر لک های صورت از بین می روند. این تصور باطلی است و نوشیدن ماءالشعیر این خاصیت را ندارد؛ بلکه شست وشوی موضعی صورت با آن می تواند تا حدی برطرف کننده لک باشد. برای این کار لازم نیست حتما صورت را مثل شست وشوی عادی با آن غسل دهید، بلکه کافی است یک پنبه را به ماء الشعیر آغشته کنید و روزی دو یا سه بار به محل لک ها بمالید. بعد از اینکه خشک شد، صورت را با آب ولرم بشویید.

ماء الشعیر تب بر است؟

در طب سنتی می گویند ماء الشعیر تسکین دهنده حرارت باطنی است. گفته شده مزاج سرد و تر دارد و به بدن رطوبت می دهد. ضمن اینکه ادرارآور هم هست. از سویی تب، حرارت بالای بدن است و با ادرار می شود حرارت را از بدن دفع کرد. همین رطوبت و تکرر ادرار به حال افرادی که تب دارند، مفید واقع می شود. درواقع نوشیدن ماء الشعیر باعث می شود کسی که تب دارد چندین بار ادرار کند و به این طریق تبش پایین بیاید.

نوشیدن ماء الشعیر درمان کننده یبوست است؟

این حرف کاملا اشتباه است. اتفاقا عکس آنچه گفته می شود افرادی که دچار یبوست هستند، نباید ماء الشعیر بنوشند از طرفی ماء الشعیر خاصیت نفاخ بودن دارد و با مصرف آن راه خروج مواد زائد از شکم بسته می شود. تجمع نفخ باعث می شود ارگان های حیاتی و مغزی دچار خفقان شوند. از همین رو فردی که یبوست دارد و ماءالشعیر نوشیده، احساس سردرد شدیدی می کند.

ماء الشعیر برای آبله مرغان مفید است؟

ماء الشعیر نه تنها برای آبله مرغان بلکه برای بیماری های دیگری مثل سرخک هم مفید است. طب سنتی نوشیدن مکرر ماء الشعیر را به مبتلایان به این بیماری ها توصیه می کند؛ چون خاصیت پاک کنندگی و جلابخشی ماء الشعیر، تب را از بیمار دور می کند و به روند طبیعی بهبود سرعت می بخشد. ضمن اینکه در این بیماری ها لکه هایی روی پوست ظاهر می شوند که خوشایند نیستند. وقتی مرحله سخت بیماری سپری شد، می توانید لکه ها را با ماء الشعیر شست وشو دهید تا زودتر برطرف شوند.این نوشیدنی خواص زیادی برای بدن دارد.

ماء الشعیر برای کسانی که سرفه می کنند مضر است؟

در طب سنتی به افرادی که دچار سرفه های مکرر و طولانی هستند، سفارش می شود ماء الشعیر بنوشند؛ اما نه هر قدر که دل شان خواست. نوشیدن روزانه دو تا سه لیوان از ماء الشعیر می تواند وضعیت سرفه ها را بهبود بخشد. همچنین سفارش اکید می شود ماء الشعیر را همراه عناب و سه پسو مصرف کنند. در غیر این صورت خاصیت درمانی برای سرفه نخواهد داشت.این نوشیدنی باید به اندازه مصرف شود.

ماء الشعیر برای ناراحتی معده مفید است؟

نوشیدن ماء الشعیر به افرادی که با مشکلات معدوی دست و پنجه نرم می کنند، توصیه نمی شود زیرا باعث سستی و سردی معده می شود. کسانی که دچار بیماری های معده ای مثل ریفلاکس هستند، حتما دور این نوشیدنی  را خط بکشند چون ریفلاکس را تشدید کرده و ناراحتی های ناشی از آن را بیشتر می کند. مثلا ممکن است غرغرهای شکم را افزایش دهد و به طور کلی عمل هضم را دشوارتر از قبل کند. اگر هم فرد مبتلا به ناراحتی معده اصرار دارد که ماء الشعیر بنوشد، حتما آن را با گل قند بنوشد تا قدری از ضررش بکاهد.

افزایش قدرت مغز

سویق جو همراه شکر ازجمله مواد غذایی هستند که به طور کلی رشد کودکان را افزایش می دهند. از قدیم هم گفته اند عقل سالم در بدن سالم است. بنابراین کودکی که رشد طبیعی خوبی داشته باشد، با نوشیدن ماء الشعیر ضریب هوشی اش هم بالاتر می رود. برای تهیه سویق، باید جو را تفت دهید تا حالتی که در اصطلاح به آن «بو داده» می گویند، ایجاد شود. بعد آن را بشویید و خشک کنید، در مرحله بعد پودرش کنید؛ سویق جو آماده مصرف می شود.

رفع تشنگی

ماء الشعیر ازجمله نوشیدنی  هایی است که صفرا، گرمای اضافی و حالت رخوت و سستی را از بدن دفع می کند؛ درنتیجه تشنگی هم برطرف می شود و خستگی از تن رخت بر می بندد. ماء الشعیر به عنوان نوشیدنی مناسب فصل گرما معرفی می شود؛ البته برای کسانی که مزاج شان گرم است و معده شان ضعیف نیست. وجود صفرا در بدن باعث ایجاد خشکی در پوست می شود؛ بنابراین باتوجه به خاصیت دفع کنندگی صفرا از بدن، کسانی که پوست خشک دارند هم می توانند با  این نوشیدنی  وضعیت پوست شان را بهتر کنند.

آرام بخش برای مشکلات عصبی

ماء الشعیر به دلیل خاصیت سردی و رطوبت بخشی، می تواند بخشی از مشکلات عصبی را بهبود دهد. اما تنها در مواردی که علت آشفتگی افکار و تنش عصبی، حرارت بالای بدن باشد مصرف ماء الشعیر می تواند باعث تمدد اعصاب شود؛ مثلا کسی که در گرما ناچار است در شهر تردد کند، با مصرف آن کمتر دچار تنش و کلافگی ناشی از بالا رفتن حرارت بدنش می شود. ضمن اینکه در کسانی که افسردگی و ناراحتی عصبی شان ناشی از سردی دماغ است، نوشیدن ماء الشعیر می تواند حال فرد را بدتر هم بکند.

کلام آخر

در طبقه بندی خوراکی ها، جو در دسته غلات به شمار می رود و طبیعت آن سرد و خشک است. اما ماء الشعیر از نظر طبع با خود جو تفاوت دارد؛ ماء الشعیر طبیعت سردو تر دارد. به طور کلی ارزش غذایی جو در مقایسه با گندم، کمتر است، ولی ماءالشعیر ازجمله خوراکی هایی است که می تواند خون صالح یا خون خوب تولید کند و از این جهت اهمیت پیدا می کند.

البته لازم به ذکر است هر ماء الشعیری که توسط کارخانجات تولید می شود، خواص آن را حفظ نمی کند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید