لوزی ماهی | فواید و ارزش غذایی

0
775

هالیبوت (halibut) یا لوزی ماهی یک نوع ماهی بسیار پهن و متعلق به خانواده کفشک ماهیان می باشد. در حقیقت این نوع ماهی، بزرگ ترین ماهی کفشک ماهیان به حساب می آید.

وقتی حرف از ماهی می شود، موجی از مزایای بی شمار ماهی و نیز خطرات ناشی از خوردن آن به ذهن ما خطور می کند. فوایدی چون چربی امگا 3، مواد مغذی و ضروری برای بدن و همچنین خطر احتمالی آلودگی جیوه.

مواد مغذی موجود در لوزی ماهی به قدری زیاد است که امکان دارد شما را شگفت زده کند! در این مقاله سعی داریم شما را از فواید و خطرات احتمالی ناشی از خوردن هالیبوت مطلع کنیم.

لوزی ماهی

ماهی هالیبوت از جمله مواد غذایی است که سرشار از سلنیوم است و بدن ما به میزان بسیار کم به این ماده معدنی نیاز دارد.

این ماهی به قدری خاصیت دارد که فقط 160 گرم از گوشت آن قادر است بیش از 100 درصد نیازهای رژیم غذایی روزانه شما را تامین کند.

سلنیوم، آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که علاوه بر آن که به بهبود و ترمیم سلول های بدن کمک می کند، عفونت را نیز از بین می برد و همچنین نقش مهمی در عملکرد غده تیروئید دارد.

ولی مواد مغذی موجود در لوزی ماهی به این جا ختم نمی شوند! این ماهی حاوی مواد مغذی دیگری نیز می باشد که تک تک آن ها برای سلامت بدن لازم هستند.

مواد مغذی لوزی ماهی عبارتند از:

  • نیاسین
  • فسفر
  • منیزنیم
  • ویتامین B12
  • ویتامین B6
  • منبع خوب پروتئین با کیفیت بالا

خوردن بخشی کوچک و پخته از این منبع عالی و خوشمزه می تواند 42 گرم از پروتئین مورد نیاز روزانه بدن را با کیفیت بالا تامین کند.

مقدار پروتئین روزانه برای هر فرد 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. این به این معناست که مقدار پروتئین تامین شده توسط لوزی ماهی تقریبا به 97 تا 98 درصد پروتئین بدن افراد سالم پاسخ می دهد.

توجه داشته باشید این مقدار برای افراد عادی و نیز جلوگیری از کمبود پروتئین می باشد. در صورتی که ورزشکار هستید، نیاز شما به پروتئین افزایش می باید.

حفظ سلامت قلب

بیماری های قلبی اصلی ترین علت مرگ و میر زنان و مردان در سراسر جهان هستند.

لوزی ماهی حاوی موادی است که برای قلب بسیار مفیدند. موادی چون اسید های چرب امگا 3، نیاسین، سلنیوم و منیزیم.

مقدار امگا 3 مورد نیاز روزانه برای زنان و مردان به ترتیب 1.1 و 1.6 گرم می باشد. خوردن مقدار کمی از این ماهی می تواند 1.1 گرم امگا 3 به بدن تان بیفزاید و سلامتی را برای شما به ارمغان بیاورد.

امگا 3 از جمله چربی هایی است که موجب کاهش کلسترول خون می شود و کلسترول خوب خون (HDL) را نیز افزایش می دهد. همچنین قادر است از لخته شدن خون جلوگیری به عمل آورده و فشار خون را نیز کاهش دهد.

بدون شک با مصرف میزان کافی اسیدهای چرب امگا 3 قادرید سلامت قلب تان را بیمه کنید!

ضد التهاب

اگرچه کمی التهاب، طبیعی و برای بدن مفید است اما التهاب شدید می تواند برای سلامتی مضر باشد.

سلنیوم، نیاسین و امگا 3 همگی ضد التهاب هستند و در کاهش التهاب مزمن بسیار موثر می باشند.

خوردن یک بخش کوچک از این ماهی می تواند 106 درصد از نیاز روزانه شما به سلسیوم را تامین کند. این آنتی اکسدان قوی باعث کاهش استرس اکسیداتیو در بدن می شود.

پورین

پورین به طور طبیعی در بدن تولید می شود و در بعضی از مواد غذایی نیز یافت می شود.

اوریک اسید از شکستن پورین حاصل می شود و از آنجا که لوزی ماهی سرشار از پورین است، افراد مبتلا به سنگ کلیه و نقرس باید از مصرف هالیبوت و نیز دیگر مواد غذایی حاوی پورین بپرهیزند. اگرچه هالیبوت حاوی پورین می باشد، ولی میزان آن متعادل بوده و چندان قابل توجه نیست. بنابراین مصرف آن برای افراد سالم مفید است.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید