لوازم شخصی و بهداشتی هم تاریخ انقضا دارند

0
511

لوازم شخصی همانطور که از اسمشان پیداست، مخصوص شخص بوده و به هیچ‌وجه نباید با افراد دیگر به اشتراک گذاشته شوند. یکی از عادت‌های اشتباه بسیاری از مردم این است که برخی از لوازم شخصی، مانند حوله را در خانه به طور مشترک استفاده می‌کنند. رعایت کردن بهداشت شخصی جنبه‌های مختلفی دارد؛ یکی از این جنبه‌ها توجه به تاریخ انقضا و زمان کارکرد لوازم بهداشتی است. به طور مثال شما باید مسواک را هر سه ماه یکبار عوض کرده و مسواک کهنه را دور بی‌اندازید. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید تا شما را با تاریخ انقضای لوازم شخصی و بهداشتی مختلف آشنا کنیم.

لوازم شخصی

بالشت و متکا

بالشت خوب از آن دسته لوازم شخصی است که هیچ کس تمایلی به تعویض آن ندارد. چون این احساس وجود دارد که با بالشت جدید شاید احساس راحتی نداشته باشد.حتی خیلی از افراد در مسافرت ها نیز بالشت شخصی خود را همراه می برند. حتی اگر بالش کهنه شده باشد باز برخی از افراد میلی به تعویض آن نشان نمی دهند. اما واقعیت این است که بالشت ها نیز تاریخ مصرف دارند و باید تعویض شوند.

در واقع جنس بالشت از هر چیزی که باشد به تدریج فرسوده شده و علاوه بر این حاوی ساس بیشتری می شود. برای اینکه دچار آلرژی و مشکلات مربوط به گردن و شانه ها نشوید یک راه بیشتر ندارید. باید هر از گاهی بالشت تان را عوض کنید و از بالشت های نو استفاده کنید.

دمپایی حوله ای

بدون شک بعد از یک روز کاری سخت و رسیدن به خانه بسیار لذت بخش از که کفش ها را در بیاورید و یک جفت دمپایی حوله ای راحت به پا کنید. این کار باعث آرامش می شود اما بهتر است خیلی وابسته به دمپایی خاصی نشوید. چون لازم است که هر شش ماه یکبار آنها را عوض کنید. در غیر این صورت امکان اینکه دمپایی های حوله ای تان فرسوده، بد شکل و آلوده به قارچ شوند بسیار بالاست. در واقع با استفاده طولانی مدت از دمپایی حوله ای نه تنها بو می گیرند، بلکه امکان دارد که باعث ایجاد آلودگی قارچی شوند.

حوله ها

حوله ها بخصوص حوله دست و صورت، از لوازم شخصی هستند که عمری به اندازه یک تا سه سال دارند. از بین رفتن قدرت جذب یا زبر شدن تنها علامت فرسودگی و غیرقابل استفاده بودن آنها نیست.

از آنجایی که حوله ها همیشه به مدت طولانی مرطوب و خیس می مانند محل مناسبی برای هر نوع باکتری هستند. توصیه می شود بعد از مدتی استفاده، زمانی که احساس کردید حوله تان بو گرفته است، حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

لوازم شخصی

تاریخ انقضای مسواک

مسواک نیز جزو لوازمی است که خیلی از افراد به آن عادت کرده و به سختی اقدام به تعویض می کنند. اما خاطرتان باشد که مسواک را باید هر سه ماه یکبار عوض کنید. این توصیه تولیدکننده ها و همچنین دندانپزشکان است.

دلیلش این است که نه تنها برس آن فرسوده می شود و بعد از مدتی نمی تواند به طور موثری دندان هایتان را تمیز کند، بلکه بعد از استفاده طولانی از یک مسواک خطر آلوده شدن آن نیز وجود دارد. حتی ممکن است به دلیل قارچ ها یا باکتری هایی که بعد از طولانی مدت روی مسواک رشد می کنند دچار مشکلات مربوط به لثه شوید. بنابراین هر ۳ تا ۶ ماه حتما مسواک تان را عوض کنید.

پستانک و سرشیشه کودک

سلامت بچه ها بسیار مهم است و باید دقت ویژه ای در رعایت بهداشت آنها داشت. لوازم مربوط به بچه ها بخصوص آنهایی که به دهان می برند، مک می زنند یا شیشه شیری که با آن شیر می خورند باید به طور منظم تعویض شوند.

تاریخ مصرف پستانک های لاتکس بین ۲ تا ۵ هفته است. حتی اگر در ظاهر سالم به نظر بیایند و فرسوده نشده باشند نیز باید تعویض شوند، چون بعد از مدتی استفاده ترک های ریزی در آنها ایجاد می شود که محلی برای تجمع باکتری ها می شوند. بنابراین در تعویض آنها تعلل نکنید.

کفش ورزشی

کفش های ورزشی که برای دویدن و ورزش کردن استفاده می کنید، نیز تاریخ انقضا دارند. علاوه بر اینکه ظاهر آن دیر یا زود خراب می شود. اگر اهل دویدن هستید باید بدانید که بعد از ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر دویدن، کفش تان شروع به از دست دادن کیفیت و راحتی خود می کنند. در این صورت حتی خاصیت ارتجاعی آنها و استحکام تان نیز کاهش پیدا می کند. این مسئله نیز یک بار اضافی روی مفاصل می گذارد. به این ترتیب توصیه می شود که بعد از یک سال استفاده از هر کفش ورزشی، آن را عوض کنید.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید