لباس تان را سالم انتخاب کنید

0
345

لباس یکی از همراه های همیشگی بشر است و نشان دهنده ی سلیقه وسلامت جسمی و روحی شماست،به همین دلیل انتخاب جنس،رنگ، توجه به نکات بهداشتی و پوشیدگی در آموزه های طب اسلامی و طب سنتی اهمیت دارد. کلمه از مصدر ((لبس)) به معنای پوشاندن و عدم وضوح وسیله ای برای از نظر دور نگه داشتن است. در قرآن کریم از انواع لباس نام برده شده که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از آن ها مربوط به ظاهر است و برخی دیگر مربوط به باطن است. لباس ظاهری یا مادی برای زینت دادن ظاهر و پوشش بدن و حفظ عیب هایش مورد استفاده قرار می گیرد و باید ویژگی هایی داشته باشد که در اینجا می خوانید. با گیاه یاب همراه باشید.

لباس

پوشش فصل گرما و سرما

برای حفظ سلامتی در هر فصلی باید لباس مناسب پوشید، اما نکته ی مهم این است که جنس لباس، بستگی به مزاج هر شخص دارد. بهترین انتخاب در فصل گرما، لباس های نخی، پنبه ای و کتانی با رنگ روشن و گشاد هستند، زیرا حرارت را به بیرون بدن منتقل می کنند. بهترین لباس برای زمستان نیز لباس های پشمی هستند که بدن را گرم نگه می دارند.

لباس کتانی

کتان، گیاهی با برگ های بلند و باریک به رنگ سبز تیره و ریشه بندی ضعیف است که بلندی ساقه آن به ۱۲ تا ۶۰ سانتی متر می رسد. بین پوست و قسمت چوبی ساقه را، الیافی نسجی تشکیل می دهد که در نساجی و بافت پارچه های کتانی استفاده می شود. الیاف کتان، طبیعتی سرد و خشک و قابلیت جذب آب بالایی دارند. درجه سختی پارچه ی کتان بالاست و تا حرارت بالای ۱۲۰ درجه را تحمل می کند. مقاومت کتان در برابر محلول های قلیایی بسیار خوب است و می توان آن را چند بار با محلول های قلیایی شست.

خواص لباس کتانی: پوست را تقویت می کند و لطیف خنک نگه می دارد. همچنین عرق بدن را دفع کرده و از لاغری غیر طبیعی جلوگیری می کند.

آداب لباس پوشیدن

در طب اسلامی پوشیدن لباس نیز آداب خاصی دارد که می توان به بسم ا… گفتن هنگام پوشیدن لباس، ایستاده پوشیدن لباس پایین تنه(شلوار)، پوشیدن پیراهن قبل از شلوار، رو به قبله پوشیدن لباس، وضو گرفتن و دعا خواندن هنگام پوشیدن لباس نو و معطر کردن لباس اشاره کرد.

لباس پنبه ای (نخی)

لباس های پنبه ای برای استفاده در تمام فصل ها مناسبند و درجه حرارت را مانند یک عایق کنترل می کنند، بر این اساس بدن را در تابستان سرد و در زمستان گرم نگه می دارند. الیاف پنبه ای هدایت کننده ی حرارت ودر برابر ساییدگی مقاوم هستند و به راحتی لکه گیری و شسته می شوند. برای پانسمان سوختگی ها و زخم ها از پارچه های پنبه ای خالص استفاده می شود، چرا که این پارچه ها موجب بهبود سریع تر زخم می شوند و هیچ پوستی به آن حساسیت ندارد. لباس های پنبه ای عرق بدن را جذب و آن را به هوا تبدیل کرده و رطوبت را از پوست دور می کنند، در نتیجه از رشد باکتری ها و قارچ ها پیشگیری می شود. حکمای طب سنتی مناسب ترین لباس برای خواب نوزادان را از جنس پنبه دانسته اند.

لباس تنگ نپوشید

حکمای طب سنتی پوشیدن لباس تنگ را برای سلامت بدن مضر می دانند، زیرا باعث اختلال در خون رسانی عروق،کاهش تنفس،رفلکس معده،بروز خستگی و کهیر، حساسیت و آلرژی پوستی و ابتلا به عفونت های قارچی و میکروبی و بستن راه غدد و عروق می شود. در این میان خانم های باردار باید بیشتر مراقب باشند و از پوشیدن لباس تنگ خودداری  کنند.

شال ببندید!

در روزگاری نه چندان دور، شال کمر از جمله لباس های مورد استفاده ی ایرانیان بوده است و مردان و زنان بسیاری در پوشش خود از آن استفاده می کردند. البته بسته به فصل گرما یا سرما، جنس شال فرق می کرد. امروزه خیلی به ندرت از این تن پوش استفاده می شود و خواص درمانی آن پنهان مانده است. بستن شال دور کمر به خصوص در زمستان باعث گرمای شکم و کلیه ها می شود و به این شکل از ابتلا به بیماری های  سنگ کلیه،پروستات،شب ادراری،بیماری های مجرای اداری و تکرار ادرار پیشگیری خواهد شد. استفاده از شال کمر برای خانم ها ضروری است، چرا که رحم و تخم دان را گرم نگه می دارد و سردی زیاد را که ممکن است باعث اختلال در باروری شود از بین می برد. بهتر است جنس شال از پشم به خصوص پشم شتر باشد تا گرمای بیشتری تولید کند، همچنین سفت بستن آن توصیه نمی شود.

لباس

لباس ابریشمی

پارچه های ابریشمی به دلیل خاصیت لطافت و عایق بودن شان در تابستان و زمستان مورد استفاده اند و مانند پشم قدرت زیادی در جذب آب دارند.

جوارب بپوشید

در چند سال اخیر بسیاری از افراد به دلیل همراه بودن با مد یا دلایل دیگر به هنگام پوشیدن کفش، جوارب به پا نمی کنند و غافل از این هستند که ممکن است با این کار دچار مشکلات جسمانی شوند. در طب اسلامی و سنتی به استفاده از جوراب تاکیید شده است. در تابستان از جوراب های پنبه ای که  به راحتی هوا را از خود عبور می دهند استفاده کنید، زیرا مقداری رطوبت از پاها را جذب کرده و احساس سبکی و راحتی به شما می هد.

در زمستان باید از جوراب های پشمی استفده شود، زیرا رطوبت را از پوست خارج کرده و باعث می شود پوست راحت تر تنفس بکشد، گردش خون بهتر انجام می شود و از سرما خوردگی جلوگیری می کند.

لباس پشمی

پشم، الیافی تهیه شده از موی حیواناتی مانند بز و تشکیل شده از پروتئین مخصوص به نام کراتیین است. لباس های پشمی بهترین تن پوش زمستانی به ویژه برای افراد سردمزاج هستند، زیرا به دلیل داشتن خاصیت رطوبت پذیری عرق بدن را جذب و آن را به آرامی تبخیر می کنند. در نتیجه کمتر احساس سرما می کنید. همچنین به دلیل ذخیره کردن هوا در بین الیاف مانند یک عایق عمل کرده و از انتقال حرارت و بار الکتریکی بدن به خارج جلوگیری می کند.

کفش بپوشید

در طب اسلامی به پوشیدن کفش تاکید شده است. زیرا پاها را از آسیب محافظت  می کند. امام باقر(ع)

فرمود:«کفش پوشیدن نیروی چشم را افزایش می دهد» زرد و سفید توصیه شده است، زیرا دیده جلا(روشنایی) می دهد.نیروی جنسی را استحکام می بخشد، اندوه را از انسان دور میکند، و نیز کفش انبیاست. پیامبر اکرم(ص) فرمودند:به صورت ایستاده کفش نپوشید بلکه نشسته کفش پوشید. زمان غذا خوردن، کفش ها را از پا بیرون بیاورید. زمان پوشیدن کفش ابتدا کفش راست بپوشید، سپس کفش چپ و زمان درآوردن، ابندا کفش چپ را بیرون بیاورید.

گیاهان شوینده

گیاه اشنان و چوبک از زمان های قدیم برای شتن لباس و تمیز کردن آن ها مورد استفاده بوده است. به این منظور، می توانید برگ های این گیاهان را خشک  وآن ها را پودر کرده ودر شستن لباس از آن استفاده کنید. البته برگ تازه این گیاهان موثر و حاوی کف است. سرکه نیز میکروب کش بسیار قوی است که می توانید برای شستن لباس ها از آن استفاده کرد.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید