قهوه و خواص آن برای سلامتی

0
430

قهوه به طور حتم یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود و روزانه میلیون‌ها نفر صبح خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز می‌کنند. اما چقدر دربارۀ فواید این نوشیدنی تلخ می‌دانیم؟ قهوه حاوی مقادیر قابل‌توجهی از کافئین است و همین باعث نگرانی بسیاری از مصرف‌کنندگان این محصول می‌شود. اما نگران نباشید، اگر قهوه را متعادل مصرف کنید، نه تنها برایتان ضرری نداشته، بلکه می‌توانید فواید بی‌نظیری را نصیب‌تان کند. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید تا به بررسی قهوه و خواص آن بپردازیم.

قهوه و خواص آن

قهوه و خواص آن برای کبد

بررسی مجدد نتایج ۹ مطالعه نشان داد نوشیدن میزان بیشتری از قهوه با کاهش خطر ابتلا به سیروز کبدی مرتبط است. در این بررسی آمده است نوشیدن یک فنجان قهوه در طول روز خطر ابتلا به سیروز را تا ۲۲ درصد کاهش می‌دهد که با افزایش مصرف قهوه در روز این تاثیرگذاری بیشتر می‌شود.

قلب

بررسی مجدد نتایج بیش از ۲۰۰ مطالعه حاکی از آن است افرادی که در طول روز سه یا چهار فنجان قهوه مصرف می‌کنند ۱۹ درصد کمتر احتمال دارد بر اثر بیماری‌های قلبی – عروقی فوت کنند.

دیابت نوع ۲

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف هر فنجان قهوه اضافه در روز با کاهش ۷ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع دو همراه است.

سرطان

کارشناسان در یک بررسی دریافتند نوشیدن قهوه حداقل به میزان سه فنجان در روز ۱۸ درصد احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

بیماری آلزایمر و زوال عقل

بررسی انجام گرفته در مورد تاثیر مصرف قهوه و سلامت مغز نشان می‌دهد مصرف مرتب قهوه با کاهش ۱۶ درصدی خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقلی مرتبط است.

افسردگی

آزمایش‌ها روی بیش از ۵۰ هزار زن نشان داد نوشیدن حداقل یک فنجان قهوه در هفته خطر ابتلا به افسردگی را ۱۵ درصد کاهش می‌دهد. همچنین در بررسی دیگر که روی ۱۰۰ هزار زن و مرد انجام گرفت مشخص شد مصرف کنندگان قهوه ۴۵ درصد کمتر احتمال دارد دست به خودکشی بزنند.

پیشگیری از مرگ زودرس

محققان در مطالعه روی بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم اروپا دریافتند در مدت ۱۶ سال مردانی که در طول روز سه یا چهار فنجان قهوه مصرف می‌کنند ۱۲ درصد کمتر احتمال دارد دچار مرگ زودهنگام شوند و این رقم در زنان ۷ درصد است.

ایسنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید