قهوه بدون کافئین ارگانیک؛ خوب یا بد

مزایا و معایب قهوه بدون کافئین

0
533

اکثر افراد با واژۀ «ارگانیک» آشنا هستند و معنی آن را می‌دانند. اما برای کسانی که با این مفهوم آشنا نیستند در ادامه توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. عمومی‌ترین موردی که برای یک محصول باید رعایت شود تا به آن ارگانیک بگویند این است که در فرآیند تهیه و تولید آن از هیچ گونه مادۀ مصنوعی استفاده نشده باشد. یعنی نه کود و سم شیمیایی و نه هیچ محصول شیمیایی دیگری نباید برای کاشت، داشت و برداشت محصولات ارگانیک به کار برده شود. در این مطلب مزایا و معایب قهوه بدون کافئین ارگانیک را بررسی خواهیم کرد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

قهوه بدون کافئین

در صورت رعایت مواردی که در بالا اشاره شد، به محصول تولید شده طبق تعریف سازمان‌هایی همچون USDA  یا NPOP  ارگانیک گفته می‌شود. به علاوه نباید هیچ اصلاح ژنتیکی نیز روی محصول انجام شود. در مورد قهوه ارگانیک، محصول نباید به هیچ عنوان در گل‌و‌لای پرورش یابد و یا در معرض اشعه قرار بگیرد. همچنین قهوه ارگانیک نباید در بسته‌بندی‌هایی قرار داده شود که امکان حل شدن مواد شیمیایی موجود در بسته‌بندی، در محصول وجود داشته باشد. اگر قهوه شرایط بالا را داشته باشد می‌توان به آن قهوه ارگانیک گفت.

قهوه بدون کافئین ارگانیک

قهوه بدون کافئین ارگانیک عبارت کوتاه شدۀ «قهوه کافئین‌زدایی شدۀ ارگانیک» است. کافئین قهوه را می توان با روش های مختلفی از قهوه خارج کرد؛ که البته همه این روش ها لزوما ارگانیک نیستند.

چرا بدون کافئین؟

کافئین یک عامل محرک خارجی است و در صورت استفاده ی طولانی مدت یا دریافت بیش از حد می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. کافئین می تواند عوارض عمده ای همچون سردرد مزمن، خستگی مزمن، تحریک پذیری، فشار خون بالا، بی خوابی، ناراحتی ریوی، مشکلات عصبی، اضطراب و بی اشتهایی را برای فرد ایجاد کند. کافئین موجود در قهوه بسیار بیشتر از مقدار کافئین موجود در چای است و مدیریت مصرف آن اهمیت بسیار بالایی دارد. قهوه بدون کافئین امکان لذت بردن از عطر و طعم دلچسب قهوه را بدون نگرانی از عوارض جانبی آن ایجاد می کند.

مزایا

ارگانیک بودن محصول که به خودی خود مفید است و هیچ تاثیر منفی بر سلامتی بدن ندارد. بدون کافئین بودن هم در صورتی که روزانه زیاد قهوه مینوشید، برایتان بسیار مفید خواهد بود. اگر چه قهوه اصطلاحا بدون کافئین می شود اما باز هم مقداری از کافئین در آن باقی خواهد ماند که اگر بیش از حد و بسیار زیاد مصرف کنید ممکن است همان میزان کافئینی که می خواستید از آن پرهیز کنید وارد بدنتان شود. بطور تقریبی ده تا پانزده فنجان قهوه بدون کافئین حاوی میزان کافئین موجود در دو فنجان قهوه معمولی است. پس این نوع قهوه در صورتی برایتان مفید خواهد بود که تعادل در مصرف را رعایت کنید.

معایب

بجز اینکه قیمت قهوه ارگانیک بدون کافئین مقداری از قهوه ی معمولی بالاتر است، ضرر خاصی، برای شخص ندارد. این نوع قهوه از قهوه معمولی بسیار سالم تر است و با طبیعت نیز بسیار سازگارتر است،  چرا که در فرآیند تولید و بسته بندی آن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است. اما روشی که برای بدون کافئین کردن قهوه ی ارگانیک استفاده می شود نیز می تواند بر طعم آن تاثیر بگذارد و بسیاری افراد معتقدند قهوه ی بدون کافئین به خوش طعمی قهوه ی معمولی نیست. این حرف تا حدودی درست است چون عمل آوری دانه های قهوه با آبجوش – برای خارج کردن کافئین – مقدار زیادی از مواد و روغن های موجود در قهوه را که باعث ایجاد عطر و طعم خوب در آن می شوند را نیز از بین می برد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید