قبل از ورزش چه بخوریم ؟

0
340

قبل از ورزش چه بخوریم ؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از « سی‌ان‌ان » : دانشمندان و متخصصان همواره بر این موضوع تاکید داشته‌اند: غذایی که قبل، بعد و یا در حال انجام تمرین ورزشی مصرف می‌کنید بر روند ورزش شما اثرگذار بوده و نتایج حاصل از آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اغلب متخصصان تغذیه باور دارند که خوردن کربوهیدرات‌های با کیفیت قبل از انجام ورزش می‌تواند تاثیر مثبتی بر بدن شما داشته باشد. در ادامه به توصیه‌های غذایی قبل از ورزش خواهیم پرداخت.

قبل از ورزش چه بخوریم

قبل از ورزش چه بخوریم ؟

قبل از انجام تمرین کربوهیدرات مصرف کنید، اما پُرخوری نکنید. اگر می‌خواهید بیش از یک ساعت ورزش کنید، پیشنهاد می‌شود ۱ تا ۴ گرم کربوهیدرات به ازای هر یک کیلو وزن بدنتان مصرف کنید. به طور مثال، یک موز متوسط دارای ۲۷ گرم کربوهیدرات است.

موسسه « دستورالعمل‌های رژیمی آمریکا » پیشنهاد می‌کند که اگر در طول روز ۲۰۰۰ کالری مصرف می‌کنید، ۲۲۵ تا ۳۲۵ گرم کربوهیدرات دریافت کنید.

بهترین زمان برای خوردن غذای قبل از تمرین: ۱ تا ۴ ساعت قبل از شروع ورزش.

مطالعات انجام شده در این زمینه در یکی از دانشگاه‌های شهر سیدنی در استرالیا نشان می‌دهد که مصرف کربوهیدرات کمک می‌کند تا در ورزش‌های استقامتی عملکرد بهتری داشته باشید. متخصصان می‌گویند: « با دریافت غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند، چربی کم و پروتئین متوسط دارند، می‌توانید مطمئن شوید که میزان گلیکوژن عضلانی مورد نیازتان برای فعالیت فیزیکی تامین می‌شود. همچنین دریافت میزان مورد نیاز مایعات نیز بسیار مهم است. می‌توانید ۵ تا ۱۰ میلی‌لیتر آب به ازای هر یک کیلوگرم از وزنتان، ۲ تا ۴ ساعت قبل از تمرین آب بنوشید ».

قبل از ورزش چه بخوریم

ورزش قبل از صبحانه

متخصص تغذیه درباره ورزش کردن با شکم خالی و قبل از صبحانه می‌گویند: « زمانی که برای مدت زیادی غذا نخوردید و شکمتان خالی است، در واقع بدن شما در حالت روزه قرار دارد. در چنین وضعیتی بدن شما برای تامین سوخت و انرژی مورد نیاز برای ورزش کردن به شکستن گلیکوژن عضلات روی آورده تا گلوکز مورد نیاز را تامین کند. این موضوع سبب می‌شود تا گلیکوژن عضلانی زودتر از بین برود. »

این متخصص ادامه داد : « در ادامه‌ی این روند، بدن شما شروع به از بین بردن چربی‌ها برای تامین انرژی می‌کند. این می‌تواند منجر به بروز کتوز و یا بالا رفتن کتواسید در خون شود که در طولانی مدت می‌تواند باعث آسیب دیدن کلیه‌ها شده و عوارضی مانند خستگی و سرگیجه را به همراه داشته باشد. »

بهتر است بدانید، اگرچه ورزش کردن با شکم خالی ممکن است به چربی سوزی بهتر کمک کند اما در درازمدت به هیچ وجه سودمند نیست و همانطور که اشاره شد باعث بروز خستگی شده و خسته بودن بدن خود به تنهایی می‌تواند عملکردتان در تمرینات ورزشی را به شدت کاهش دهد. متخصصان پیشنهاد می‌کنند قبل از ورزش صبحگاهی از مواد غذایی مانند تخم مرغ، شیر، کره بادام زمینی و میوه‌ی تازه به همراه ماست برای تامین سوخت مورد نیازتان بهره ببرید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید