قارچ ، منبع پروتئین گیاهی

0
210

قارچ ها ( به انگلیسی Mushroom ) از آن دسته مواد غذایی هستند که بسیار مغذی بوده و از لحاظ ارزش غذایی در کنار بسیاری از سبزیجات پرفایده قرار می‌گیرند. این خوراکی‌های دوست داشتنی بسیار کم کالری هستند و در واقع هیچ کلسترولی را در خود جای نمی‌دهند. اگر تا به حال از قارچ ها در رژیم خود استفاده نمی‌کردید، پیشنهاد می‌کنیم حتما نظرتان را عوض کنید.

قارچ

غذای اشرافی در دوران تابستان

برخلاف تصور بعضی افراد، قارچ یک خوراکی جدید و مدرن نیست بلکه براساس تحقیقات، مصرف قارچ قدمتی ۱۳ هزار ساله دارد. شواهد دیگری هم نشان می‌دهد که چینی‌ها از صدها سال پیش قارچ‌ خور بوده‌اند و البته از قـارچ بعنوان داروها استفاده می‌کردند. رومیان و یونانیان باستان و مخصوصا کسانی که طبقات اجتماعی بالا داشتند، قارچ را بعنوان یک غذای اشرافی استفاده می‌کردند. در حال حاضر قـارچ غذایی محبوب میان اقشار مختلف است که کاربردهای متنوعی دارد و به شکل خام یا پخته مصرف میشود. شما میتوانید انواع قارچ را به سوپ، سالاد، ساندویچ و پیش غذاهای مختلف اضافه کرده و از خواص بی‌شمار آنها بهره‌مند شوید.

نه گیاه ، نه جانور

بیشتر ما قارچ را نوعی از سبزیجات میدانیم، اما جالب است بدانید قارچ‌ها دسته‌ای از یوکاریوت‌ها هستند که نه گیاه محسوب میشوند و نه جانور. به آنها «هتروفیت» یا دگرخوار می گویند که در خاک و آب زندگی می‌کنند و غذایشان از بقایای گیاهان یا جانوران تامین می‌شود. قارچ‌ها موجودات مقاومی هستند و میتوانند در شرایط مختلف به زندگی ادامه دهند. بیش از ۳۸ هزار گونه قـارچ در دنیا وجود دارد که فقط بعضی از آنها خوراکی هستند.

قارچ‌های خوراکی در دسته‌های مختلفی جای می‌گیرند. بعضی‌ها کلاهک بازتری دارند و در گروهی دیگر، کلاهک بسته است. رنگ قارچ‌های خوراکی بطور معمول سفید یا قهوه‌ای است، اما قارچ‌های سمی رنگهای تند و تیزی دارند که نشان‌ می‌دهد نباید به آنها نزدیک شوید. توصیه میشود هنگام گشت و گذار در جنگل به هیچ وجه به ظاهر و رنگ قارچ‌ها اعتماد نکنید و برای خوردن قارچ‌ها نقشه نکشید، چون امکان سمی بودن آنها وجود دارد.

طب سنتی چه می‌گوید؟

قارچ در طب سنتی، مصارف بسیاری داشته است: به این ترتیب که در طب شرقی از آن استفاده‌های فراوانی می‌کردند. قارچ‌هایی که دارای خواص دارویی هستند. ممکن است به شکل قارچ یا عصاره‌ی آن بعنوان دارو شوند. در طب سنتی چین قارچ مصارف گوناگونی داشته است، اما در قرن پانزدهم به دلیل امکان وجود سم و داشتن انرژی فراوانی که به این سبزی نسبت داده میشد، مصرف آن در میان مردم این کشور به شدت کاهش یافت. سابقه‌ی کشت قارچ در ایران به ۵۰ سال پیش برمی‌گردد و در حال حاضر، واحدهای تولیدی و پرورش مختلف قارچ خوراکی در کشور وجود دارد.

آنتی اکسیدان‌های قارچی

در قارچ، آنتی اکسیدان های مفید به میزان فراوانی یافت میشود که سلنیوم یکی از آنهاست. این آنتی اکسیدان‌ها از سلول‌های بدن محافظت کرده و به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند تا بدن از ابتلا به بیماری‌های مزمن و خطرناک  در امان بماند.

بتاگلوکان قارچ نیز به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند، در نتیجه مقاومت بدن در مقابل بیماری‌ها و عوامل آلرژی زا بالا می‌رود.

قارچ‌ ، منبع پروتئین گیاهی

قارچ‌ها منبع خوب پروتئین هستند. هر ۱۰۰ گرم قارچ حدود سه گرم پروتئین دارد و از لحاظ داشتن پروتئین گیاهی در سطح خوبی است، به همین دلیل به گیاه خواران توصیه میشود برای جبران کمبود پروتئین بدنشان در کنار سویا یا سایر منابع پروتئین گیاهی حتما از قارچ‌ها کمک بگیرند.

قارچ و دیابتی‌ها

قـارچ یکی از سالم‌ترین مواد غذایی است که میتواند در ترکیب رژیم غذایی مبتلایان به دیابت جای گیرد. قارچ چربی و کلسترول ندارد و مقدار کمی هیدرات کربن را در خودش جای داده است. ویتامین، مواد معدنی، آب و فیبر هم از سایر ترکیبات موجود در قـارچ هستند که به سلامت هرچه بیشتر بیماران مبتلا به دیابت کمک می‌کنند.

قـارچ ها انسولین طبیعی و آنزیم‌هایی دارند که سبب شکسته شدن قند یا نشاسته‌ی موجود در غذاها میشوند. همچنین ترکیباتی دارند که در بهبود عملکرد پانکراس، کبد و سایر غدد هورمونی درون‌ریز تاثیر دارند. با این روند تولید انسولین و جریان یافتن آن در طول بدن تسهیل میشود.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید