فواید و مضرات شیر خام

0
715

شاید اسم شیر خام به گوش همه آشنا باشد اما تعداد کسانی که به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند زیاد نیست. نکات جالبی در رابطه با فواید و ارزش‌های غذایی شیر خام وجود دارد که دانستنش خالی از لطف نیست و اگر می خواهید رژیم غذایی کاملا سالم و طبیعی داشته باشید بهتر است این نکات را دربارۀ شیر خام بدانید.

شیر خام

شیر خام چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» هزاران سال پیش انسان ها از انواع شیرخام که از حیواناتی مثل گاو و بز گرفته می شد، استفاده می کردند و هیچگونه فرآیند سالم سازی و تغییرات درمانی برای سالم تر کردن آنها انجام نمی گرفت.

درواقع شیر خام پاستوریزه نمی شود. یعنی عملیات جوشاندن و گرما دادن آن برای کشتن باکتری ها صورت نمی گیرد. از بین رفتن باکتری ها از فاسد شدن شیر جلوگیری می کند و این نکته برای کسانی که می خواهند شیر را برای مدت زمان طولانی تری نگهداری کنند بسیار مهم است.

به دلیل اینکه این شیر تحت هیچگونه عملیات پاستوریزه و هموژنیزه‌ای قرار نمی گیرد، می تواند یک غذای کامل باشد که تمام آنزیم ها، چربی ها و مواد مغذی خود را حفظ کرده است.

مادامی که شما برای نوشیدن این شیر جوانب احتیاط را در نظر بگیرید و از مضرات احتمالی آن آگاه باشید، این شیر می تواند به غذایی کامل برای شما تبدیل شود؛ به خصوص برای افرادی که خود از دام نگهداری می کنند و به صنعت پاستوریزه کردن دسترسی ندارند.

ارزش غذایی شیر خام

شیر خام از موادی مغذی فراوانی تشکیل شده که برای بدن بسیار مفید هستند، از جملۀ این مواد میتوان به مواردی مثل: پروبیوتیک ها، چربی های غیراشباع، ویتامین B12، ویتامین B6، کارتونوئیک ها، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و آهن اشاره کرد. به علاوه شیر خام منبعی غنی از امگا۳، اسیدهای چرب، ویتامین K و تعداد زیادی آنزیم های گوارشی است.

مراقبت از پوست

شیرخام با دارا بودن مقدار قابل توجهی از امگا۳، کارتونوئیک ها و اسیدهای چرب به زیباتر شدن پوست شما کمک می کند. در واقع مصرف شیر خام با کاهش فشارهای اکساینده و جلوگیری از التهابات پوستی، چروک و لکه های پوستی را به حداقل می رساند.

دستگاه گوارش

پروبیوتیک های موجود در شیر پاستوریزه نشده، محیط باکتریایی درون شکم را کنترل کرده و تعداد زیادی از آنزیم های گوارشی موجود در این نوشیدنی، میزان بهره وری از مواد مغذی را در بدن شما بهبود می بخشند.

درمان سرطان

پروتئین های ترکیبی کیونوئیک اسید که در شیر خام وجود دارند، مستقیما برای کمک به فعالیت های مختلف ضد سرطانی فعال در بدن فرستاده می شوند.

کاهش وزن

تراکم مواد مغذی و مواد معدنی به خصوص کلسیم باعث می شود که این شیر یک مکمل فوق العاده برای رژیم های کاهش وزن باشد. به این ترتیب که با نوشیدن آن بدن شما هیچگونه کمبود مواد مغذی را تجربه نخواهد کرد.

شیر خام

بهبود تراکم استخوان ها

شیر پاستوریزه نشده برای افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان ها فوق العاده مفید است چرا که از مواد معدنی فراوان و آنزیم های گوارشی بسیاری تشکیل شده است.

واکنش های حساسیتی

تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن این شیر باعث بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش شدت واکنش های آلرژیک در بدن می شود.

مصارف شیر خام

چند نمونه از پرکاربردترین مصارف شیر پاستوریزه نشده شامل: نوشیدن آن، تولید پنیر محلی، افزایش حاصل خیزی خاک باغ (به عنوان کود)، و حتی تولید ماست می شود. بهتر است این نوع شیر سریعا مورد استفاده قرار گیرد، چرا که اگر میزان فعالیت باکتری های موجود در آن بیش از حد شود، شیر شروع به فاسد شدن می کند. حجم قابل توجه مواد مغذی موجود در شیر خام، آن را به یک عنصر فوق العاده عالی در آشپزخانه ها و درمان های خانگی تبدیل کرده که فواید آن برای سلامتی غیرقابل انکار است.

تفاوت های بین شیرخام و شیرپاستوریزه

تفاوت خیلی ساده ای بین این دونوع شیر وجود دارد: شیر خام تحت هیچگونه عملیات پاستوریزه و هموژنیزه‌ سازی قرار نگرفته است. در حالیکه شیر پاستوریزه در گرمای حداقل ۱۶۰ درجه تا ۱۵ ثانیه جوشانده شده است و همین امر باعث می شود تا هرگونه عناصر باکتریایی مضر که می تواند باعث بیماری یا فاسد شدن شیر شوند، به طور کامل حذف شوند.

درست است که شیرخام از میزان باکتری بالاتری نسبت به شیرپاستوریزه برخوردار است، اما آنزیم های مشخص و مواد مغذی‌ای دارد که ممکن است در طول عملیات پاستوریزه سازی از بین بروند.

مضرات شیرخام

شیرخام به طور ذاتی دارای مضرات کمی است، همانگونه که هر نوع غذایی می تواند بیماری هایی هم به همراه داشته باشد.

در واقع شیر پاستوریزه نشده ممکن است باکتری هایی مثل E، باکتری کولی ، لیستریا و سلمونلا را در خود داشته باشد که باعث بروز علائم ناراحتی روده می شوند. این علائم عبارتند از: حالت تهوع، اسهال، استفراغ و درد شکم.

در طول ۲۰ سال گذشته، ۱۰۰۰ مورد از بیماری هایی که مستقیما از طریق نوشیدن شیرخام بوجود آمده‌اند گزارش شده، اما هیچ گزارشی مبنی بر مرگ ناشی از نوشیدن شیر خام وجود ندارد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید