فواید ویتامین D که ناشناخته هستند

0
230

اثرات و فواید ویتامین D بسیار مورد مطالعه و پژوهش دانشمندان سراسر جهان قرار گرفته است. بر اساس نتایج این مطالعات می‌توان گفت که اگر مقدار ویتامین D بدن در سطح مناسبی باشد، تقریبا شما را در مقابل اغلب عارضه‌ها مانند سرطان ، افسردگی ، بیماری قلبی و مرگ زودرس محافظت می‌کند. اما این موارد فواید شناخته شده‌ی ویتامین D هستند، ما در این نوشتار قصد داریم شما را فواید ویتامین D که کمتر شناخته شده هستند آشنا کنیم.

فواید ویتامین D

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن»، موسسه پزشکی ایالات متحده توصیه می‌کند که مردان و زنان روزی ۶۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنند، اما مطالعات اخیر باور دارند که این میزان بسیار کم می‌باشد و به همین دلیل است که ۴۲ درصد از بزرگسالان آمریکایی با کمبود ویتامین دی مواجه هستند. این مطالعات باور دارند که میزان ویتامین دی  مورد نیاز بدن در روز ۷۰۰۰ واحد است.

در ادامه به برخی از فواید ویتامین D می‌پردازیم که شما را ترغیب خواهند کرد تا بیشتر در معرض نور خورشید قرار گرفته و یا از طریق منابع مختلف ویتامین دی مورد نیازتان را تامین کنید.

ترمیم آسیب‌های بینایی

علت اصلی ضعیف شدن چشم‌ها بعد از ۵۰ سالگی بروز «تباهی لکه زرد» مرتبط با افزایش سن است. این عارضه با گسترش آهسته‌ی نوعی تاری در مرکز چشم شروع می‌شود و توانایی دید را کاهش می‌دهد. تباهی لکه زرد در اغلب مواقع با افزایش سن شیوع پیدا می‌کند اما شما می‌توانید با رعایت عادت‌های سالم از بروز آن پیشگیری کنید، عادت‌هایی مانند: سیگار نکشیدن، ورزش منظم و سبک و داشتن تغذیه‌ی سالم. همچنین مطالعات اخیر نشان می‌دهند که داشتن سطح مطلوبی از ویتامین D در بدن به پیشگیری از این عارضه‌ی چشمی کمک می‌کند.

فواید ویتامین D

کمک به کاهش وزن

با افزایش سن احتمال افزایش وزن و دچار شدن به چاقی افزایش می‌یابد اما محققان باور دارند که تامین بودن ویتامین D در بدن سرعت این فرآیند را کاهش می‌دهد. مطالعه‌ای که در مجله‌ی Women’s Helath منتشر شد، ۴.۶۰۰ زن ۶۵ سال به بالا مورد پژوهش قرار گرفتند، نتایج نشان داد آنهایی که ویتامین D بدنشان تامین بود نسبت به دیگر افراد کمتر دچار اضافه وزن شده بودند.

پیشگیری از اسپاسم‌های عضلانی عجیب و غریب

یکی از نقش‌های مهم ویتامین D در بدن ما کمک به حفظ عملکرد مناسب عضلات و تقویت آنها از طریق جذب کلسیم است. مطالعات نشان می‌دهند که کمبود ویتامین دی در بدن میتواند باعث بروز اختلالات عضلانی همانند اسپاسم گردد.

جلوگیری از سردردهای مزمن

اگر از سردردهای مداوم رنج می‌برید، به جای مصرف زیاد قرص‌های مسکن، کمی نور خورشید دریافت کنید. مطالعات اخیری که بر روی ۲.۶۰۰ مرد انجام شد نشان داد افرادی که ویتامین D کمتری داشتند بیشتر در معرض سردردهای مزمن و شدید بودند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید