فواید ویتامین C برای لاغری

0
426

شاید معروف‌ترین خاصیت ویتامین C، قدرت آن در تقویت سیستم ایمنی بدن باشد. اما فواید بی‌نظیر این ویتامین به همین مورد ختم نمی‌شوند؛ مطالعات نشان می‌دهند که مصرف منظم ویتامین C می‌تواند برای کاهش وزن و لاغری نیز مفید باشد. پس اگر عادت دارید که هر روز یک لیوان آب پرتقال طبیعی میل کنید، پیشنهاد ما این است که این عادت را دنبال کرده و ترک نکنید. در ادامه به بررسی خواص ویتامین C برای لاغری می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

ویتامین C برای لاغری

فواید ویتامین C برای لاغری

فواید ویتامین C برای لاغری همانند یک سلاح مخفی عمل میکند. این ویتامین و گلوکز دارای ساختارهای شیمیایی مشابه هستند. آنها پیوسته در حال رقابت برای ورود به سلول های شما هستند و در این میان شرایط برای ویتامین C دشوارتر است. یک گیرنده به نام Glut-1 وجود دارد که هم به گلوکز و هم به ویتامین C اجازه ورود به سلول ها را می دهد. متاسفانه، این گیرنده بیشتر به گلوکز علاقه دارد. این به معنای آن است که ویتامین C برای ورود باید به تعداد بیشتری ظاهر شود.

هنگامی که با کمبود ویتامین C مواجه هستید، گلوکز بیشتری نسبت به آنچه بدن برای تامین انرژی روزانه خود نیاز دارد، وارد سلول ها می شود. این شرایط موجب تحریک تولید انسولین می شود. انسولین به بدن در جذب گلوکز کمک می کند، در شرایطی که به طور همزمان به بدن شما می گوید سوزاندن چربی ذخیره شده را متوقف کرده و توجه خود را به جذب آنچه وارد می شود، معطوف کند.

متوجه ارتباط شدید؟ ویتامین C ناکافی … گلوکز بیش از اندازه … انسولین بیشتر … چربی سوزی کمتر … وزن بیشتر.

ویتامین C و ورزش

کارشناسان در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد فعالیت جسمانی با شدت متوسط به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز را برای کاهش مطلوب چربی شکم توصیه می کنند. اگر با درد آرتریت مواجه هستید ممکن است در این زمینه با محدودیت مواجه شوید. در نتیجه، اهمیت میزان کافی از ویتامین C هرچه بیشتر خود را نشان می دهد.

سطوح ناکافی از ویتامین C امکان چربی سوزی کارآمد را حتی در صورت دنبال کردن یک رژیم ورزشی خوب از بدن سلب می کند.

ویتامین C برای سوخت و ساز چربی نیاز است. از این رو، شما بدون مقدار کافی از آن قادر به کاهش چربی شکم خود حتی در صورت انجام ورزش نخواهید بود.

نتایج یک مطالعه نشان داده است افرادی که به میزان کافی ویتامین C مصرف می کنند، طی انجام ورزش با شدت متوسط ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که به میزان کم ویتامین C مصرف می کنند، چربی می سوزانند.

جلوگیری از چاقی

پشتیبانی از غدد آدرنال با مقادیر کافی از ویتامین C می تواند موجب کوتاه شدن چرخه دیگری از رویدادها شود که به افزایش وزن منجر می شود.

غدد آدرنال میزبان بالاترین میزان تراکم ویتامین C در بدن هستند. ویتامین C برای تولید کورتیزول، هورمون استرس مسئول واکنش جنگ یا گریز ضروری است.

بدون مقدار کافی از ویتامین C، غدد آدرنال دچار تنش شده و کورتیزول بیشتری ترشح می کنند. این شرایط اثر منفی بر سطوح قند خون می گذارد و به صورت مستقیم تجمع چربی شکمی ناسالم را موجب می شود.

منابع غذایی ویتامین C

ویتامین C در طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات یافت می شود. از جمله بهترین منابع برای این ویتامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-فلفل قرمز شیرین، نصف فنجان خام، ۹۵ میلی گرم.

-کیوی، یک عدد، ۹۱ میلی گرم.

-توت فرنگی، یک فنجان، ۸۵ میلی گرم.

-پرتقال، یک عدد اندازه متوسط، ۷۰ میلی گرم.

-بروکلی، نصف فنجان پخته، ۵۱ میلی گرم.

-گریپ فروت، نصف یک میوه اندازه متوسط، ۳۸ میلی گرم.

-گوجه فرنگی، یک عدد اندازه متوسط، ۱۶ میلی گرم.

-اسفناج، یک فنجان خام، ۸ میلی گرم.

همچنین، شما می توانید روزانه از مکمل ویتامین C استفاده کنید. برای پیشگیری از کمبود این ماده مغذی مقدار مصرف توصیه شده روزانه حداقل ۶۵ تا ۷۵ میلی گرم است، اما این میزان حداقلی محسوب می شود. دوز بالاتر از ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز نشان داده است که سطوح ویتامین C را در خون پایدار نگه می دارد. پیش از مصرف مکمل ویتامین C می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

عصرایران

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید