فواید ویتامین B9 و منابع غذایی آن

0
595

اسید فولیک یا ویتامین B9 به خانوادۀ ویتامین‌های محلول در آب تعلق دارد. بسیار مهم است که مقادیر کافی از این ویتامین را در رژیم غذایی خود جای دهید. بدن انسان توانایی این را دارد که این ویتامین را آماده کرده و در کبد ذخیره کند. بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن، از ساخت گلبول‌های قرمز خون گرفته تا تولید انرژی، به این ویتامین وابسته هستند.

ویتامین B9

علائم کمبود ویتامین B9

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» علائم کمبود اسید فولیک عبارتند از: کم‌خونی، از دست دادن حافظه، محدود شدن رشد مغز و اعصاب، بدبینی، ضعف بدن، ترک‌خوردگی پوست و درد گرفتن زبان. علاوه بر این موارد، کمبود ویتامین B9 می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی نظیر تپش قلب، نقایص مادرزادی، پوکی استخوان، سرطان روده و لکوپنی شود. بعلاوه، ناباروری و عقیمی نیز در بین بیمارانی که به فقر این ویتامین دچار هستند گزارش شده است.

مهم‌ترین منابع ویتامین B9

برای اینکه رژیم‌تان را سرشار از ویتامین ب۹ کنید، باید غذاهایی نظیر جگر و قلوه را در آن جای دهید. سایر منابع غذایی حاوی این ویتامین عبارتند از سبزیجات سبز، پنیر، قارچ، لوبیا، حبوبات، گل کلم، پرتقال، نخود، برنج قهوه‌ای و عدس.

در ادامه برخی از فواید ویتامین B9 را بررسی می‌کنیم.

بهبود سلامت قلب

اسید فولیک ابزاری موثر برای بهبود عملکرد قلب می‌باشد. این ویتامین اینکار را از طریق حذف کردن هموسیستئین، که یکی از اصلی‌ترین عوامل حملات قلبی در سنین کم است، انجام می‌دهد. اسید فولیک سطوح رسوب کلسترول در قلب را کنترل کرده، و در نتیجه از سیستم قلبی-عروقی در برابر اختلالات مختلف محافظت می‌کند.

پیشگیری از سکته مغزی

علاوه بر حملات قلبی، هموسیستئین در بروز سکته‌های مغزی نیز نقش دارد، که می‌توانند بسیار برای مغز کُشنده و خطرناک باشند. همچنین میزان زیاد هموسیستئین در بدن ممکن است منجر به ضعیف شدن استخوان شده و در نتیجه احتمال بروز شکستگی‌ها را افزایش دهد.

کاهش خطر سرطان

ویتامین B9 یک عنصر ضروری برای کاهش خطر ابتلا به سرطان محسوب می‌شود. این ویتامین به از بین بردن احتمال بروز سرطان به شکل‌های مختلف نظیر سرطان دهانه رحم، روده و ریه کمک می‌کند. به همین دلیل جای دادن این ویتامین به میزان لازم در رژیم‌های غذایی توسط پزشکان پیشنهاد می‌شود.

ساخت عضلات

اسید فولیک یک عنصر عضله‌ساز است که به رشد و حفظ بافت‌های عضلانی کمک شایانی می‌کند.

افزایش گلبول‌های قرمز خون

ویتامین B9 عنصری ضروری برای تولید گلبول‌های قرمز خون بوده و همچنین نقش قابل‌توجهی در ساخت و ترمیم سلول‌های پوستی در بدن انسان دارد.

درمان اختلالات روانی

اسید فولیک می‌تواند در درمان اختلالات عاطفی و روانی مختلف موثر باشد. به طور مثال، این ویتامین برای درمان اضطراب و استرس مفید بوده که هر دو از شایع‌ترین مشکلات روانی در دنیای امروزی می‌باشند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید